Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja Bitwy Opatowskiej z 25 listopada 1863 roku. Widowisko na opatowskiej Promenadzie w niedzielę, 12 listopada

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Rekonstrukcja Bitwy Opatowskiej w 2018 roku.
Rekonstrukcja Bitwy Opatowskiej w 2018 roku. archiwum
W niedzielę, 12 listopada na opatowskiej Promenadzie odbędzie się rekonstrukcja Bitwy Opatowskiej z 25 listopada 1863 roku. Będzie można się przyjrzeć wydarzeniom sprzed 160 lat. Znamy szczegóły.

Inscenizacja Bitwy Opatowskiej na Promenadzie

Zwycięską bitwę z 25 listopada 1863 roku dokładnie w 160 lat po tych wydarzeniach, odtworzą w Opatowie. Opatowa broniło około 180 żołnierzy rosyjskich, w tym kilku Kozaków i kompania żandarmerii. Piechota rosyjska zajmowała ratusz. Powstańcom dowodzonym przez generała Józefa Hauke-Bosaka udało się przeprowadzić zwycięski atak. Kasa powiatowa została zabrana.
Wszystkie te wydarzenia zostaną przedstawione w czasie walki rekonstrukcyjnej.

Jednym z organizatorów jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. Prezes stowarzyszenia Tomasz Kucharski mówi, że będzie to widowisko bardzo ciekawe pod względem historycznym. - Grupy rekonstrukcyjne odtworzą najważniejsze wydarzenia i sytuacje z życia powstańczego oddziału. Będzie to bardzo widowiskowe wydarzenie, na które serdecznie zapraszamy całe rodziny – mówi Tomasz Kucharski. - Wszystko zostanie przedstawione na opatowskiej Promenadzie. Współorganizatorami jest Starostwo Powiatowe w Opatowie, Urząd Miasta i Gminy Opatów, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu – dodaje prezes.

Uroczystość upamiętnienia powstania styczniowego oraz Bitwy Opatowskiej z 1863 roku rozpocznie się mszą o godzinie 12. Podczas niej zostanie wprowadzony poczet sztandarowy  Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Małogoszcza.
- Po mszy Małogoski Oddział Powstańczy odda hołd poległym powstańcom, bo jak wiadomo przy klasztorze znajduje się krzyż poświęcony powstańcom styczniowym, co prawda z bitwy z 1864 roku, ale wpisujący się w naszą lokalną historię – mówi Roman Marchewka, członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej.

Promenada opatowska stanie się miejscem, gdzie swój obóz rozbije oddział powstańczy. Będziemy mogli być świadkami wydarzeń sprzed 160 lat.

- Małogoski Oddział pokaże jak wyglądało życie w obozowisku. A więc przyjście do obozowiska, powitanie przez mieszkańców Opatowa, powstańców. Będzie można zobaczyć również jak wyglądała i jak działała kuźnia oraz lazaret. Będzie także ksiądz, który nowo przyjętych powstańców pobłogosławi oraz pomodli się za tych, którzy zginęli. To będzie nawiązanie do pierwszej Bitwy Opatowskiej, zwycięskiej bitwy. Będzie takich pięć, sześć scen z życia obozowego powstańców

– wyjaśnia członek towarzystwa.

Nie zabraknie także scen bitwy, głośnych wystrzałów czy nawet zlikwidowania oddziału rosyjskiego.
- W niedzielę, 12 listopada będziemy także mogli zobaczyć rekonstrukcję potyczki z czujką rosyjską. Kilku z tych wartowników tego małego oddziału zostanie wziętych do niewoli. Ich zadaniem w czasie powstania było kontrolowanie ludności, czy przypadkiem ktoś nie nosi broni i czy nie planuje jakiegoś ataku. Mieszkańcy Opatowa muszą się przygotować, że mogą zostać skontrolowani przez żandarmów rosyjskich. Czujka zostanie zlikwidowana w potyczce, padną strzały, zostaną wzięci do niewoli – zdradza Roman Marchewka.

Na zakończenie uroczystości odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Świętego Marcina, Opatowskiego Ośrodka Kultury pod opieką Magdaleny Szemraj.

25 listopada 1863 roku wykorzystując fakt, że wojska rosyjskie ruszyły przeciwko powstańcom, którzy gromadzili się w lasach iłżeckich, oddziały powstańcze dowodzone przez generała Józefa Hauke-Bosaka zaatakowały Opatów z trzech stron. Garnizon rosyjski w sile około 180 żołnierzy nie był w stanie oprzeć się uderzeniu i został wyparty z miasta. Powstańcy zabrali pieniądze znajdujące się w kasie powiatowej, po czym wycofali się na Suchedniów.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Tomasz Staniek, starosta opatowski, Grzegorz Gajewski, burmistrz miasta i gminy Opatów, Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie