Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego 2022. Nowiny przed Morawicą i Strawczynem. Zobaczcie zdjęcia i film z gali

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Po raz drugi w naszym województwie ogłoszono Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego. Został on przygotowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej imienia Jerzego Regulskiego oraz Urząd Statystyczny w Kielcach. Pierwsze miejsce w Świętokrzyskiem, jak również w powiecie kieleckim, po raz kolejny zdobyła gmina Nowiny. Zaś największy awans w rankingu zanotowała gmina Działoszyce. W poniedziałek, 5 grudnia, w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się gala, podczas której wręczono wyróżnienia.

II Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego. Te gminy wyróżniają się w naszym regionie

Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego to wyjątkowa inicjatywa, której celem jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych.

Miejsce w rankingu to wynik 16 wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu.

Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Ranking odpowiada między innymi na pytania: jak sobie radzą gminy, co wpływa na ich kondycję, jakie są kluczowe czynniki rozwoju, czy mieszkańcom regionu żyje się coraz lepiej?

Gmina Nowiny wygrała

Po raz kolejny, na czele Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego znalazły się Nowiny. Zaskoczenia nie krył wójt gminy Nowiny, Sebastian Nowaczkiewicz. Dodał, że w tym roku było jednak trudniej.

- Trudniej na pewno i na pewno też niespodziewanie. Rok temu było to dla mnie bardzo ogromne zaskoczenie i wyróżnienie, ale w tym roku nie spodziewałem się, że utrzymamy taki Wielki Szlem województwa świętokrzyskiego, bo gmina Nowiny jest najlepsza w powiecie kieleckim oraz w województwie świętokrzyskim i tym bardziej było mi trudno uwierzyć, że tego Wielkiego Szlema jesteśmy w stanie obronić mimo przeciwności losu. Niestety, zmagamy się z różnymi problemami, między innymi usunięcie składowiska niebezpiecznych odpadów, na które wydaliśmy blisko 5 milionów złotych, czy różnego rodzaju problemy finansowe, ale jednak się to wszystko udało, dzięki moim współpracownikom i tę nagrodę chciałbym im zadedykować i podziękować za ich codzienną pracę, za realizację wspólnych celów, które sobie zawsze ambitnie zakładamy. Chciałbym też podziękować radnym Rady Gminy Nowiny. Tę nagrodę dedykuję także wszystkim mieszkańcom, bo to jest nasza praca dla dobra społeczności gminy Nowiny

- przyznał wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Top 5 gmin Regionu Świętokrzyskiego

W pierwszej 5 Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego 2022 znalazły się:

 1. Gmina Nowiny
 2. Gmina Morawica
 3. Gmina Strawczyn
 4. Gmina Solec Zdrój
 5. Gmina Górno

Najlepsze gminy w powiatach województwa świętokrzyskiego

W tegorocznym Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego wyróżniono także najlepsze gminy we wszystkich 13 powiatach województwa świętokrzyskiego. Oto one:

 • w powiecie buskim wyróżniona została gmina Solec-Zdrój
 • w powiecie jędrzejowskim - gmina Sędziszów
 • w powiecie kazimierskim - gmina Kazimierza Wielka
 • w powiecie kieleckim - gmina Nowiny
 • w powiecie koneckim - gmina Końskie
 • w powiecie opatowskim - gmina Ożarów
 • w powiecie ostrowieckim - gmina Kunów
 • w powiecie pińczowskim - gmina Kije
 • w powiecie sandomierskim - gmina Sandomierz
 • w powiecie skarżyskim - gmina Suchedniów
 • w powiecie starachowickim - gmina Starachowice
 • w powiecie staszowskim - gmina Połaniec
 • w powiecie włoszczowskim - gmina Krasocin

Zobacz pełny Ranking Gmin Województwa Świętokrzyskiego - KLIKNIJ TUTAJ

Tym wyróżniają się gminy w Świętokrzyskiem

W tym roku, twórcy rankingu wyróżnili 5 gmin w sześciu oddzielnych kategoriach. Wśród wyróżnionych podwójnie została doceniona gmina Działoszyce.

 • W kategorii: Ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu - 1 miejsce zdobyła gmina Działoszyce,
 • W kategorii: Wyniki egzaminu ósmoklasisty - 1 miejsce zdobyła gmina Miedziana Góra,
 • W kategorii: Środki przekazane organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego - 1 miejsce gmina Obrazów,
 • W kategorii: Pozyskane środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych - 1 miejsce zdobyła gmina Chmielnik,
 • W kategorii: Szkolenia pracowników rad i urzędów gmin - 1 miejsce zdobyła gmina Zagnańsk,
 • W kategorii: Największy wzrost w Rankingu Gmin rok do roku - 57 pozycji w górę - 1 miejsce zdobyła gmina Działoszyce.

Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce, Stanisław Porada także nie krył zaskoczenia z tych wyróżnień.

- Szczerze się przyznam, że nie byłem w ogóle przygotowany na dzisiejsze spotkanie, siedziałem sobie jako taka mała myszka. Nie wiedziałem, że będziemy docenieni jako nasza gmina, bo jesteśmy bardzo małą gminą z małą ilością mieszkańców. Dlatego też byłem bardzo zaskoczony, zestresowany, ale przede wszystkim bardzo dumny z tego, że to co robimy my jako cała gmina, urząd, pracownicy - że nas dostrzegają - mówił burmistrz i dodał: - Chciałem pokazać, że małe miejscowości też się liczą, że też mogą osiągać sukcesy. Ja zawsze motywuję się takim powiedzeniem, że "Żeby mieć, trzeba chcieć". Najpierw trzeba mieć marzenie i chcieć je zrealizować i później realizować i to jest takie motto. Myślę, że wszystko się da tylko trzeba dużo zaangażowania

- podkreślał burmistrz Stanisław Porada.

Po raz kolejny wręczono także nagrodę dla przyjaciela Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej imienia Jerzego Regulskiego w Kielcach. Ta wyjątkowa nagroda trafiła do Banku Gospodarstwa Krajowego. Nagrodę odebrali: dyrektor Piotr Waluszewski oraz Beata Gorajek - wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dyrektor Ośrodka Regionalnego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach, Agnieszka Migoń przyznała, że ten Ranking powstał po to, by promować gminy, które wyróżniają się pod względem społecznym i gospodarczym.

- W praktyce oznacza to, że chcemy pokazywać te gminy, dla których jakość życia mieszkańców jest największą wartością. Wskaźniki, które wspólnie z Głównym Urzędem Statystycznym przygotowaliśmy i które w regionie świętokrzyskim po raz drugi są analizowane pokazują w bardzo zrównoważony sposób wyniki, osiągi wszystkich gmin w naszym regionie, za wyjątkiem miasta Kielce, ponieważ to jedyne miasto na prawach powiatu, które nie jest brane pod uwagę w rankingu. Z jednej strony analizujemy wszystkie twarde składniki, z drugiej strony patrzymy na wszystkie kwestie związane z infrastrukturą, ale również z demografią. Dalej idziemy przez plany zagospodarowania przestrzennego, przez ochronę środowiska naturalnego, a następnie w stronę tych wszystkich miękkich kwestii, na przykład na kulturę czy ochronę dziedzictwa naturalnego. Myślę, że jest to ogromna wartość, bo ten ranking jest bardzo społeczny i bardzo gospodarczy. I to co jest absolutnie niepodważalne to są właśnie liczby

- wyjaśniała dyrektor Agnieszka Migoń.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Zobaczcie fotogalerię z gali rozdania nagród i wyróżnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie