Rewolucja w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim. Nowe...

  Rewolucja w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim. Nowe wydziały, nowi ludzie. Znamy nazwiska

  s

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rewolucja w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim. Nowe wydziały, nowi ludzie. Znamy nazwiska

  ©archiwum

  Nabiera kształtów nowy schemat organizacyjny Urzędu Marszałkowskiego. Być może zarząd województwa przyjmie go w najbliższych dniach. Szykuje się prawdziwa rewolucja - sposób zarządzania województwem zarządu obsadzonego przez Prawo i Sprawiedliwość będzie całkowicie inny niż za czasów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Są już pierwsze przymiarki na najważniejsze funkcje - mowa między innymi o takich osobach jak: Mariusz Bodo, Marcin Piętak, Jacek Sułek.
  Rewolucja w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim. Nowe wydziały, nowi ludzie. Znamy nazwiska

  ©archiwum

  Prezentujemy bardzo nieoficjalne jeszcze przymiarki do nowej struktury, która jeśli zostanie przyjęta oznacza bardzo duże, wręcz rewolucyjne zmiany.

  Kluczowa różnica ma być taka, że kiedyś pod marszałka podlegał zarząd i między jego członków dzielono kompetencje. Teraz wielka władza idzie bezpośrednio pod skrzydła marszałka Andrzeja Bętkowskiego. Całkowicie zmieni się też organizacja departamentów - ich liczna spadnie z 23 na 14-15. To pozwala na bezproblemowe odwołanie dyrektorów i zastępców powołanych za rządów Ludowców i marszałka Adama Jarubasa.

  Oto najważniejsze założenia nowego schematu oraz ludzie, którzy mają objąć kluczowe stanowiska.

  Wielka władza marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego

  Największą władzę będzie miał marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Bezpośrednio współpracował z nim będzie dyrektor gabinetu marszałka. To nowe stanowisko - ma je objąć Marcin Piętak, wieloletni bliski współpracownik Andrzeja Bętkowskiego, obecnie pracujący w Banku Gospodarki Krajowej.

  Marszałkowi ma być podporządkowany nowy super wydział - inwestycji i rozwoju, który będzie zajmował się funduszami unijnymi, twardymi i miękkimi. To nowy gigantyczny wydział, który będzie decydował o ogromnych pieniądzach z Unii Europejskiej. Jego szefem ma zostać Jacek Sułek, obecnie dyrektor wydziału infrastruktury i rozwoju Urzędu Wojewódzkiego.

  Marszałkowi będzie podlegał sekretarz, którego role będzie podniesiona niemal do tej jaką pełnią członkowie zarządu. Funkcję tą ma objąć Mariusz Bodo, w ostatnich wyborach kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Skarżyska-Kamiennej. Ma 41 lat, obecnie rady miejski w Skarżysku i naczelnik wydziału organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej.

  Marszałkowi podlegał będzie też skarbnik. Na razie pozostanie nim Maria Fidzińska-Dziurzyńska, który pełni tą funkcję od lat, ale nabyła już prawa emerytalne i być może będzie chciała skorzystać z przywileju odejścia na emeryturę. Na razie nowe władze województwa nie mają kandydata na ta funkcję.

  Marszałkowi podlegały też będą nowe departamenty prawdopodobnie nadzorowane przez dyrektora gabinetu:

  - komunikacji społecznej, promocji, turystyki i współpracy zagranicznej;

  - kultury i dziedzictwa narodowego. Ten nowy departament ma podobno objąć Magdalena Kusztal, od lat dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.

  - departament budżetu i finansów

  - obsługa zarządu

  Nowa struktura nieco zmniejsza rolę innych członków zarządu,ale podobno bezpośredni nadzór marszałka nad funduszami unijnymi oraz większa władza to szerszy pomysł centrali Prawa i Sprawiedliwości proponowany do wprowadzenia w województwach gdzie ta partia rządzi.

  Wicemarszałek województwa Renata Janik

  Pani wicemarszałek ma nadzorować tak zwane fundusze unijne miękkie, czyli Europejski Fundusz Społeczny. Podlegać jej też mają Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny, Wojewódzki Urząd Pracy, Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

  Członek zarządu województwa Marek Bogusławski

  Ma nadzorować nowy departament ochrony zdrowia - nowym dyrektorem ma być Bogumiła Nizołek, która przechodzi z Urzędu Wojewódzkiego; szpitale; wszystkie jednostki związane ze zdrowiem; spółkę Uzdrowisko Busko Zdrój.

  Członek zarządu województwa Mariusz Gosek

  Ma nadzorować między innymi: nowy departament edukacji i sportu, nowy departament cyfryzacji, geodezji i planowania przestrzennego.

  Członek zarządu województwa Marek Jońca

  Ma nadzorować między innymi: departament obszarów wiejskich i środowiska, departament transportu i komunikacji, parki krajobrazowe, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego; Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich.


  Przypomnijmy, że w październiku 2018 roku wybory do Sejmiku Województwa, czyli regionalnego parlamentu wygrało Prawo i Sprawiedliwość obsadzając 16 na 30 mandatów radnych. To pozwoliła obsadzić tej partii cały zarząd województwa. Po 12 latach odszedł marszałek Adam Jarubas , szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, zastąpił go pochodzący ze Skarżyska Kamiennej Andrzej Bętkowski z Prawa i Sprawiedliwości, były poseł, ostatnio wicewojewoda świętokrzyski.

  Wygląda też na to, że ludzie ze Skarżyska zajmą najważniejsze stanowiska - oprócz marszałka Andrzeja Bętkowskiego z tego miasta są Marcin Piętak i Mariusz Bodo.

  Parę godzin po naszym tekście komunikat wydał zarządu Województwa. Oto jego treść:

  "W nawiązaniu do artykułu „Rewolucja w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim. Nowe wydziały, nowi ludzie. Znamy nazwiska”, który ukazał się 15.01.2019 r. na stronie internetowej Echa Dnia, informujemy, że Zarząd Województwa Świętokrzyskiego nadal pracuje nad przygotowaniem nowej struktury organizacyjnej Urzędu Marszałkowskiego. Jest to proces skomplikowany ze względu na wielkość jednostki, liczącej 850 pracowników i wielowątkowy zakres zadań, prowadzonych przez Urząd Marszałkowski. Żadne decyzje, zarówno dotyczące liczby departamentów, osób które będą nimi kierowały, jak i ich podległości służbowej, jeszcze nie zapadły. Wszystkie te elementy są poddawane przez nas wnikliwej analizie, a wprowadzane zmiany zgodnie z naszymi wielokrotnymi deklaracjami z pewnością nie będą miały charakteru „rewolucji”.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

  Źródło:vivi24


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (42)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (42) forum.echodnia.eu

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce