Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica pacyfikacji Żuchowca. Zamordowano 136 mieszkańców

Kazimierz CUCH
Odbudowana, spacyfikowana i spalona wieś Żuchowiec, dziś przysiółek Godowa
Odbudowana, spacyfikowana i spalona wieś Żuchowiec, dziś przysiółek Godowa Kazimierz Cuch

ZOBACZ TAKŻE:
"Myślałem, że to zderzenie pociągów". Świadek o pierwszych minutach po zamachu na stadionie w Manchesterze

(Dostawca: x-news)

Podniosła uroczystość na miejscu hitlerowskiego mordu 136 mieszkańców Gębic, Żuchowca, z gminy Pawłów, Dołów Biskupich z gminy Kunów i Krynek z gminy Brody, odbędzie się w niedzielę 28 maja o 17.00 przed pomnikiem poświęconym ofiarom mordu.

W 74 rocznicę pacyfikacji przy śródleśnym pomniku ofiar tradycyjnie zbiorą się rodziny pomordowanych, uczniowie Szkoły Podstawowej w Godowie, przedstawiciele władz gminy Pawłów i Starachowic, strażacy.

Uroczystą mszę św. za wszystkich poległych i pomordowanych, za wiarę, ojczyznę, prawa człowieka będzie celebrował ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium w Kałkowie. Na terenie parafii Kałków są dwie spacyfikowane wsie i wspomniany pomnik ofiar.

Taki napis jest na pomniku pomordowanych w Żuchowcu
Taki napis jest na pomniku pomordowanych w Żuchowcu Kazimierz Cuch

Ofiary z kilku wsi

W dwóch pacyfikacjach tych czterech wsi, 24 maja i 11 listopada 1943 roku zginęło 136 osób z czterech wsi, dziś znajdujących się w trzech gminach. Największe ofiary ponieśli mieszkańcy Gębic i Żuchowca. Zapiski historyczne mówią o zamordowaniu 65 mieszkańców Gębic i Żuchowca, najwięcej z rodzin Surmów, Koniarzów, Gęburów, Szczałubów, Orczyków, Kwietniów, Jeżewskich, Gryzów i Maciągów.

W czasie pierwszej pacyfikacji dokonanej 24 maja, żandarmi hitlerowscy podpalili Gębice z dwóch stron, od Dołów Biskupich i od sąsiedniego Godowa. Mężczyzn wypędzali z domów i grupami rozstrzeliwali w pobliskim lesie, gdzie dziś stoi pomnik.

Druga pacyfikacja miała miejsce w rocznicę niepodległości Polski, 11 listopada 1943 roku. Hitlerowcy podpalili zabudowania ocalałe z poprzedniej pacyfikacji. Mężczyźni wcześniej uciekli do lasu. We wsiach Gębice i Żuchowiec zostali tylko starcy, kobiety i dzieci. Zginęło wtedy 27 osób, w tym 10 kobiet i ośmioro dzieci w wieku od 2 miesięcy do 14 lat. Mieszkańcy wsi, co roku czczą ich pamięć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie