Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum rozstrzygnie o wywozie śmieci

Kazimierz CUCH
O śmieciach na sesjach Rady Gminy Pawłów dyskutuje się od pół roku.
O śmieciach na sesjach Rady Gminy Pawłów dyskutuje się od pół roku. K. Cuch
Referendum śmieciowe w gminie Pawłów odbędzie się 7 czerwca bieżącego roku, razem z wyborami do Europarlamentu. Taką decyzję, po dyskusji, podjęli radni Pawłowa na ostatniej sesji.

O konieczności przeprowadzenia referendum w sprawie śmieci radni i sołtysi z 35 sołectw gminy Pawłów dyskutowali od pół roku. Wójt Ignacy Gierada na poprzedniej sesji obiecał, że po udanym referendum gmina będzie mogła dopłacać do wywozu śmieci, bo ona będzie stroną umowy. Teraz nie jest i nie może. Wójt zapewnił, że stawka płacona przez mieszkańców nie przekroczy 4 złotych od osoby. Dla porównania w Starachowicach, gdzie koszty odbioru śmieci są mniejsze niż na wsi, mieszkańcy płacą po 5,90 złotych od osoby.

GMINA PRZYJMIE OBOWIĄZEK

- W związku z występowaniem na terenie naszej gminy licznych przypadków zaśmiecania odpadami komunalnymi terenów leśnych, łąk, koszy ulicznych, zachodzi pilna potrzeba, by w sposób radykalny i skuteczny uregulować gospodarkę odpadami komunalnymi na terenie gminy. Za najbardziej efektywny, a jednocześnie zgodny z prawem sposób na rozwiązanie tego problemu, uznać należy przejęcie przez gminę, za odpłatnością, określaną przez Radę Gminy, obowiązku odbierania stałych odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości - argumentował i wyjaśniał na ostatniej sesji Rady Gminy Marek Wojtas, zastępca wójta.

DLACZEGO REFERENDUM?

Udane referendum powinno rozwiązać w gminie problem wywozu śmieci i ochrony przed nimi środowiska naturalnego. Za wprowadzeniem takiego rozwiązania przemawiają następujące fakty:

1. Mieszkańcy nie będą mieć motywacji do "podrzucania" śmieci do koszy ulicznych, do lasów, bo musieliby do tego dopłacać. Taniej będzie je wystawić przed posesję.

2. Zostanie ograniczone lub wyeliminowane spalanie odpadów w piecach oraz powstawanie "dzikich" wysypisk śmieci. Gmina nie będzie ponosić kosztów za ich likwidację. Oszczędzone pieniądze gmina przeznaczy na inne cele, w tym na dopłaty do wywozu śmieci.

3. Ten sposób wywozu, na warunkach proponowanych po referendum, ułatwi mieszkańcom organizację i przygotowanie odpadów do wywozu. Ujednolici i zmniejszy koszty w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

NIE TYLKO PAWŁÓW

W referendum, by było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 procent uprawnionych mieszkańców, a za wprowadzeniem zryczałtowanej opłaty, ustalanej corocznie przez Radę Gminy odrębną uchwałą, musi być oddane więcej niż 50 procent ważnych głosów.

O takim referendum śmieciowym, też 7 czerwca, już zdecydowały wszystkie gminy powiatu skarżyskiego. Zapewne tak samo zdecydują we wtorek radni Wąchocka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie