Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty w Starachowicach. Zostanie osiem podstawówek

M.K.
Niezbyt długiej dyskusji na temat zmian sieci szkolnej przysłuchiwali się dyrektorzy szkół.
Niezbyt długiej dyskusji na temat zmian sieci szkolnej przysłuchiwali się dyrektorzy szkół. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Osiem szkół podstawowych, tyle ile jest obecnie będzie prowadzić od września 2017 roku gmina Starachowice. Cztery gimnazja mają być stopniowo wygaszane, ale jak zapewnia wiceprezydent Jerzy Miśkiewicz, odpowiedzialny za sprawy oświatowe, uczniowie gimnazjów dokończą naukę w tych szkołach, w których ją zaczęli.

Nową sieć szkolną, zgodną z wymogami reformy oświaty ustalili podczas sesji Rady Miejskiej starachowiccy radni. Temat był wcześniej wielokrotnie omawiany i konsultowany z nauczycielami i dyrektorami szkół w mieście. Pod głosowanie przedstawiono kompromisową propozycję utrzymania wszystkich szkół podstawowych, także tych mniejszych, do których gmina musi więcej dopłacać.

- Rocznie do oświaty dokładamy z budżetu 18 milionów złotych i po reformie oświaty nadal będziemy dokładać pieniądze, ale chcemy, aby każde osiedle miało swoją szkołę. To najlepsza z możliwych propozycja. Reforma została wprowadzona niezależnie od samorządów, a my musimy wykonać ustawę tak, aby na tym nie ucierpiały dzieci - mówił prezydent Marek Materek.

Wiadomo, że już w pierwszym roku obowiązywania reformy liczba etatów w gimnazjach zmniejszy się o 34 etaty, a szkoły podstawowe będą w stanie przyjąć 24 etaty. W kolejnych latach pracę w gimnazjach tracić będą kolejni nauczyciele. Radny Krzysztof Zuba podkreślił, że władze powinny zrobić wszystko, aby w pierwszej kolejności pracę w szkołach podstawowych dostawały te osoby, które straciły ją w wyniku likwidacji gimnazjów.

Dyskusji - niezbyt długiej - przysłuchiwali się dyrektorzy starachowickich szkół. Nikt nie zabrał głosu. Za zmianą systemu oświaty byli niemal wszyscy radni. Od głosu wstrzymała się Jadwiga Piątek.

Kwestią otwartą pozostaje zagospodarowanie pustych budynków po gimnazjach. Pojawiły się juz pierwsze propozycje. Chęć przeniesienia się do budynku po Gimnazjum nr 1 zgłosiła Społeczna Szkoła Podstawowa i jeszcze jedna firma zajmująca się działalnością oświatową. W Gimnazjum nr 2 może powstać zakład opiekuńczo-leczniczy. Część sal budynku po Gimnazjum nr 3 przejmie Szkoła Podstawowa nr 11, resztę być może Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej. Część budynku po Gimnazjum nr 4 przejmie Szkoła Podstawowa nr 13. Propozycje zagospodarowania reszty budynku są dwie: albo przejmie je Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej albo III Liceum Ogólnokształcące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie