Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosną koszty produkcji i przerobu mleka w Świętokrzyskiem. Szykujmy się na podwyżki cen żywności, masło nawet po 10 złotych

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Kostka masła może wkrótce kosztować 10 złotych.
Kostka masła może wkrótce kosztować 10 złotych. pixabay.com
Lawinowo rosnące koszty, jakie płacą rolnicy do produkcji mleka, w tym szczególnie ceny nawozów, oraz przerobu, jakie ponoszą spółdzielnie mleczarskie, sprawiają, że mocno zaczynają rosnąć ceny żywności. Wedle prognoz, kostka masła może kosztować 10 złotych i będzie to normalna stawka.

Koszty rolnicze mocno w górę przez nawozy

Nawet pięciokrotnie poszły w górę ceny nawozów, znacznie więcej rolnicy płacą także za gaz, prąd, środki ochrony roślin. Paliwo na koniec roku w hurcie kosztowało 4600 złotego za metr sześcienny, aktualnie mamy około 7200. - Niepokój budzą prognozy co do produkcji pasz, czy takie ceny nawozów nie spowodują obniżenia ilości pozyskiwanych plonów. Druga sprawa to zasób z importu. Ukraina była do tej pory głównym eksporterem na Zachód. W tym kraju jest 40 procent światowych zasobów czarnoziemów, więc brak dostaw zdestabilizuje rynek. Możemy spodziewać się, że na jesieni zboże będzie bardzo drogie. A pamiętajmy, że zboże to jeden z głównych składników pasz dla krów. Ponadto Ukraina jest czołowym producentem śruty rzepakowej. Na skutek działań wojennych tych składników pasz może zabraknąć już tej jesieni. Kolejna sprawa to dostępność paliw płynnych i gazu - wyjaśnia Ryszard Pizior, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie.

Dziś średnia cena, jaką rolnicy dostają za mleko 1,84 złotego za litr. - My pierwszy raz w historii płacimy aż 15, 16 groszy więcej ponad średnią krajową. Pierwszy raz od długiego czasu na szczycie rankingu płac za surowiec nie jest Podlaskie, zostało zdetronizowane przez Lubuskie, Dolnośląskie, Opolskie i Śląskie, a z tych dwóch ostatnich mamy wielu dostawców. Chociaż 2 złote to cena wysoka, to i tak nie pokrywa kosztów produkcji, jakie ponoszą rolnicy - tłumaczy prezes Pizior.

Koszty odbioru mleka od rolników i przerobu

W górę poszły także koszty przerobu mleka w samych zakładach. - U nas mówimy o trzykrotnie droższym miale węglowym, niemal dwa razy więcej płacimy za paliwo - mówi Wiesław Stępień, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich.

W przypadku włoszczowskiej spółdzielni energia wzrosła o 78 procent, paliwo o około 60 procent, opakowania od 30 do 50 procent.

- Ratuje nas ekonomika skali. Dzięki temu, że przerabiamy więcej, koszty ogólne rozkładają się korzystnie. O 10 procent wzrósł przerób mleka, w marcu wynosił średnio 780 tysięcy litrów dziennie, mamy też nowych dostawców. Ponadto przynoszą efekty inwestycje z ostatnich lat - mówi prezes włoszczowskiej spółdzielni. Jak uzupełnia, w porównaniu z zeszłym rokiem płace wzrosły o 20 procent, wartość przerobionego surowca wzrosła o 40 procent, a cena dla dostawców o 30 procent. We włoszczowskiej spółdzielni koszty surowca stanowią ponad 78 procent ogółem i ich udział ciągle wzrasta.

Jak zapewniają prezesi obu mleczarni, cena jaką dostają rolnicy, nie może spaść. - Koszty produkcji są tak duże, że dostawca dziś mniej otrzymać nie może - podkreśla prezes Stępień.

Ceny żywności w górę

Kto zatem poniesie koszty? Konsument. Patrząc na już rosnące ceny produktów, można się spodziewać drastycznych wzrostów. - Jeśli dziś jednostka tłuszczu kosztuje 40 groszy, za kilo masła w hurcie odbiorcy już płacą 34- 35 złotych, to niedługo cena kostki masła może wynieść 10 złotych i będzie to normalna kwota - mówi Ryszard Pizior.

W górę pójdą też ceny innych produktów nabiałowych, jak mleko, ser, śmietana. W wyniku braku zboża i rzepaku z Ukrainy na jesieni należy spodziewać się wysokich cen pszenicy i olejów.

- Optymistyczną wiadomością jest wzrost produkcji mlecznej w naszym kraju, w przeciwieństwie do Zachodu, gdzie jest spadek. W Polsce mamy plus 3,5 procenta, więc, jeżeli ciągłość produkcji zostanie utrzymana, to nie ma niebezpieczeństwa, że mleka zabraknie - podsumowuje prezes Ryszard Pizior.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie