Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remontują Belweder - już widać efekty

Irena IMOSA [email protected]
Trwają roboty przy wymianie więźby i pokrycia dachowego zabytku.
Trwają roboty przy wymianie więźby i pokrycia dachowego zabytku. fot. Irena Imosa
Nie ma opóźnień w pracach remontowych najcenniejszego pińczowskiego zabytku - popaulińskiego klasztoru zwanego Belwederem.

Obecnie na terenie budowy pracuje 25 robotników. - Wymieniamy części dachu po zachodniej stronie - z podmurówkami, więźbą i pokryciem. W pozostałych częściach dach, zgodnie z ekspertyzami, nie będzie wymieniany. Zburzone są stropy, schody i zerwane posadzki oraz tynki zewnętrzne - mówi kierownik robót Augustyn Tyma.

NAJWAŻNIEJSZE FUNDAMENTY

Inne ekipy prowadzą wymianę stolarki okiennej i wszystkich instalacji. Ale najważniejsze prace dotyczące bezpieczeństwa obiektu wykonywane są przy jego fundamentach.

- Wykonujemy izolację. Stosujemy preparaty, których celem jest osuszanie murów - wyjaśnia Augustyn Tyma.

Nadzór nad przebiegiem prac mają służby konserwatorskie i wszystko wykonywane jest zgodnie z najnowszymi trendami w zakresie renowacji zabytków.

CZTERY WIEKI HISTORII

Belweder został wzniesiony na początku XVII wieku, na zrębach wcześniejszego klasztoru. Jest to wczesnobarokowa budowla na planie czworoboku, z dziedzińcem pośrodku. Jej fundatorem był kardynał Zbigniew Oleśnicki. Obiekt przetrwał niemal w niezmienionym stanie przez cztery stulecia, chociaż jego dzieje były burzliwe. W pewnym okresie mieściło się tutaj nawet więzienie, a w ostatnich latach pińczowskie placówki kulturalne. Stan budynku był opłakany i władzom samorządu pińczowskiego udało się pozyskać wysokie dotacje unijne na jego kapitalny remont.

ZA 6 MILIONÓW

Wyłoniony w przetargu wykonawca robót - jędrzejowska firma Kartel - wykona całość robót za około 6 milionów złotych, z czego dotacje unijne wyniosą około 3 milionów. - Remont Belwederu to bardzo ważna inwestycja dla miasta i regionu. Przede wszystkim jest to inwestycja w kulturę, tutaj skoncentrowane są bowiem najważniejsze instytucje kultury, tutaj organizowana jest większość imprez i wydarzeń artystycznych, którymi chcemy promować ziemię pińczowską. Belweder to również olbrzymie dziedzictwo, które musimy zachować dla przyszłych pokoleń. To wreszcie cel wędrówek tysięcy turystów - mówi burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak.

- W tej fazie robót trudno mówić o szansach na skrócenie terminu. Finał prac przewidujemy zatem na wrzesień 2011 roku - mówi Augustyn Tyma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie