Robert Lewandowski bez gola, Barcelona tylko na remis z Rayo Vallecano. Rozczarowanie po pierwszym meczu La Ligi

Jacek Czaplewski
FC Barcelona - Rayo Vallecano 0:0
FC Barcelona - Rayo Vallecano 0:0 AFP/East News
Liga hiszpańska. Robert Lewandowski bez gola w debiucie. W pierwszym meczu nowego sezonu jego Barcelona tylko zremisowała na Camp Nou z Rayo Vallecano 0:0. Polak wprawdzie trafił do siatki, ale do podania wystartował z pozycji spalonej, co nie umknęło uwadze sędziemu. Szkoda też sytuacji z końcówki, kiedy z lewej nogi Lewy kopnął tuż obok prawego słupka.

La Liga. FC Barcelona - Rayo Vallecano 0:0. Debiut Lewandowskiego

Lewandowski zajął centralne miejsce w ofensywie. Po jego bokach pozycjami regularnie zmieniali się Ousmane Dembele i debiutujący Raphinha. To miało zaskoczyć Rayo, które okazało się jednak nadzwyczaj szczelne. Stworzyło też trzy klarowne sytuacje, po których powinny paść bramki. Dwa razy Barcelonę uratował Marc-Andre ter Stegen. W piątej z ośmiu doliczonych minut Niemiec odbił strzał jedną ręką.

Piękny gest Lewandowskiego po meczu. Wstawił się za dzieckiem

Barcelona niby miała gigantyczną przewagę w posiadaniu piłki, niby nie schodziła z połowy Rayo, ale konkretów z tego wynikło niewiele. W pierwszej połowie groźne strzały oddali Dembele, Raphinha czy Pedri, a w drugiej wprowadzony Ansu Fati i uderzający z jeszcze dalszej odległości Sergio Busquets. Wreszcie w 82 minucie najlepszą okazję na gola miał też Lewandowski.

Trzeba oddać Lewandowskiemu, że był aktywny, wracał się po piłkę, a pod bramką zawsze szukał strzału (uderzył trzy razy). Trzech rywali po faulach na nim otrzymało po żółtej kartce.

Spalony w akcji Roberta Lewandowskiego

W 88 minucie Barcelona jeszcze raz trafiła do siatki, lecz tym razem na spalonym został złapany Fati (uderzał celnie Dembele). W doliczonym czasie sędzia Barca kończyła w dziesiątkę, ponieważ łokciem przeciwnika zaatakował Busquets.

Z perspektywy Barcelony najbardziej rozczarowujący jest sam wynik, na pewno nie gra. Jeżeli jutro Real Madryt pokona Almerię na wyjeździe (godz. 22) to będzie można mówić o pierwszej stracie punktowej do mistrza.

Spośród nowych graczy Barcelony nie zadebiutował jedynie Jules Kounde. Francuz z powodów proceduralnych obejrzał mecz na trybunach. Dość pechowo grę kończył Franck Kessie, który prawdopodobnie podkręcił staw skokowy przy próbie zgaszenia piłki w powietrzu.

Momenty Lewandowskiego w meczu z Rayo Vallecano

• 12' - Lewy trafia do siatki po zagraniu Demebele. W momencie podania Polak był jednak na wyraźnym spalonym, więc sędzia jeszcze przed sygnałem z VAR-u podejmuje decyzję o nieuznaniu bramki.
  • 21' - Tym razem w roli podającego. Robert odgrywa do Dembele, lecz ten uderza w bramkarza.
  • 25' - Nie sięga wydawało się dobrze zawieszonej piłki od Raphinhy.
  • 37' - Ponownie to Raphinha wrzuca na głowę Lewego. Jest strzał, ale wyraźnie niecelny.
  • 45+5' - Obrońca Catena dostaje kartkę za ostry faul na Lewandowskim.
  • 54' - Po wstrzeleniu piłki Lewy zostaje trafiony w plecy, potem jeszcze nieudanie próbuje wyłuskać ją z rąk bramkarza
  • 55' - Drugi zawodnik łapie kartkę na Lewandowskim. Tym razem to Lejeune za przytrzymywanie za koszulkę.
  • 71' - Lewandowski reaguje na kontratak Rayo, przerywając wślizgiem akcję.
  • 73' - Fati świetnie wypuszcza Lewego. Ten jednak nie opanował piłki. Strata zamiast okazji sam na sam z bramkarzem
  • 82' - Najlepsza okazja na gola Wprowadzony de Jong odgrywa do Lewego, a ten z lewej nogi uderza tuż przy prawym słupku.
  • 84' - Lewandowski w roli asystenta. Przy linii bocznej wkręcił rywala, odegrał na długi słupek do Aubameyanga, a potem próbował jeszcze (niecelnie) dobić jego strzał.
  • 86' - Trzeci piłkarz Rayo dostaje kartkę za faul na Lewandowskim. To Ciss. Mimo rzutu wolnego z dobrej odległości Fati uderza źle.