Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok temu wybuchła wojna na Ukrainie. Tak zareagowali mieszkańcy powiatu skarżyskiego. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Reakcją na wybuch wojny był wiec poparcia dla Ukrainy, zorganizowany na Placu Staffa w Skarżysku - Kamiennej.
Reakcją na wybuch wojny był wiec poparcia dla Ukrainy, zorganizowany na Placu Staffa w Skarżysku - Kamiennej. Mateusz Bolechowski
Rok temu, Rosja zaatakowała Ukrainę. Wywołało to powszechny szok i wielkie obawy. Jak zareagowali na wybuch wojny mieszkańcy powiatu skarżyskiego? Przypominamy wydarzenia z pierwszych dni i tygodni po 24 lutego 2022 roku.

24 lutego 2022 roku armia Federacji Rosyjskiej zaatakowała Ukrainę. Mało kto wierzył, że wojna wybuchnie. Doniesienia o rosyjskiej ofensywie wywołały szok także wśród mieszkańców powiatu skarżyskiego. Powszechnie obawiano się, że Ukraina padnie w ciągu kilku dni. W Skarżysku - Kamiennej mówiło się, że w razie rozszerzenia konfliktu miasto będzie jednym z celów bombardowań, ze względu na ważny węzeł kolejowy i fabrykę amunicji. Strach jeszcze wzrósł kiedy okazało się, że produkowane w Mesko zestawy przeciwlotnicze Piorun trafiły na wyposażenie armii ukraińskiej. Kierowcy rzucili się kupować paliwo, którego ceny z dnia na dzień wzrosły o niemal sto procent, a krótko potem zabrakło go na stacjach benzynowych.

Liczne gesty poparcia dla Ukrainy w powiecie skarżyskim

Wieczorem na Placu Staffa w Skarżysku - Kamiennej zorganizowano wiec poparcia dla Ukrainy. Wszędzie pojawiły się niebiesko - żółte flagi. Niemal natychmiast ruszyła pomoc. Zaczęto zbierać żywność, leki, materiały opatrunkowe. Najczęściej były to spontaniczne akcje pojedynczych osób, wkrótce zostały usystematyzowane. Zbiórkami zajęły się samorządy i organizacje społeczne. W Skarżysku gromadzono dary dla partnerskiego miasta Żmerynka, strażacy z gminy Bliżyn zawieźli na granicę dwa samochody gaśnicze i przekazali je ukraińskim kolegom. Mieszkańcy naszego powiatu okazali wielkie serce i hojność. - W szkole uczyli nas, że Rosja to brat. Już nim nie jest i nigdy nie będzie. Mój syn będzie wiedział, że Rosja to wróg. Tak, jak wpajano nam, że Rosjanie to bracia, mówiono, że Polacy to wrogowie. Jestem w stałym kontakcie z wieloma Ukraińcami. Wszyscy powtarzają to samo. - Nie do wiary, jak to możliwe, że Polacy nas chronią, pomagają nam?! Ta pomoc jest wielka i robi ogromne wrażenie, jesteśmy bardzo wdzięczni - mówiła w rozmowie z Echem Dnia Anna Moroz, Ukrainka z Kijowa, mieszkająca w Suchedniowie. Co ciekawe, szybko pojawiły się wezwania do bojkotu rosyjskiego supermarketu sieci Mere w Skarżysku. Jakiś czas później został on zamknięty.

Fala uchodźców przyjechała do powiatu skarżyskiego

Już kilka dni po wybuchu wojny w powiecie skarżyskim pojawili się pierwsi uchodźcy. Przyjęto ich serdecznie. Firma Wtórpol pomogła w ściągnięciu do Skarżyska rodzin swoich ukraińskich pracowników, zapewniła im mieszkania i wszelką pomoc. Wiele osób przywoziło cywilów, niemal wyłącznie kobiety i dzieci spod samej granicy. Przyjmowali ich w swoich domach. Uchodźcom pomagano też, kupując przygotowywane przez panie z Ukrainy pielmienie i inne tamtejsze potrawy. Największa grupa osób z Ukrainy zakwaterowana była w hotelu Paradiso w Suchedniowie. W powiecie skarżyskim odbyło się kilka charytatywnych koncertów na rzecz Ukrainy, między innymi w Miejskim Centrum Kultury, zorganizowany przez Bractwo Miłosierdzia, w Muzeum imienia Orła Białego, oraz hotelu Stary Młyn w Suchedniowie, gdzie wystąpił zespół Old Marinners czy na osiedlu Dolna Kamienna w Skarżysku. Imprezy przyniosły tysiące złotych, które przekazano na pomoc uchodźcom.

Dowody, praca, zakwaterowanie

Ukraińskie dzieci trafiły do polskich szkół i przedszkoli, w gminach zorganizowano punkty, w których udzielano pomocy i rejestrowano uchodźców, nadawano im numery pesel, co uprawniało do otrzymania pomocy. Wielu Ukraińców znalazło u nas pracę. Jednocześnie, o czym informowali właściciele firm, młodzi mężczyźni licznie wracali do swojej Ojczyzny, by zaciągnąć się do wojska. W ciągu ostatniego roku mieszkańcy powiatu skarżyskiego stanęli na wysokości zadania. Niesamowita postawa wielu zwykłych ludzi jest powodem do dumy i buduje braterstwo między narodami polskim i ukraińskim, mimo trudnej, wspólnej historii.

Zobacz w galerii zdjęć, jak mieszkańcy powiatu skarżyskiego pomagają uchodźcom z Ukrainy

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie