Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Katarzyną Zioło, zastępcą burmistrza Sandomierza o budżecie obywatelskim i tegorocznych propozycjach

Klaudia Tajs
Katarzyna  Zioło, zastępca burmistrza Sandomierza
Katarzyna Zioło, zastępca burmistrza Sandomierza Klaudia Tajs
Na sześć propozycji do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego będą mogli głosować mieszkańcy Sandomierza. Zakończył się etap weryfikacji formalnej wniosków złożonych przez sandomierzan. Łącznie złożono osiem wniosków, jednak dwa odpadły ze względów formalnych. Wyborem zgłoszonych projektów zajmował się Zespół do Spraw Budżetu Obywatelskiego Sandomierza powołany przez burmistrza Sandomierza. Zespół ten ocenił pozytywnie pod względem merytorycznym część wniosków, wobec których może być prowadzona akcja informacyjna i promocyjna.

Na jakie inwestycje i pomysły mieszkańcy Sandomierza postawili w ramach Budżetu Obywatelskiego podczas tegorocznej edycji?
To Sandomierska siłownia plenerowa przy ulicy dr Zygmunta Schinzla. Projekt Stop dewastacji Sandomierza - mural., projekt „W zdrowym ciele zdrowy duch” - budowa siłowni zewnętrznej - ulica Wielowiejska. To także zewnętrzne gry podwórkowe, platforma dla niepełnosprawnych - niwelujemy bariery w szkole oraz MULTIROOM, czyli multimedialny pokój dla mieszkańców Sandomierza w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W tegorocznej edycji wprowadzono zmiany do regulaminu?
Tak. W tym roku na potrzeby budżetu obywatelskiego został zmieniony regulamin. Aby wakacje nie były tym czasem, kiedy chodzimy za podpisami, a wnioskodawcy polują na osoby, które chciałyby zagłosować za projektami, zmieniono termin głosowania. Wszelkie działania związane z głosowaniem odbędą się od trzeciego września do 21 września. Tak, aby do 15 października już było po głosowaniu, żeby w projekcie budżetu miasta na przyszły, 2019 rok, te projekty zostały zapisane. Pozostałe punkty regulaminu nie zmieniły się.

Ile głosów musi zdobyć projekt, aby mógł być realizowany? Czy możliwe jest, aby wszystkie projekty zakwalifikowały się do realizacji?
Każdy projekt będzie zbierał głosy dla siebie. W siedzibie Urzędu Miasta będzie stała szklana urna przy Biurze Obsługi Interesanta, gdzie od trzeciego września będzie można głosować. Aby projekt mógł być realizowany, musi zagłosować za nim minimum dwa procent mieszkańców uprawnionych do głosowania, co w przypadku Sandomierza stanowi ponad 200 osób. Na realizacje projektów miasto zabezpieczy w budżecie 375 tysięcy złotych, dlatego jeśli tylko zdobędzie wymaganą liczbę głos, to będzie realizowany.

Po raz który mieszkańcy Sandomierza będą decydować i wybierać głosując w ramach budżetu obywatelskiego?
Mieszkańcy będą wybierać po raz czwarty. Na liście już zrealizowanych inwestycji jest między innymi miasteczko ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej numer 3, schodołaz przy kinie Starówka. Cały czas odbywają się zajęcia sportowe koszykówki „Od Sandomierza do NBA 2”. W ubiegłym roku udało się doprowadzić energię elektryczną do ogródków działkowych. Są to społeczne integrujące i ważne projekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie