Rozpoczął się tygodniowy odpust na Świętym Krzyżu. Wielu wiernych na uroczystej sumie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga

Wideo

W niedzielę na Świętym Krzyżu rozpoczęły się odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, który potrwa do 19 września. Uroczystej sumie przewodniczył ksiądz biskup Edward Frankowski.

Tegorocznym uroczystościom odpustowym przyświecają słowa: "Krzyż bez Boga przygniata, z Bogiem daje odkupienie...". Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, na początku Eucharystii przypomniał, że słowa te często przytaczali święci i błogosławieni Kościoła, między innymi wielki papież Jan Paweł II, czy ogłoszony w niedzielę błogosławionym Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński. -Kardynał Wyszyński tyle wycierpiał, a mimo wszystko zachęcał nas wszystkich: "Z miłością patrzcie na krzyż, on jest znakiem zbawienia".

Ojciec Marian Puchała przypomniał, że kardynał Stefan Wyszyński był na Świętym Krzyżu. -Nawiedził nasze sanktuarium następnego roku po wyjściu z więzienia 7 lipca 1957 roku. Na wieść o przybyciu niezłomnego kardynała, na Święty Krzyż przybyło wiele tysięcy pielgrzymów. Prymas Tysiąclecia wypowiedział wówczas prorocze słowa: "Teraz przychodzi dla Świętego Krzyża czas chwały i odrodzenia. Po latach poniżania, grabieży, wojen i zniewolenia, przychodzi czas odrodzenia. Kultura chrześcijańska zaczyna tu panować niepodzielnie. Oby te słowa błogosławionego, wielkiego sercem i duchem kardynała Wyszyńskiego, stały się prorocze, odmieniły oblicze tego tysiącletniego najstarszego sanktuarium w Polsce i przyniosły wyzwolenie całej ojczyźnie - dodał ojciec Marian Puchała.

Sumie przy ołtarzu polowym przewodniczył biskup Edward Frankowski, a uczestniczyli w niej licznie przybyli wierni z kilku diecezji, między innymi kieleckiej i sandomierskiej. Były spore grupy pielgrzymów z Krajna, Bodzentyna, Psar, Wzdołu Rządowego.
-Tak się pięknie złożyło, że mszę świętą mamy w tym samym czasie, kiedy w Warszawie do chwały błogosławionych wyniesieni zostaną kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Czacka - mówił biskup Frankowski. I zaznaczył, że Krzyż jest dla wierzących źródłem i znakiem zwycięstwa. - Niech krzyż będzie też znakiem zwycięstwa dla ojców oblatów, którzy tak troszczą się o to miejsce. Są kustoszami sanktuarium, w którym jest najcenniejsza, najświętsza relikwia Drzewa Krzyża Świętego - podkreślił ksiądz biskup.

Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu potrwają tydzień. W poniedziałek, 13 września, msze święte będą o godzinie 12 i 18, a o 17 rozpoczną się Nieszpory o Świętym Krzyżu. We wtorek, 14 września, święto Podwyższenia Krzyża Świętego - pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej. O godzinie 12 suma odpustowa przy ołtarzu polowym, będzie jej przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej. Uroczystości odpustowe zakończą się w niedzielę, 19 września - będzie to pielgrzymka ludzi chorych i starszych. Sumie odpustowej o 12 przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył arcybiskup Wacław Depo.

Ojcowie oblaci ze Świętego Krzyża serdecznie zapraszają do udziału w uroczystościach odpustowych.

Dodaj ogłoszenie