Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach regionie (PEŁNY PROGRAM)

lid
By pamiętać o Gustawie Herlingu-Grudzińskim środowisko kieleckie: Towarzystwo Przyjaciół Kielc oraz Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Żeromskiego wystąpiły z inicjatywą by Sejm uchwalił obecny rok Rokiem Herlinga-Grudzińskiego w związku z 100 rocznicą jego urodzin.

W lipcu 2018 roku Sejm podjął stosowną uchwalę i w poniedziałek kilkanaście instytucji i stowarzyszeń poinformowało jakie wydarzenia odbędą się na ziemi świętokrzyskiej.

- Ideą tego roku jest przybliżenie zwłaszcza ludziom młodym postaci i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – podkreśla Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.- Przez wiele lat, bo do roku 1989 był Herling-Grudziński autorem zakazanym, dopiero po zmianie ustrojowej można było legalnie poznawać jego twórczość a on sam mógł odwiedzić ojczyznę - dodaje.
W obchody tego roku włączyło się 13 instytucji, stowarzyszeń. Proponują one bardzo różne działania starając się dotrzeć do jak największej liczby osób. Pierwsze z nich już się odbyły – na początku marca w Brukseli profesor Stanisław Żak wygłosił wykład poświęcony pisarzowi, powtórzy go w środę w siedzibie Stowarzyszenia imienia Jana Kraskiego na Plantach w Kielcach. W szkole muzycznej w Kielcach 22 marca odbył się koncert inaugurujący rok a uczniowie prezentowali nie tylko ulubione utwory pisarza, ale także przygotowali inscenizację o nim.

Kolejne atrakcje przed nami. Będą to spotkania z absolwentami liceum Żeromskiego w Kielcach , którzy utrzymywali kontakt z pisarzem - 25 kwietnia o godzinie 18 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, konkursy plastyczne, literackie, recytatorskie, wykłady, spotkania na przykład z wydawcą „Dzieł zebranych”.

Doktor Irena Furnal, znawczyni twórczości Herlinga-Grudzińskiego będzie przewodnikiem wycieczek podążających jego śladami. 16 maja odbędzie się wycieczka autokarowa zakończona spotkaniem w Suchedniowie z udziałem córki pisarza, Marty Herling. Dzień później w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej znów będzie można spotkać się z panią Martą. Kolejną wycieczkę, tylko po Kielcach zaplanowano 1 czerwca po Kielcach.

Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego w Kielcach przygotuje wystawę planszową poświęconą pisarzowi a Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka mieszcząca się w budynku szkoły do której chodził Herling-Grudziński oprócz wystawy udostępni cyfrowe artykuły poświęcone pisarzowi.

W Domu Środowisk Twórczych w listopadzie otwarta zostanie wystawa prac przygotowanych przez uczniów kieleckiego Plastyka inspirowanych twórczością Herlinga-Grudzińskiego.

Załączone pliki:

Gustaw Herling-Grudziński urodził się 20 maja 1919 w Kielcach, zmarł 4 lipca 2000 roku w Neapolu – polski pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz. Absolwent gimnazjum imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Aresztowany przez NKWD po agresji Związku Radzieckiego na Polskę, podczas próby przejścia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej. Więzień sowieckich obozów koncentracyjnych Gułagu, żołnierz armii generała Andersa. Jako przedwojenny sympatyk Polskiej Partii Socjalistycznej po wojnie dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres komunizmu w Polsce pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Współpracował z „Kulturą paryską”. Kawaler Orderu Orła Białego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie