MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Robert Kupisz na sezon Lato 2019. Jak pochodzący z Kielc projektant widzi kobiety i mężczyzn?

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
Znany polski projektant, pochodzący z Kielc Robert Kupisz, w środę 6 czerwca, zaprezentował swoją kolejną kolekcję - "Latina". W Praskiej Drukarni w Warszawie można było zobaczyć ubrania na sezon Lato 2019. Inspiracją do stworzenia kolekcji była różnorodność kultur i obyczajów mieszkańców Ameryki Południowej.

Robert Kupisz przez ponad 20 lat zawodowo tańczył tańce latynoamerykańskie, więc temat jego najnowszej kolekcji w pewnym sensie jest tematem dla niego osobistym. Taniec nadal jest jego pasją i często bywa on na turniejach tanecznych, na których kibicuje swoim przyjaciołom. Pracując nad kolekcją skupił się jednak nie na rozrywkowej części życia Latynosów, ale na ich często dramatycznych losach.

- Kolekcja "Latina" to nie tylko gorące tańce i karnawał, to także życie w fawelach, gdzie codziennością mieszkańców jest widok wojsk, wojny gangów i przemoc. Ich życie dzieje się „tu i teraz”, dlatego mimo trudnych warunków próbują żyć normalnie: organizują konkursy piękności, gorące imprezy z nowoczesną, bardzo drapieżną muzyką i bawią się, jakby jutra miało nie być - mówi Robert Kupisz.

Kobieta widziana oczami projektanta z Kielc jest niezwykle seksowna, a strojem podkreśla swoją pewność siebie, odwagę i siłę, nie brak jej też jednak wrodzonej delikatności. W damskiej części kolekcji, obok falbaniastych sukienek, cekinowych topów, czy jeansowych szortów, nie zabrakło mocnych akcentów: kurtek w kolorach moro, ortalionowych spodni i bluz z kapturem czy skórzanych marynarek z szerokimi ramionami.

Mężczyzn Robert Kupisz przedstawia równie odważnie. Ubrani są w skórzane spodnie i marynarki lub wojskowe spodnie i kurtki w moro, a czasami - w wygodne zestawy dresowe. W kolekcji nie brak także i połyskujących garniturów wyszywanych cekinami, które mocno kontrastują ze skórą i moro.

W kolekcji, oprócz doskonale znanej, ręcznie farbowanej bawełny, pojawia się wiele błyszczących i kolorowych tkanin, ortalion, a także dekatyzowany jeans. Dominujące kolory to biel, czerń i cała paleta szarości, z dodatkiem pudrowego różu i intensywnego żółtego. Na projektach widnieją wielobarwne motyle z cekinów i nadruki będące mocnymi manifestami.

- Tym razem użyłem hasła "libre" (z hiszpańskiego "wolny") i znaku równości, które są bardzo uniwersalne i dotyczą nas wszystkich, bez względu na szerokość geograficzną, w której mieszkamy. Na koszulkach pojawia się też motyw karabinu, ponieważ chciałem dać broń kobietom. Ale nie w dosłownym znaczeniu, bardziej symbolicznym - jako siłę napędową do walki o swoje prawa - wyjaśnia Kupisz.

Scenografia do pokazu to również autorski pomysł projektanta. Na rusztowaniu wybudowano przekrój mieszkań w faweli, odkrywających przed widzami sceny z codziennego życia "favelados".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie