Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resocjalizacja młodych przez naukę pływania i ratowania życia - pierwszy taki projekt w Polsce!

Michał NOSAL
Pomysłodawczyni projektu „Drogowskaz życiowy” Anna Dąbrowska.
Pomysłodawczyni projektu „Drogowskaz życiowy” Anna Dąbrowska. Aleksander Piekarski
Projekt działań resocjalizacyjnych przygotowany przez Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu, według pomysłu doktor Anny Dąbrowskiej, został najwyżej oceniony w konkursie ogłoszonym przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego. Okazał się lepszy od kilkunastu innych wniosków o dotacje.

- Kanclerz uczelni Józef Tyburczy podczas konferencji tyczącej innego projektu, badań eurosieroctwa w naszym województwie, zaproponował, abym przygotowała coś wspólnie z jego specjalistami, piszącymi projekty unijne. Tak zaczął się rodzić projekt "Drogowskaz życiowy" - opowiada jego pomysłodawczyni doktor Anna Dąbrowska, nauczyciel akademicki.

Chodzi o resocjalizację nastolatków trafiających do Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.

- To placówki resocjalizacyjne, do których trafiają zdemoralizowani młodzi ludzie. Ośrodki podlegają kuratorium oświaty. Są w nich uczniowie w wieku od 13 do 18 lat. Trzeba za wszelką cenę pomóc im wyjść na prostą - mówi Anna Dąbrowska i wyjaśnia: - "Drogowskaz życiowy" to projekt innowacyjny. Działań, jakie nie były jeszcze testowane w naszym kraju. Zakłada resocjalizację wychowanków poprzez cykl szkoleń obejmujących naukę pływania, zdobycie karty sternika motorowodnego, a w ostatnim etapie także szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nieszczęść, prowadzone przez strażaków i ratowników medycznych.
O unijne fundusze w konkursie Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego starało się 16 projektów z całego kraju. Dofinansowanie dostały dwa z nich. Najwięcej punktów zdobył właśnie "Drogowskaz życiowy". Teraz czas na półroczne badania postaw wychowanków, które pokażą, czy szkolenie ma sens.

- Pomysł na ten właśnie rodzaj badań podsunął socjolog ksiądz doktor Witold Janocha. Po zapoznaniu się z ich wynikami komisja złożona ze specjalistów z dziedziny resocjalizacji, powołana przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego, zdecyduje, czy innowacyjne działania zakładane przez projekt sprawdzą się i szkolenia mogą się rozpocząć. Potem będzie oceniany każdy etap realizacji projektu, na każdym etapie będzie się odbywać ocena, czy spełnia on założenia. Gdyby okazało się, że nie, realizacja zostanie przerwana - tłumaczy Anna Dąbrowska i dodaje: - Jeśli szczęśliwie projekt uda się zrealizować, zakończą go badania, które stwierdzą, czy szkolenia zmieniły postawy wychowanków. Powstanie publikacja podsumowująca projekt i zawierająca merytoryczne wskazówki do realizacji szkoleń według nowego programu. Metody, które opracowano i przetestowano w naszym województwie, zaczęłyby być stosowane w innych ośrodkach tego typu w Polsce. Zostałyby wpisane do głównego nurtu polityki państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie