Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica Bitwy Warszawskiej w Kielcach. Marsz Ludowców przez miasto i spotkanie przed pomnikiem Witosa. Był Kosiniak-Kamysz. Zobacz zdjęcia

Anna Kowalska
Podczas uroczystości przy pomniku Witosa w Kielcach. Więcej na kolejnych zdjęciach
Podczas uroczystości przy pomniku Witosa w Kielcach. Więcej na kolejnych zdjęciach
W niedzielę 13 sierpnia działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego spotkali się w Kielcach, by uczcić 103.rocznicę Bitwy Warszawskiej. Był marsz przez miasto i złożenie wieńców przed pomnikiem Wincentego Witosa. Przyjechał szef Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, był też wiceprezes, świętokrzyski europoseł Adam Jarubas.

By uczcić bohaterów Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która zdecydowała o losach wojny Polski z bolszewikami do Kielc zjechali Ludowcy z całego regionu. Najpierw odbył się marsz z parku miejskiego przez ulicę Sienkiewicza do pomnika Wincentego Witosa. Poprowadziła go orkiestra dęta.

Przy pomniku Witosa złożone zostały wieńce, były tez przemówienia, między innymi Władysława Kosiniaka-Kamysza i Adama Jarubasa

– Bitwa Warszawska jest jedną z bitew, która zadecydowała o losach świata. Zadecydowała o wolności Polski w latach 20. i budowaniu odrodzonej Rzeczpospolitej po odzyskaniu niepodległości. Niebagatelną, a dla nas najważniejszą rolę w tej walce odegrał Wincenty Witos, który stanął na czele rządu obrony narodowej, który uratował Europę i świat od bolszewizmu – mówił w Kielcach Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Gospodarzem wydarzenia był europoseł Adam Jarubas, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w Polsce, i prezes w Świętokrzyskiem. Tak podsumował spotkanie w Kielcach: - Dla ludowców czas wspomnienia Bitwy Warszawskiej jest szczególny. Dziękujemy tym, którzy walczyli i bronili naszej wolności przed bolszewicką zagładą. To jedna z bitew, która decydowała o losach świata. Wielką rolę odegrał w niej nasz lider Wincenty Witos.

Zobaczcie zdjęcia z marszu pamięci Bitwy Warszawskiej w Kielcach

Wincent Witos trzykrotnie sprawował funkcję premiera (od 24 lipca 1920 do 13 września 1921, od 28 maja 1923 do 14 grudnia 1923 i od 10 maja 1926 do 14 maja 1926), jego rząd został obalony w wyniku przewrotu majowego. Od 1895 roku Witos był w Stronnictwie Ludowym, w latach 1908–1914 poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego, od 12 kwietnia 1908 do 28 lipca 1931 wójt Wierzchosławic. Poseł do austriackiej Rady Państwa w latach 1911–1918. Od 1914 roku w Polskim Stronnictwie Ludowym „Piast” ,prezesem tego ugrupowania był od 26 czerwca 1916 roku do 1931 roku .Od 1919 poseł na Sejm Polski. Jeden z najważniejszych, a także najbardziej wyrazistych i wpływowych polityków II Rzeczypospolitej. Jeden z ojców niepodległej Polski. Zmarł w 1945 roku.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie