Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Jedliczka starostą Dożynek Gminy Włoszczowa 2023. Poznajcie go. Zobaczcie zdjęcia

Iwona Boratyn
Robert Jedliczka - znany w Polsce hodowca koni, rolnik i pasjonat historii - będzie starostą Gminnych Dożynek 2023 we Włoszczowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Robert Jedliczka - znany w Polsce hodowca koni, rolnik i pasjonat historii - będzie starostą Gminnych Dożynek 2023 we Włoszczowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>archiwum prywatne
Robert Jedliczka z Włoszczowy będzie starostą Gminnego Święta Plonów 2023. Jest znanym w Polsce hodowcą koni, rolnikiem i pasjonatem historii. Dożynki Gminy Włoszczowa odbędą się w niedzielę, 13 sierpnia.

Robert Jedliczka urodził się w 1968 roku we Włoszczowie. Absolwent włoszczowskiego Technikum Rolniczego. Wnuk Zygmunta i Heleny Jedliczków (dziadek był leśniczym w Lasocinie w powiedzie opatowskim, należał do Armii Krajowej pseudonim „Harnaś” i w jego leśniczówce chronili się partyzanci). Zygmunt Jedliczka pod koniec 1939 roku pomógł ukryć się przed niemiecką obławą 80-osobowemu oddziałowi konnemu majora Henryka Dobrzańskiego, słynnego „Hubala”. Robert to prawnuk Sergiusza Niemojewskiego.

Robert Jedliczka. Rolnik, pasjonat rekonstrukcji historycznych, miłośnik koni (prezes Staropolskiego Związku Hodowców Koni w Kielcach) i myślistwa. Od 2015 roku na jego włościach działa Fundacja „Folwark Podzamcze" - organizator Hubertusa Ziemiańskiego.

Fundacja „Folwark Podzamcze” to organizacja, której nazwa nawiązuje do historycznego określenia majątku ziemskiego na włoszczowskim Podzamczu. Folwark Podzamcze przez pięć wieków był miejscem mającym dla Włoszczowy i jej okolic ogromne znaczenie społeczne, gospodarcze i kulturowe.

Przywrócenie tej dawnej roli Podzamcza stało się jednym z największych marzeń rodziny Jedliczków. Fundacja dąży także do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miasta i regionu oraz jego rozwoju w oparciu o historię i piękno przyrody. Hubertus Ziemiański to wydarzenie, które nawiązuje do tradycji polowań z przełomu XIX i XX wieku, organizowanych na Podzamczu. Stanisława Niemojewskiego nazywano atamanem i jeźdźcem nad jeźdźcami, Sergiusz był mistrzem w biegach myśliwskich i urządzał sławne polowania, a Konrad należał do najlepszych strzelców Rzeczypospolitej. Niemojewscy herbu Wieruszowa odegrali ważną rolę w historii Włoszczowy i okolic. Ród wziął początek w I połowie XVIII wieku w Wielkopolsce od Antoniego Niemojewskiego. Tadeuszowi Jedliczce, ojcu Roberta, udało mu się zachować Podzamcze, któremu poświęcił niemal całe swoje życie, co było naprawdę bardzo trudne w PRL -u.

Gospodarstwo rolne nastawione na hodowlę koni (ma ich około 50) i produkcję roślinną Robert Jedliczka prowadzi razem z żoną Agatą. Pasje rodziców podzielają dzieci - synowie Tadeusz i Hubert oraz córka Helenka.

Zobaczcie zdjęcia

Zobaczcie program Gminnego Święta Plonów 2023 we Włoszczowie

Zobaczcie zdjęcia

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie