Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajd szlakiem Niepodległej, czyli podróż energetyków do miejsc pamięci narodowej na Ponidziu

ALI
Andrzej Wadowski - jak do roku - przygotowuje wystawę, poświęconą odzyskaniu niepodległości.
Andrzej Wadowski - jak do roku - przygotowuje wystawę, poświęconą odzyskaniu niepodległości. Adam Ligiecki
Szybkimi krokami zbliża się Święto Niepodległości, a to oznacza, że energetycy ruszają na szlak pierwszych bojów Komendanta Józefa Piłsudskiego. Podróż do miejsc pamięci narodowej ma bogate tradycje - już od ponad 20 lat organizowana jest przez buskie koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Teraz spotkamy się 10 listopada, w wigilię Dnia Niepodległości. Inauguracja - w samo południe, w ośrodku energetyków w Wiślicy. Potem autokarowa podróż szlakiem Legionów Polskich po Ponidziu.

„Tu rodziła się niepodległość” - brzmi hasło przewodnie projektu „sepowców”. Trasa praktycznie się nie zmienia. Z Wiślicy prowadzi przez Ucisków, Czarkowy, Opatowiec, Ksany, zaś w rolę przewodnika wciela się szef buskiego koła Andrzej Wadowski.

Będzie to już 22. edycja rajdu „sepowców”. Zaczynali skromnie, w połowie lat 90. -dziś to dużej rangi wydarzenie. Z udziałem najwyższych władz Stowarzyszenia Elektryków Polskich, braci energetycznej z województw świętokrzyskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Co roku gościmy też na szlaku Legionów przedstawicieli organizacji kombatanckich, samorządowców.
Po uroczystej inauguracji w Wiślicy - autokarowa podróż ponidziańskimi „drogami do wolności”. Pierwszy na trasie czwartkowego rekonesansu będzie Ucisków koło Nowego Korczyna. Tutaj znajduje się największy na Kielecczyźnie cmentarz z okresu I wojny _światowej - miejsce spoczynku około 2 tysięcy żołnierzy armii austrowęgierskiej i rosyjskiej. Uczestnicy rajdu złożą wiązanki kwiatów, zapalą znicze pamięci. Potem - Czarkowy. To miejsce szczególne. Stoi tu wzniesiony w 1928 roku Pomnik Zwycięstwa Legionów. Na cmentarzu wojennym - jednym z niewielu w województwie, gdzie spoczywają trzy pokolenia polskich żołnierzy: I Brygady Józefa Piłsudskiego, Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku i Armii Krajowej.

Opatowiec - to spotkanie u stóp stojącego na skarpie wiślanej pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Monument upamiętnia przeprawę przez Wisłę żołnierzy I Pułku Piechoty Legionów Polskich, we wrześniu 1914 roku. Czwarty przystanek to Ksany. Tutaj znajduje się Pomnik Legionisty 1914, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939-1945.

Andrzej Wadowski jest postacią nietuzinkową. „Bóg - Honor - Ojczyzna” - dla niego to święte słowa. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach patriotycznych. Jest dumny, że przodkowie służyli w Legionach. Ojciec był żołnierzem, kanonierem pod komendą Józefa Piłsudskiego.

Nieprzerwanie, od 1966 roku pełni funkcję prezesa buskiego koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Energetyk z wykształcenia, społecznik z natury, badacz historii, regionalista, społeczny opiekun przyrody. Przez wiele lat kierował buską placówką Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Jak co roku, „żelazny prezes” przygotowuje też okolicznościową wystawę, poświęconą wodzowi narodu Józefowi Piłsudskiemu i historii odzyskania przez Polskę niepodległości. A po zakończeniu rajdu - tradycyjne spotkanie przy ognisku w Wiślicy.
- Uważam, że to nasz patriotyczny obowiązek. Oddać hołd i cześć poległym w miejscach, gdzie rodziła się niepodległość państwa polskiego podkreśla Andrzej Wadowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie