MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjny program MPK "Przyjazne autobusy"

Iwona ROJEK
Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, prezentowała nowatorski program "Przyjazne autobusy”.
Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, prezentowała nowatorski program "Przyjazne autobusy”. Iwona Rojek
- Opracowaliśmy nowy program, adresowany do osób niepełnosprawnych - powiedziała Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Podkreśla, że chce polepszyć transport takich osób.

Zebranie dotyczące zmian spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem. - Dla osób głuchych i niedowidzących, a także starszych wiekiem przydałoby się wprowadzić specjalne sygnały dźwiękowe, informujące w autobusach o tym, jaki zbliża się przystanek i o nadjeżdżającej linii - mówił Mirosław Szymczyk, prezes Polskiego Związku Głuchych. - Nieraz bywa tak, że na przystanku siedzi na wózku osoba niepełnosprawna, a kierowca wcale się nie zatrzymuje, tylko jedzie dalej - sygnalizowała Anna Sowa, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. - Albo podjeżdża autobus, a platforma wcale się nie wysuwa i nie można się zabrać.

- Trzeba zwiększyć liczbę autobusów kursujących do Piekoszowa, bo w tamtejszym ośrodku rehabilituje się miesięcznie nawet 200 osób - apelowała Ewa Sałaj, prezes stowarzyszenia Aktywna Rehabilitacja.

NOWY PROGRAM

Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, w czasie spotkania, zorganizowanego z inicjatywy Jerzego Pyrka, pełnomocnika wojewody ds. osób niepełnosprawnych, powiedziała, że właśnie stworzono nowy program "Przyjazne autobusy", który chcieliby poddać pod dyskusję. - Przede wszystkim zależy nam na zmianie sposobu myślenia w MPK o ludziach chorych - zaznaczyła. - W związku z tym będziemy organizować szkolenia dla kierowców, jak mają traktować osoby niepełnosprawne i jak pomagać im przy wsiadaniu i wysiadaniu. Ponadto wymienimy wszystkie tablice boczne na bardziej widoczne, a wewnątrz wprowadzimy koralikowe tablice rozkładów jazdy. Planujemy wspólnie z miastem zakupić systemy informatyki dźwiękowej i nagłaśniającej, wszyscy będą słyszeć, jaki przystanek się zbliża. Będziemy przebudowywać uszkodzone, niewysuwające się platformy w dziewięciu autobusach. Chcemy wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego poprawić rozkłady jazdy na przystankach, bo są mało czytelne - dodała.

MIELI SWOJE POMYSŁY

Obecni na spotkaniu proponowali swoje rozwiązania. Bogusław Ciesielski, przewodniczący konwentu osób niepełnosprawnych, rozważał możliwość takiej przebudowy zatok i podestów, żeby poruszający się na wózku mógł bez problemów wjechać do autobusu.
Krzysztof Słoń, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i przewodniczący Rady Miejskiej w Kielcach, zaproponował, żeby zorganizować dla mieszkańców cykl pokazów, jak mogą pomóc osobom na wózkach, bo często nie wiedzą, z której strony wózek chwycić, żeby komuś nie zrobić krzywdy.

- Na placu Artystów można by postawić autobus i jakaś osoba na wózku poświęciłaby się, a kielczanie mieliby praktyczny trening - proponował.
Artur Mickiewicz, dyspozytor w MPK, zwrócił uwagę, że niepełnosprawni na przystankach powinni albo mieć jakiś znaczek, albo podnosić prawą rękę do góry czy stać w specjalnie oznakowanym miejscu, żeby kierowcy wiedzieli, że chcą wsiąść do danego autobusu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie