Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie hospicjum w Kałkowie

Kazimierz CUCH [email protected]
Na razie budynek hospicjum ma prowizoryczny dach i ma wstawiane okna
Na razie budynek hospicjum ma prowizoryczny dach i ma wstawiane okna K. Cuch
Poważnie jest zaawansowana budowa hospicjum w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski Kałkowie. Ma to być miejsce godnego umierania.

W dość wolnym tempie, prawie sposobem gospodarczym budowa idzie do przodu. Pracuje na niej kilku wolontariuszy. Budynek hospicjum ma już prowizoryczny dach, przykryty papą. Są wstawiane okna. Dokąd pozwoli pogada będą wylewane posadzki. Potem założy się drzwi, instalacje wewnętrzne i będą prowadzone roboty wykończeniowe.

-Przy Bożej pomocy i ofiarności polskich serc planujemy zakończyć budowę i uruchomić hospicjum z końcem przyszłego roku. Będzie tam 30 miejsc. Planujemy 10 miejsc dla cięzko chorych dzieci. Personel to będą kwalifikowane pielęgniarki, lekarze oraz wolontariusze. Na razie nie przewidujemy wśród personelu sióstr zakonnych. Chociaż bardzo byśmy chcieli, by były. Hospicjum jest potrzebne na wczoraj. Już od roku mam wiele telefonów z pytaniami o hospicjum, o termin jego uruchomienia, o warunki pobytu chorych- informuje ksiądz infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium .

FUNDACJA Z OSTROWCA

Jednak hospicjum będą prowadzić Małgorzata i Piotr Rabanowie z Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy założyli fundację dla budowy i prowadzenia hospicjum. Mają ogromne doświadczenie w opiece paliatywnej chorych. W prowadzonych przez nich hospicjach domowych jest około 300 chorych.
Wobec tego ksiądz kustosz Czesław Wala nie zna liczby planowanego personelu, finansowej odpłatności za pobyt w hospicjum. Bo te sprawy będą w rękach tych osób, prowadzących placówkę zgodnie z obowiązującym prawem i przepisami.

Przypomnijmy, że na potrzeby hospicjum kilka lat temu miała być przeznaczona mniejsza część kompleksu domów socjalnych, zbudowanych przy kałkowskiej Golgocie przez angielską Fundację imienia Sue Ryder. Wtedy względy finansowe, związane z utrzymaniem hospicjum przesądziły, że wykorzystano ją na poszerzenie Domu dla Ludzi Starszych, na dom opieki społecznej. Bo w nich znaczną część kosztów pokrywa się z emerytur i rent podopiecznych.

-Jestem optymistą jeśli chodzi o budowę i funkcjonowanie hospicjum.. Przy wsparciu władz państwowych i samorządowych nie powinno być problemów z utworzeniem i prowadzeniem tej placówki -dodaje ksiądz infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium w Kałkowie.

Hospicja są w całości finansowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia lub budżetu państwa. Ksiądz zapewnia, że hospicjum przy kałkowskim sanktuarium nie powinno mieć przeszkód, bo miejsc godnego umierania jest wciąż zbyt mało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie