MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica listopadowa w cieniu kampani wyborczej. Pomniki tonęły w kwiatach (zdjęcia)

Anna ŚLEDZIŃSKA Adam LIGIECKI Malwina ZABOROWSKA Marta FRĄCZEK Irena IMOSA Mateusz BOLECHOWSKI Kazimierz CUCH Małgorzata PŁAZA
Uczestnicy niektórych czwartkowych uroczystości z przekąsem zauważali, że tylu kwiatów przed pomnikami dawno nie było. Większość złożyli kandydaci do samorządowych funkcji i stanowisk.

[galeria_glowna]
Świętokrzyskie świętowało wczoraj 92 rocznicę odzyskania niepodległości. Po południu pogoda pokrzyżowała nieco świąteczne plany.

Wśród członków oficjalnych delegacji było bardzo wielu kandydatów, którzy będą startować w najbliższych wyborach samorządowych.

OSTROWIEC

Bardzo duża grupa mieszkańców oraz wyjątkowo liczne delegacje organizacji politycznych wzięły udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Uroczystości rozpoczęły się mszą w kolegiacie Świętego Michała i uroczystym przemarszem pocztów sztandarowych. Nie dało się uniknąć nawiązań do nadchodzących wyborów samorządowych. Nawiązał do nich również w swoim przemówieniu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Ostrowca Jarosław Wilczyński.

- Dni takie, jak dziś powinny skłaniać do nieustannego poszukiwania nowej, historycznej tożsamości, istotnej z punktu widzenia zarówno całego narodu, jak i naszej ostrowieckiej społeczności - mówił Jarosław Wilczyński. - 92 lata temu spełniły się sny prawie pięciu pokoleń Polaków o suwerennej i niepodległej ojczyźnie. Nasuwa się pytanie: czy my potrafimy korzystać z wywalczonej wolności, czy zawsze współpracujemy z sobą? Jak długo będziemy słyszeć o wojnach polsko-polskich?

Prezydent przypomniał, że za niecałe dwa tygodnie mieszkańcy wybiorą nowego prezydenta i radnych, a także, że w poprzednich wyborach do urn poszło zaledwie niecałe 40 procent mieszkańców Ostrowca.

SKARŻYSKO

W powiecie skarżyskim uroczystości odbyły się we wszystkich gminach. W przededniu w szkołach i przedszkolach odbyły się uroczyste akademie, a wieczorem w kościele pod wezwaniem Świętego Jóżefa w Skarżysku wystąpili finaliści przeglądu pieśni patriotycznej imienia Antoniego Hedy "Szarego". Grand Prix zdobył Bartłomiej Skorupa. Wczoraj największe uroczystości zorganizowano w Bliżynie i Skarżysku - przed pomnikiem Bojowników o Niepodległość, gdzie zebrało się kilkaset osób. - Jest w Polsce wiele kolorów i odcieni politycznych, ale łączą nas barwy biało-czerwone - mówił starosta Jerzy Żmijewski. Po części oficjalnej w hotelu Promień już po raz trzeci odbyła się zorganizowana przez miasto biesiada, podczas której ponad 200 osób wspólnie śpiewało pieśni patriotyczne. Wystąpili też miejscowi soliści i chór Acolada. Wodzirejem i solistą był... prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek, od lat członek chóru Sursum Corda. Wielkie zdziwienie budzi fakt, że w dniu narodowego święta w wielu miejscach powiatu trwały drogowe i budowlane roboty.

STARACHOWICE

Obchody w Starachowicach zakończyły się tradycyjnie wczoraj w południe. Przy pełnym kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach ksiądz kanonik Józef Domański, proboszcz parafii, w otoczeniu kilku księży, w tym księdza kanonika Tadeusza Czyża, honorowego mieszkańca Starachowic, odprawił uroczystą mszę świętą i wygłosił homilię. Po mszy bardzo liczne poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

W Wąchocku koncelebrowanej mszy świętej przewodził ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego opactwa cystersów. W patriotycznej homilii mówił o tym, co doprowadziło do upadku państwa polskiego i co wraca obecnie, o pięciu chorobach Polaków. Po mszy wszyscy przeszli przed pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystości zakończył koncert młodzieży w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

KOŃSKIE

Konecczanie zgromadzili się wczoraj przed pomnikiem Wdzięczności. Tegoroczne obchody były specyficzne - nie było przemówień samorządowców, którzy nie chcieli, by święto nabrało charakteru przedwyborczego wiecu. Poszczególne delegacje złożyły przed pomnikiem kwiaty, a następnie ruszyły w kierunku kolegiaty Świętego Mikołaja. Tradycyjnie uczestników uroczystości przywitał ksiądz dziekan Andrzej Zapart, który w asyście księdza profesora Bonifacego Miązka serdecznie podziękował za obecność i zaprosił na nabożeństwo.

WŁOSZCZOWA

Włoszczowskie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za ojczyznę w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, której przewodniczył ksiądz prałat Zygmunt Pawlik.
Następnie z kościoła przez plac Wolności uczestnicy mszy przeszli na plac Konstytucji 3 Maja. Podczas marszu orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Konieczna - z Ryszardem Marcinkowskim, wiceprezesem włoszczowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na czele - grała pieśni patriotyczne.

Ireneusz Pietraszek, pełniący obowiązki burmistrza Włoszczowy, wręczył odznaczenia zasłużonym mieszkańcom. - Ta niepodległość została wywalczona przez naszych przodków. Wolności trzeba bronić i dbać o nią - powiedział Ireneusz Pietraszek.

BUSKO-ZDRÓJ

Msza święta w intencji ojczyzny, w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, zainaugurowała buskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Liturgii przewodniczył ksiądz dziekan Marek Podyma, który wygłosił też homilię. Po nabożeństwie uczestnicy patriotycznej manifestacji - z orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi - przeszli ulicami miasta przed budynek Galerii Sztuki Zielona.

Tutaj, przy dźwięku werbli, złożono kwiaty na płycie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przed pomnikami Męczeństwa, Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Druga część uroczystości odbyła się przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Piotr Wąsowicz. Po południu oraz wieczorem buszczanie i kuracjusze mogli wybrać się na imprezy muzyczne lub sportowe, zorganizowane z okazji 92. rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie.

PIŃCZÓW

Uroczystym nabożeństwem w intencji ojczyzny w kościele Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła rozpoczęły się pińczowskie obchody Święta Niepodległości. Nabożeństwo koncelebrował w asyście duchowieństwa ksiądz kanonik Jan Staworzyński, dziekan dekanatu pińczowskiego.

W świątyni stanęły w szeregu poczty sztandarowe instytucji i organizacji, a przede wszystkim służb mundurowych. Po liturgii manifestanci przemaszerowali na plac Konstytucji 3 Maja, gdzie rozpoczęła się połączona sesja rad Miejskiej i Powiatowej. Głos zabrali między innymi starosta pińczowski Andrzej Kozera oraz burmistrz miasta i gminy Włodzimierz Badurak.
U stóp pomnika Konstytucji 3 Maja delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

KAZIMIERZA WIELKA

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Kazimierzy Wielkiej zainaugurowała msza święta w intencji ojczyzny, w kościele parafialnym Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie delegacje samorządów, firm i instytucji oraz mieszkańcy złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową Jana Pawła II przy Szkole Podstawowej numer 3 oraz u stóp pomnika Tadeusza Kościuszki. Część oficjalna obchodów miała miejsce w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Obejrzeliśmy program artystyczny w wykonaniu młodzieży, wystąpili też laureaci III Konkursu Poezji Patriotycznej.

SANDOMIERZ

W wojskowej części cmentarza katedralnego odbyły się sandomierskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nie obyło się bez wyborczych "zgrzytów". Jeden z kandydatów na burmistrza wykorzystał święto do prowadzenia kampanii.

Obchody 92. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w bazylice katedralnej. Potem uczestnicy uroczystości, z towarzyszeniem Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, przeszli na cmentarz katedralny.

Uroczystość w wojskowej części nekropolii rozpoczęła modlitwa prowadzona przez biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej Edwarda Frankowskiego.

W swoim przemówieniu starosta Stanisław Masternak przypomniał okoliczności towarzyszące odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zaznaczył, że winniśmy pamięć tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Podkreślił również, że wolność udało się wywalczyć dzięki jedności. To nauka dla nas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie