Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rady gmin obniżyły pensje włodarzom. Tylko wójt Moskorzewa będzie zarabiał tyle samo

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Rada Gminy Krasocin, jako pierwsza w powiecie włoszczowskim obniżyła wynagrodzenie miesięczne swojemu wójtowi o około 1500 złotych brutto.
Rada Gminy Krasocin, jako pierwsza w powiecie włoszczowskim obniżyła wynagrodzenie miesięczne swojemu wójtowi o około 1500 złotych brutto. Rafał Banaszek
Cztery rady gmin oraz rada powiatu włoszczowskiego obniżyły wynagrodzenia swoim wójtom, burmistrzowi i staroście. Nasi włodarze będą zarabiać od 1 lipca miesięcznie od 5 do nawet 15 procent mniej. Najbardziej to odczuł burmistrz Włoszczowy.

19 maja tego roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, na mocy którego zmniejszono stawki wynagrodzenia zasadniczego dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta, starostów i marszałków, ich zastępców oraz pozostałych członków zarządu.

I tak, progi wynagrodzenia zasadniczego dla wójta gminy liczącej do 15 tysięcy mieszkańców (dotyczy wszystkich naszych gmin wiejskich) wynosiły do 30 czerwca tego roku od 4200 do 5900 złotych brutto. Od 1 lipca ustalono je na poziomie od 3400 do 4700 złotych.

Dla burmistrza gminy powyżej 15 tysięcy mieszkańców (dotyczy Włoszczowy) stawki wynosiły dotychczas 4500 - 6000 złotych. Po zmianach stanowią 3600 - 4800 złotych.

Starosta powiatu do 60 tysięcy mieszkańców (dotyczy naszego powiatu) mógł otrzymywać do tej pory wynagrodzenie zasadnicze w kwocie od 4200 do 5900 złotych brutto. Od 1 lipca progi te ustalono na poziomie 3400 – 4700 złotych.

Nie zmieniła się wysokość dodatków funkcyjnych. Nowe stawki wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów musiały do końca tego miesiąca ustalić i przegłosować w formie uchwały rady, które zatwierdzają pensje naszych włodarzy.

Jako pierwszy w powiecie zrobił to samorząd gminy Krasocin na sesji w dniu 21 czerwca. Wójtowi Ireneuszowi Gliścińskiemu obniżono wynagrodzenie z 11 660 złotych brutto do 10 180 (łącznie z dodatkiem za wysługę lat), czyli o 1480 złotych, co stanowi około 13 procent.

Wynagrodzenie zasadnicze wójta ustalono na 4700 złotych, dodatek funkcyjny – 1900 złotych, dodatek specjalny – 2640 złotych. Wójtowi, jak zaznaczono w uchwale, przysługuje ponadto dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa i dodatkowe wynagrodzenie roczne.

„Wójt ma być menadżerem, powinien zarabiać zgodnie z odpowiedzialnością i kompetencjami. Przy ustalaniu pensji należy brać pod uwagę także zakres obowiązków oraz wyniki w zarządzaniu. Proponowany w uchwale poziom wynagrodzenia uzasadniony jest zarówno zakresem wykonywanych zadań, jak również osiągnięciami, skutecznością i efektywnością realizacji zadań przez Wójta Gminy Krasocin – Pana Ireneusza Gliścińskiego” – napisano w uzasadnieniu uchwały rady.

Jak komentuje obniżkę wynagrodzenia Ireneusz Gliściński? – Swoją pracę w samorządzie traktuję jako misję i służbę. Wynagrodzenie ma dla mnie drugorzędne znaczenie i uważam, że powinno być ono adekwatne do wykonywanej pracy – podkreśla wójt Krasocina.

Kolejne pensje obniżono wójtom na sesjach rad w środę, 27 czerwca. I tak Rada Gminy Secemin zmniejszyła wójtowi Tadeuszowi Piekarskiemu uposażenie miesięczne o 420 złotych - z 8980 do 8560 złotych brutto, czyli o około 5 procent. Z kolei samorząd gminy Radków uszczuplił wójtowi Stanisławowi Herejowi wynagrodzenie tylko o… złotówkę, to jest z 9022 do 9021 złotych brutto.

Nowe pensje kolejnych naszych włodarzy ustalono na sesjach w czwartek, 28 czerwca we Włoszczowie. Najwięcej emocji było na posiedzeniu Rady Miejskiej, gdzie opozycja domagała się jeszcze mniejszej stawki wynagrodzenia zasadniczego dla burmistrza, pomimo tego, że zabrano mu najwięcej z pensji ze wszystkich włodarzy w powiecie.

Ostatecznie uposażenie Grzegorza Dziubka zostało pomniejszone o 1920 złotych (ponad 15 procent) do kwoty 10 605 złotych brutto (razem z pochodnymi i dodatkiem funkcyjnym). Dotychczas burmistrz Dziubek zarabiał miesięcznie 12 525 złotych.

W tym samym dniu również Rada Powiatu ustaliła nowe pobory starosty Jerzego Suligi w kwocie 10 180 złotych. Do tej pory otrzymywał on 10 997 złotych. Zatem obniżka wyniosła 817 złotych, co stanowi niecałe 7,5 procent wynagrodzenia starosty. Radni zagłosowali jednogłośnie, beż żadnej dyskusji.

W piątek, 29 czerwca również Rada Gminy Kluczewsko ma obniżyć swojemu wójtowi Rafałowi Pałce uposażenie z 10 351 do 9 523 złotych brutto, czyli o 830 złotych (niecałe 8 procent).

Nie zmieni się pensja tylko jednego wójta w powiecie włoszczowskim. Chodzi o włodarza Moskorzewa Andrzeja Walaska, który ma najniższe wynagrodzenie zasadnicze w powiecie na poziomie 4200 złotych brutto, mieszczące się w nowych progach rozporządzenia.

Samorząd Moskorzewa będzie jedyną gminą, która nie musi podejmować uchwały zmieniającej wynagrodzenie swojego wójta. Andrzej Walasek będzie zarabiał miesięcznie 8200 złotych brutto.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [zdjęcia]





Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego! QUIZ






Zakazane pamiątki z wakacji - tego nie przywieziecie do domu!




TOP 18 zasad postępowania w czasie burzy





To jedne z najdłuższych wakacji! Zobacz wakacyjne memy!




Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Tych błędów się wystrzegaj



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU. Polacy zachwyceni rosyjską gościnnością

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie