MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratują zabytkowe nagrobki

Marek Maciągowski
W Daleszycach kwestowali między innymi komendant Ochotniczej Straży Pożarnej Henryk Dziurski i dyrektor Szkoły Podstawowej Tomasz Pleban
W Daleszycach kwestowali między innymi komendant Ochotniczej Straży Pożarnej Henryk Dziurski i dyrektor Szkoły Podstawowej Tomasz Pleban Marek Maciągowski
Odnawiane są nie tylko zabytkowe nagrobki na dużych cmentarzach. Kwesty na ratowanie starych nagrobków na parafialnych cmentarzach organizowane są także w mniejszych miejscowościach.

Kwestę na cmentarzu w Daleszycach zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej.
Na daleszyckim cmentarzu jest kilka pomników zestawionych w XIX wieku. Są to słynne żeliwne pomniki białogońskie, ale są także piękne pomniki kamienne. Ubiegłoroczna kwesta umożliwiła rozpoczęcie ratowania żeliwnego nagrobka proboszcza księdza Juliana Ciechanowskiego z 1874 roku. Nagrobek był w bardzo złym stanie, zarośnięty starymi bzami. Dziś jest już zakonswerwowany, odczyszczono płyty z piaskowca, na rekonstrukcję czeka jeszcze żeliwne ogrodzenie.

W tym roku od godziny 8 do 14 kwestowali członkowie towarzystwa, radni, kierownicy gminnych instytucji. Wśród kwestujących był też burmistrz Daleszyc Wojciech Furmanek.

- Mieszkańcy Daleszyc chętnie włączyli się do naszej kwesty i nie żałowali pieniędzy. Tegoroczna kwesta przy cmentarzu przyniosła aż ... 9,5 kilogramów pieniędzy w czterech puszkach. Po przeliczeniu okazało się, że zebraliśmy 4 257 złotych 54 grosze, a ponadto 3 euro i 14 koron czeskich. Z - informuje Anna Oszczepalska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej. Pieniądze przeznaczymy na ratowanie kolejnego zabytkowego nagrobka na naszym cmentarzu parafialnym.

Towarzystwo Przyjaciół Bielin w dniu Wszystkich Świętych prowadziło kwestę na cmentarzu Parafialnym w Bielinach na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków już po raz czwarty.

Pomysłodawcą akcji był zmarły przed trzema laty prezes stowarzyszenia Sławomir Jóźwik. W ubiegłym roku zebrano kwotę 4523,33 zł. Dodatkowo stowarzyszenie pozyskało dotację w wysokości 3 tysięcy złotych z budżetu Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

Pieniądze zostały przeznaczone na renowację pomników nagrobnych miejscowych księży proboszczów - Wincentego Krawczyńskiego (zm. 1917), Walentego Pękalskiego (zm. 1892) oraz płyty pamiątkowej ufundowanej przez - pochodzącego z Huty Nowej - księdza Józefa Dutkiewicza, który był budowniczym kilku kościołów dla Polonii w Stanach Zjednoczonych. Zostało także uporządkowane miejsce, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki na bielińskim cmentarzu. Wcześniej udało się społecznikom odnowić: zabytkowy krzyż z 1835 roku, dwie najstarsze płyty nagrobne rodziny Paszkowskich - dzierżawców folwarku w Napękowie z początków XIX wieku i pomnik księdza kanonika Karola Żurkowskiego - założyciela cmentarza w Bielinach. Zrekonstruowana została także rzeźba Matki Boskiej i odnowiony pomnik nagrobny XIX-wiecznego wójta gminy Bieliny - Jacka Kałuży.

- W tym roku w Bielinach kwestowało ponad 60 osób - członków i sympatyków stowarzyszenia oraz uczniów Gimnazjum w Bielinach i kieleckich szkół ponadgimnazjalnych. Przez siedem godzin zebrano rekordową kwotę 4941,28 zł - informuje Andrzej Drogosz prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielin.
Dotychczas ze środków zebranych w trzech wcześniejszych kwestach oraz dotacji Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Gminy w Bielinach odnowiono już 8 zabytkowych pomników i płyt nagrobnych. W przyszłym roku Towarzystwo Przyjaciół Bielin planuje renowację następnych dwóch pomników cmentarnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie