Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radoszyce będą miastem?! Radni już się zgodzili [SONDA]

Marzena Kądziela
Michał Pękala, wójt Radoszyc.
Michał Pękala, wójt Radoszyc.
O tym, że Radoszyce były kiedyś miastem i to jednym z najstarszych w naszym regionie, świadczy nie tylko budowa centrum z rynkiem, ale także wiele powiedzonek mieszkańców z “idę do miasta” , czyli na zakupy do centrum, na czele.

Dzięki staraniom wójta Michała Pękali popartego przez wszystkich radnych, Radoszyce znów mogą stać się miastem, choć na to trzeba będzie poczekać kilka lat.
- Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek procedury, musimy sprawdzić, czy chcą tego mieszkańcy - zapewnia wójt Michał Pękala. - Bez ich zgody nic nie zrobimy.

Poparcie wszystkich radnych

O tym, że samorząd Radoszyc zamierza rozpocząć starania o to, by ponownie stać się miastem, pisaliśmy kilka miesięcy temu. To jednak były tylko zamiary i luźne plany. W poniedziałek na sesji Rady Gminy wójt Michał Pękala uzyskał poparcie radnych w sprawie przygotowania koncepcji całej procedury. Wszyscy członkowie Rady Gminy podnieśli ręce za wnioskiem wójta.

- To nam otwiera drogę do dalszego działania - informuje szef radoszyckiej gminy. - Przed nami jednak długa droga. Podobną obecnie w województwie świętokrzyskim próbuje przemierzać samorząd Morawicy. Wcześniej były to Daleszyce. Mam nadzieję, że w roku 2018, może 2019 będziemy już miastem.

Najpierw zgoda mieszkańców

Wójt zapewnia, że do dalszego działania nie wystarczy mu przychylność członków Rady Gminy.
- Musimy zapytać o zdanie także innych mieszkańców Radoszyc i wszystkich sołectw - mówi. - Dlatego wkrótce rozpoczniemy konsultacje, które potrwają do czerwca przyszłego roku. Będą to spotkania w sołectwach, podczas których mieszkańcy będą się mogli wypowiedzieć na ten temat. Postaramy się także wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które mogą mieć radoszyczanie.

Po akceptacji mieszkańców ruszy cały proces. Najpierw samorządowcy wyślą wniosek do zaopiniowania do wojewody świętokrzyskiego, potem zaś do wskazanego ministerstwa. Specjaliści ministerialni przez kilka, albo kilknaście miesięcy będą rozpatrywać wiosek. Najbardziej optymistyczna wersja zakłada zakończenie procesu na początku 2018 roku, jednak procedura może się przeciągnąć na kolejne lata.

Jakie wymagania?
Wójt Pękala dodaje, że do tego, aby miejscowość uzyskała prawa miejskie, nie wystarczą chęci samorządowców i mieszkańców.

- Trzeba spełnić szereg warunków. To na przykład wyodrębnione centrum miejscowości. Takie centrum, z roku na rok piękniejsze, Radoszyce mają. To rynek, którego rewitalizację rozpoczęła w 2008 roku ówczesna wójt Radoszyc Barbara Matysiak. Wycięto samosiejki, wyznaczono alejki, zbudowano fontannę, która latem tryska wodą, a zimą zdobi skwer świątecznymi iluminacjami. Są ławeczki, a nawet zegar słoneczny. Miejscowość musi mieć także wodociągi i kanalizację, odpowiednią sieć dróg i innych elementów infrastruktury. Ważna jest też liczba mieszkańców, która nie może być niższa niż 2000. W Radoszycach mieszka obecnie 3400 osób. Dwie trzecie ludności utrzymuje się z działalności pozarolniczej, co też jest istotne.

Argumentem dla rozpatrującej w przyszłości wniosek komisji będzie zapewne fakt, iż Radoszyce miały przed laty prawa miejskie. I to przez 499 lat! Mają też herb zatwierdzony przez komisję heraldyczną.
- Niestety, prawa miejskie utraciliśmy, podobnie jak wiele miasteczek w zaborze rosyjskim, w roku 1869 - dodaje Michał Pękala.

Jakie wątpliwości?

Pytanie, jakie może narzucać się ewentualnym przeciwnikom wpisania Radoszyc na listę polskich miast, jest zapewne to, co miejscowość może stracić zmieniając się ze wsi na miasto. - Oczywiście wszystko to analizujemy - odpowiada wójt. - Na pewno nie muszą się niczego obawiać nauczyciele, którzy otrzymują dodatki wiejskie. W miasteczkach do 5000 mieszkańców takie dodatki są wypłacane. Będziemy mieć nadal możliwość ubiegania się o pieniądze z funduszy na rozwój obszarów wiejskich.

A jako miasto...

- Ale jako miasto będziemy mogli ubiegać się o wiele dotacji na różne przedsięwzięcia, które do tej pory są dla nas niedostępne - kontynuuje szef radoszyckiego samorządu. - To wiele programów skierowanych do małych miasteczek, między innymi na działania związane z szeroko pojętą kulturą.

Krótka historia miasta Radoszyce

  • 1218 rok - pierwsze pisemne wzmianki o Radoszu, od którego miejscowość wzięła później nazwę.
  • 1364 rok - początki tworzenia radoszyckiej parafii
  • Około 1370 roku - król Kazimierz Wielki nadał Radoszycom, swoim włościom, prawa miejskie.
  • 1428 rok - król Władysław Jagiełło przeniósł Radoszyce z prawa polskiego na niemieckie
  • 1456 rok - przywileje miejskie Radoszyc potwierdził król Kazimierz Jagiellończyk.
  • 1869 rok - Radoszyce utraciły swoją rangę. Po 499 latach przestały być miastem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie