MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica powstania styczniowego w Bodzentynie (zdjęcia)

Imo, Ewa Slęczek
W sobotnie popołudnie, 23 stycznia, odbył się w Bodzentynie drugi etap uroczystości, związanych z obchodami 153. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Centralne obchody trwały od 22 do 24 stycznia. Rozpoczęły się w piątek na Rynku w Szydłowcu, kontynuowane były w Suchedniowie, Bodzentynie, a także w Kierzu Niedźwiedzim i zakończone w Wąchocku.

W sobotę uczestnicy 23. Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych przemierzyli, mimo siarczystego mrozu, historyczną trasę z Suchedniowa do Bodzentyna . Dominowała wśród nich młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, ale nie zabrakło również kombatantów, starszych ludzi oraz grup rekonstrukcyjnych: „Pułku Żuawów Śmierci” i „Kosynierów".

Piechurzy w samo południe dotarli do Wzdołu Rządowego, gdzie w Zespole Szkół imienia Oddziału AK „Wybranieccy” mogli odpocząć, oglądając przygotowane przez dzieci jasełka. Po spotkaniu opłatkowym i posiedzeniu Kapituły Marszu, wszyscy uczestnicy udali się dalej, do Bodzentyna. Tam, pod siedzibą Urzędu Miasta i Gminy, dołączyły poczty sztandarowe, uczniowie szkół, władze samorządowe oraz zaproszeni goście. Na Dolnym Rynku maszerującą defiladę zasiliła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Bodzentyn, która grając na przedzie pochodu, poprowadziła wszystkich na Górny Rynek.

Rozpoczynając uroczystości burmistrz powiedział: – W dziejach Polski było wiele trudnych momentów, ale ten miał szczególne znaczenie. Dlatego nie można zapominać o tych, którzy polegli na polu bitwy. – Po chwili dodał: - Tradycja to niezwykle ważny moment w historii. Dlatego też dziś wracamy pamięcią do tych szczególnych wydarzeń.

Podczas uroczystości odsłonięto i poświęcono wierną replikę polskiego Orła Białego z początków lat 60. XIX wieku na budynku Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki. Orzeł powstał z inicjatywy Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego oraz Polityki Społecznej Miasta i Gminy Bodzentyn, a zwłaszcza prawnuka powstańca Wojciecha Aniołkiewicza, Witolda Combra, przy wsparciu burmistrza Dariusza Skiby. Historię powstania godła – Orła Białego w nawiązaniu do wypadków Powstania Styczniowego przedstawiła w trakcie uroczystości profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Urszula Oettingen.

Wręczono także odznaczenia członkom Związku Strzeleckiego „Strzelec” za trzy- i pięciokrotne uczestnictwo w Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych, a nowi członkowie wstępujący w szeregi Związku uroczyście złożyli przyrzeczenie strzeleckie.

Pod koniec uroczystości dowódca „Żuawów Śmierci” odczytał apel poległych, zwieńczony honorową salwą. Następnie delegacje złożyły wieńce przy tablicy upamiętniającej 150. Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie