Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok szkolny w gminie Piekoszów uroczyście rozpoczęty. Nie brakuje licznych inwestycji w oświatę

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wypłaty stypendiów dla uczniów, kompleksowa termomodernizacja szkoły w Łosieniu i drobne remonty w innych szkołach, klasy dwujęzyczne, a nawet zajęcia z robotyki – władze gminy Piekoszów inwestują w oświatę pozyskując na jej rozwój wysokie dofinansowania zewnętrzne. Dzięki temu uczniowie mogą kształcić się tu w doskonałych warunkach i na najwyższym poziomie, korzystając z najnowocześniejszych technologii. To ma być dla nich w przyszłości trampoliną do sukcesu.

Remonty szkół z unijnym dofinansowaniem
3 września, na terenie gminy Piekoszów, tak jak i we wszystkich szkołach w kraju, zabrzmiał pierwszy dzwonek. Po przerwie wakacyjnej uczniowie zasiedli w szkolnych ławach. I jak się okazało, czekały na nich miłe niespodzianki.

Niemalże we wszystkich szkołach przeprowadzono drobne remonty. Odmalowano sale lekcyjne i korytarze. Prowadzone są także i gigantyczne inwestycje, jak chociażby kompleksowa termomodernizacja szkoły w Łosieniu. Realizacja tego zadania, łącznie z termomodernizacją budynku Urzędu i Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie, będzie kosztować ponad 2 miliony 300 tysięcy złotych, z czego 85 procent pokryją środki pozyskane przez władze gminy Piekoszów. - Niebawem ogłaszamy przetarg na kolejne termomodernizacje szkół. Kompleksowe remonty przejdą szkoły w Brynicy i Szczukowskich Górkach. To również będą milionowe inwestycje, na które pozyskaliśmy 85 procent unijnego dofinansowania – mówi wójt gminy Piekoszów, który podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dziękował za pomoc w drobnych remontach placówek oświatowych rodzicom, nauczycielom, pracownikom oświatowym i dyrektorom, witając tym samym uczniów w szkolnych ławach i życząc im wiary we własne możliwości oraz wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.

Ruszają klasy dwujęzyczne
A tą, jak się okazuje, na terenie piekoszowskich szkół uczniowie będą mogli zdobywać na najwyższym poziomie. - W szkole w Piekoszowie mamy już nie tylko klasy sportowe, ale i dwujęzyczne. Nauczanie dwujęzyczne jest nowoczesną i innowacyjną formą nauczania języka obcego, która zdobywa coraz większe uznanie wśród państw Unii Europejskiej. Polega ono na nauczaniu poszczególnych przedmiotów zarówno w języku ojczystym, jak i obcym. Dzięki temu nasi uczniowie w szybkim czasie będą w stanie swobodnie posługiwać się obcym językiem w mowie i w piśmie. Będzie to również doskonałe przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia w klasach dwujęzycznych w szkołach średnich, a w dalszej perspektywie do studiów w Polsce i za granicą. Jestem przekonany, że klasy dwujęzyczne staną się trampoliną do sukcesu naszych uczniów – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek i przypomina o powstałych na początku tego roku w szkole w Piekoszowie salach językowych. - Są wyposażone w najwyższej jakości sprzęt do nauki języków, jakich nie powstydziłyby się największe szkoły językowe. Specjalne oprogramowanie, zaawansowana technologia cyfrowa oraz nowoczesne rozwiązania stanowią przełom w nauce języków obcych. Pracownie pozwalają na większą efektywność nauczania, skuteczne doskonalenie wymowy oraz umiejętności rozumienia ze słuchu – wymienia wójt. Dwie profesjonalne multimedialne pracownie kosztowały nieco ponad 110 tysięcy złotych.

Roboty i interaktywne dywany
To nie jedyna innowacyjność, jaka została wprowadzona z myślą o wysokim kształceniu piekoszowskich uczniów. Władze gminy Piekoszów nie tak dawno podpisały umowę na dofinansowanie unijne w kwocie blisko 800 tysięcy złotych na podniesienie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, a także na doposażenie szkół w sprzęt komputerowy, utworzenie pracowni komputerowych – terminalowych, a nawet na zakup robotów do programowania i dywanów interaktywnych.

Całość projektu opiewa na kwotę blisko 900 tysięcy. Z nowoczesnych technologii i zajęć skorzysta ponad tysiąc uczniów z sześciu szkół z terenu gminy Piekoszów. - W szkołach w Zajączkowie, Rykoszynie, Łosieniu, Micigoździe, Piekoszowie i w Jaworzni już w tym roku zostaną poprowadzone wyjątkowe zajęcia edukacyjne, między innymi z zakresu programowania. Z nowoczesnych technologii będą korzystać wszyscy uczniowie, począwszy od zerówki aż do klas ósmych – zapowiada wójt, Zbigniew Piątek.
W Piekoszowie nagradzają najlepszych uczniów stypendiami.

Poza rozwojem bazy oświatowej, władze gminy Piekoszów postanowiły także zainwestować bezpośrednio w uczniów, nagradzając najzdolniejszych stypendiami naukowymi. Ma to ich zmotywować do dalszej nauki. I tak, po 1500 złotych jednorazowego stypendium otrzymały laureatki tegorocznego "Lauru Piekoszowskiego". W dziedzinie sportu zacne wyróżnienie przyznano dla Oliwii Sidło, a w dziedzinie nauki dla Klaudii Konarskiej. W tym roku, dodatkowo 39 uczniów z terenu gminy Piekoszów otrzymało comiesięczne stypendia naukowe, które będą wypłacane przez dziesięć miesięcy począwszy od września. - "Laury Piekoszowskie", czyli jednorazowe stypendia naukowe, wręczyliśmy już po raz drugi, a comiesięczne nagrody roczne za bardzo dobre wyniki w nauce, za dobre zachowanie, osiągnięcia artystyczne i sportowe przyznaliśmy po raz pierwszy. W ten sposób chcemy wspierać edukację uzdolnionej młodzieży. Stypendia będą motywacją do nauki. Jest to też forma nagrodzenia wysiłku, systematyczności oraz chęci, jakie młody człowiek wkłada w swoje wykształcenie. Stypendia mają wspomóc uczniów w zakupie książek i innych pomocy naukowych, które są im niezbędne do poszerzania swojej wiedzy i rozwijania pasji – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Doskonała baza dydaktyczna, nowoczesne metody nauczania wsparte innowacyjnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnych, a wszystko to dzięki pozyskiwanym przez władze gminy Piekoszów dofinansowaniom zewnętrznym. Trzeba przyznać, że piekoszowskim uczniom stworzono wymarzone warunki do nauczania.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



ZOBACZ TEŻ: Magiczne Zakończenie Lata z RMF FM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie