MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rejestracja samochodu bez wizyty w urzędzie? „To odległa przyszłość. Jednak jest nadzieja". Sprawdź, jak będzie odbywał się cały proces

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rejestracja samochodów przez internet ma być łatwa i powszechnie dostępna, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm leasingowych, salonów czy producentów. Jednak jeszcze trochę na nią poczekamy – mówi nam Katarzyna Siwek z Carsmile. Z drugiej strony CEPiK ujawnił swoje plany związane z tym wdrożeniem.

Spis treści

E-rejestarcja samochodu. Jak będzie przebiegał proces?

E- rejestracja samochodów, to marzenie wielu Polaków, którzy kupują samochód lub muszą to auto przerejestrować – przyznaje w rozmowie ze Strefą Biznesu Katarzyna Siwek, ekspertka Carsmile. – W dobnie różnych usług online związanych z funkcjonowaniem państwa, z funkcjonowaniem urzędów, można powiedzieć, że jest to jeszcze taki punkt w którym tak naprawdę do tej pory nic się nie zadziało – dodaje.

Samochód zarejestrujemy zdalnie za około 30 miesięcy. Trwają wdrożenia
Z informacji przekazanych przez przedstawiciela CEPIK-u wynika, że na zdalną rejestrację samochodu poczekamy przynajmniej do końca 2026 roku, czyli około 30 miesięcy. 123RF/ romanzaiets

Siwek przyznaje, że dopiero pojawiła się obietnica ze strony Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), że elektroniczna rejestracja będzie możliwa, ale dopiero pod koniec 2026 roku. – To odległa przyszłość – podkreśla. – Jednak nadzieja jest – dodaje.

Plany związane z tym wdrożeniem przedstawił Tomasz Kęsicki, dyrektor departamentu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) w Centralnym Ośrodku Informatyki podczas konferencji e-leasing Day. Z przekazanych informacji wynika, że powstał już projekt nowelizacji Kodeksu ruchu drogowego, który otwiera drogę do digitalizacji kolejnego obszaru związanego zakupem auta. Warto przypomnieć, że kilka dni temu opublikowano projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który ma umożliwić zastąpienie papierowych umów leasingu, umowami elektronicznymi.

Ekspertka zapytana o to, jak będzie wyglądał proces zdalnej rejestracji auta, podkreśla, że obecnie możemy „bazować na pewnej wizji CEPIK-u, ponieważ nie przedstawiono jeszcze dokładnych składowych tego procesu.

– Jeśli chodzi o przykładowego Kowalskiego, czyli osobę fizyczną, która będzie chciała swój prywatny samochód zarejestrować, to w takim przypadku ma działać tzw. ścieżka webowa, która z kolei będzie zintegrowana z mObywatelem – wyjaśnia i dodaje, że oczywiście pozostanie tradycyjna możliwość rejestracji poprzez wizytę w urzędzie.

Pojawiła się obietnica ze strony CEPIK-u, że nawet w urzędzie zostanie wyeliminowany papier – mówi. – Wyobrażam sobie, że ten proces będzie się składało i podpisywało na specjalnym tablecie – dodaje.

Z kolei w przypadku profesjonalnych podmiotów, które rejestrują samochody, czyli na przykład firmy leasingowe, ma zostać stworzona „bardziej nowoczesna” ścieżka w postaci wtyczki, czyli tzw. API. – Za jego pośrednictwem będzie odbywało się połączenie z CEPIK-iem i tam ten proces będzie przebiegał bardzo szybko – wyjaśnia ekspertka.

Jak będą odbierane lub dostarczane tablice rejestracyjne? Rejestrując auto ma się pojawić wybór: tablice będzie można odebrać osobiście w urzędzie lub zostaną dostarczone bezpośrednio do domu, pod wskazany adres przez kuriera.

Jak wygląda rejestracja samochodu w urzędzie?

Jeśli chodzi o to, jak dzisiaj wygląda rejestracja samochodów, to zdecydowana większość podmiotów, które z tej usługi w urzędach korzystają, muszą to robić w formie fizycznej, czyli trzeba udać się do urzędu, a przy okazji wypełnić odpowiednie dokumenty.

– Jest pewna „uprzywilejowana” grupa, czyli salony samochodowe, które dzięki dostępowi do elektronicznej rejestracji mogą pomóc swoim klientom, którzy kupują od nich samochody. Natomiast sama procedura poprzez profil zaufany i poprzez ścieżkę ePUAP nie jest ścieżką wygodną i intuicyjną, czy nowoczesną, ale nie mniej taki dość wąski przywilej na rynku funkcjonuje – mówi.

Jednocześnie eksperta zaznacza, że jest to „znakomita mniejszość” rynku, ponieważ, jak podaje, same salony na siebie rejestrują około kilkunastu procent rejestrowanych nowych samochodów w Polsce. Siwek zaznacza, że największą grupą rejestrującą samochody nowe są firmy leasingowe, czyli firmy udzielające finansowania na zakup tych aut. Według danych IBRM Samar, firmy leasingowe i CFM miały w pierwszym kwartale ponad 50-proc. udział w rejestracjach nowych pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t. One będą największymi beneficjentami nowej usługi.

– Mówiąc kolokwialnie, są one wbite w dowodzie rejestracyjnym – wyjaśnia i dodaje, że w tym przypadku nie ma możliwości rejestracji aut zdalnie. – Te firmy muszą biegać po urzędach, czekać w kolejkach, a musimy pamiętać, że w wielu urzędach występują limity, np. w ciągu jednego dnia dany podmiot może zarejestrować 5 samochodów – mówi. – Wydolność danego urzędu może się przez to szybko wyczerpać – dodaje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie