Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się tygodniowy odpust na Świętym Krzyżu. Uroczysta niedzielna suma o 12 na błoniach świętokrzyskich [ZDJĘCIA]

dor
Ojciec Dariusz Malajka zaprasza na odpust na Świętym Krzyżu. Uroczystości odpustowe potrwają tydzień.
Ojciec Dariusz Malajka zaprasza na odpust na Świętym Krzyżu. Uroczystości odpustowe potrwają tydzień. Zdjęcia Archiwum Świętego Krzyża
W niedzielę, 8 września, w sanktuarium na Świętym Krzyżu rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. Uroczystą sumę odpustową o godzinie 12 celebrowaną na błoniach świętokrzyskich będzie sprawował i wygłosi homilię biskup włocławski Wiesław Mering.

Odpust w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu zostanie poprzedzony doroczną pielgrzymką osób konsekrowanych, które przybędą na Święty Krzyż w sobotę 7 września. - Centralnym punktem pielgrzymki będzie uroczysta Msza święta pod przewodnictwem pasterza diecezji kieleckiej biskupa Jana Piotrowskiego, podczas której siedmiu nowicjuszy oblackich złoży pierwszą profesję zakonną - mówi ojciec Dariusz Malajka, rektor bazyliki.

Uroczysty tygodniowy odpust rozpocznie się w niedzielę, 8 września, w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Uroczystą sumę odpustową o godzinie 12 celebrowaną na błoniach świętokrzyskich będzie sprawował i biskup włocławski Wiesław Mering. Liturgię sumy odpustowej uświetni chór Masłowianie z Masłowa pod dyrekcją Michała Kopcia oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bodzentyna pod dyrekcją Jerzego Łapińskiego.

- Sumę poprzedzi uroczysta procesja z bazyliki mniejszej, na czele której będą niesione relikwie Drzewa Krzyża Świętego w XVII - wiecznym pacyfikale. W procesji udział wezmą przedstawiciele i mieszkańcy miasta i gminy Nowa Słupia, gminy Bieliny, Poczty Sztandarowe, Rycerze Kolumba. Ksiądz biskup i kapłani będą jechali w zrekonstruowanym papa-mobilu, którym podróżował 40 lat temu - w 1979 roku - podczas pierwszej pielgrzymki do Polski święty Jan Paweł II - wyjaśnia ojciec Dariusz Malajka.

„Patrząc na Krzyż - uczmy się miłości” - hasło przyświecające tegorocznemu odpustowi jest zaczerpnięte z nauczania świętego Jana Pawła II. Słowa te wypowiedział papież Polak w Masłowie w 1991 roku.

W czasie trwania odpustu wjazd na Święty Krzyż będzie wolny. Od soboty, 7 września, do niedzieli, 15 września, nie obowiązuje zakaz wjazdu na Święty Krzyż. Wyjątkiem będzie dzień inauguracji odpustu, to jest niedziela, 8 września, oraz sobota, 14 września.

- Pielgrzymi dojadą samochodami na parkingi w Hucie Szklanej. Następnie będą proszeni o to, aby przesiąść się do darmowego autobusu MPK, który przywiezie pielgrzymów pod sanktuarium. Chcemy serdecznie podziękować za pomoc i życzliwość panu Bogdanowi Wencie, prezydentowi Kielc - dodaje ojciec Dariusz Malajka. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwać policja, pogotowie ratunkowe oraz druhowie strażacy z miasta i gminy Nowa Słupia i z gminy Bieliny.

W drugim dniu odpustu Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej zapraszają do wspólnej modlitwy w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego szczególnie leśników. W tym dniu sumie o godzinie 12 będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. Na Eucharystię przybędą leśnicy z rodzinami tworzący wspólnotę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Na wtorek 10 września kustosze sanktuarium zapraszają na modlitwę małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z dziećmi. Msze święte w tym dniu będą celebrowane o godzinie 12.00 i 18.00. Środa to dzień pielgrzymowania indywidualnego. Także i w tym dniu będą sprawowane dwie Msze święte o godzinie 12.00 i 18.00. Tradycją się stało, że czwartek w tygodniu odpustowym przeżywany jest jako dzień modlitwy w intencji kapłanów oraz w intencji nowych i licznych powołań kapłańskich
i zakonnych. Na godzinę 11.00 przybędą prezbiterzy z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej by wysłuchać konferencji tematycznej, którą wygłosi ks. prałat Tomasz Rusiecki z Kielc. Następnie o godzinie 12.00 będzie sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Andrzeja Kalety z Kielc.

Piątek 13 września dedykowany będzie rolnikom, sadownikom, plantatorom truskawek oraz pszczelarzom. Obecni będą także przedstawiciele 11 gmin tworzących wspólnotę Związku Gmin Gór Świętokrzyskich. Sumie odpustowej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy. Liturgię Mszy świętej z biskupem uświetni Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin.

W sobotę 14 września, kiedy przypada liturgiczne święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, oblaci zapraszają na Msze święte o godzinie 8.00; 10.00; 12.00; 15.00 i 18.00. W tym dniu do świętokrzyskiego sanktuarium przybędą przedstawiciele wspólnot oblackich i parafii, prowadzonych przez oblatów w Polsce. Uroczystej sumie o godzinie 12.00 będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza. Suma odpustowa tego dnia będzie transmitowana przez TV Trwam i Radio Maryja. Liturgię uświetni chór „Con Anima” z parafii pw. św. Piotra i Pawła w Waśniowie pod dyrekcją Moniki Gryzki oraz Orkiestra Dęta OSP z Bielin pod dyrekcją Arkadiusza Kasperka. O godzinie 14.15 w bazylice świętokrzyskiej odbędzie się koncert uwielbienia pt. "ŚWIĘĆ SIĘ IMIĘ TWOJE" - w wykonaniu Chóru "Con Anima" z parafii pw. św. Piotra i Pawła w Waśniowie, solistów i band’u pod dyrekcją Moniki Gryzki. Podczas koncertu wykonane zostaną utwory zarówno skomponowane, jak i zaaranżowane przez Piotra Pałkę i Sebastiana Iwanowicza. Także w sobotę o godzinie 21.00 w bazylice świętokrzyskiej rozpocznie się Ogólnopolskie Czuwanie Wspólnot Intronizacyjnych NSPJ. Zakończy się ono Mszą świętą celebrowaną w sobotni poranek o godzinie 4.00.

Ostatni dzień odpustu na Świętym Krzyżu, a więc niedziela 15 września dedykowany jest osobom chorym, w podeszłym wieku, samotnym. Na Mszach świętych będzie możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

- Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w tym szczególnym czasie odpustowym. W nawiązaniu do historii wrześniowych odpustów jakie w przeszłości miały miejsce na Świętym Krzyżu szczególnie chcemy modlić się za naszą Ojczyznę. Zgłębiając historię naszego narodu, wiemy dobrze, że w okresach najcięższych dziejowych prób nasi praojcowie szukali i znajdywali siłę do walki i siłę do powstawania właśnie w krzyżu Chrystusa. Wspominając nauczanie św. Jana Pawła II chcemy siebie nawzajem zachęcać, abyśmy krzyż Chrystusa na nowo, w sposób wolny i dojrzały wybrali; abyśmy podjęli odpowiedzialność za obecność krzyża w życiu każdego i w naszych rodzinach. Abyśmy patrząc na krzyż – znak naszego zbawienia, znak wiary, naszej nadziei pobudzał nas wszystkich do budowania miłości, zgody, jedności, sprawiedliwości społecznej, solidarności
z biednymi i potrzebującymi. Byśmy potrafili uczynić krzyż drogowskazem, który naszemu życiu, naszej codzienności nadaje kierunek i ostateczny sens - powiedział ojciec Dariusz Malajka, rektor bazyliki na Świętym Krzyżu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Na Świętym Krzyżu rozpoczęli sezon motocyklowy



Szesnastu nowych diakonów Diecezji Kieleckiej



Księża z diecezji kieleckiej mistrzami Polski w piłce nożnej!



Dominikanin z Sandomierza dał ślub Dodzie


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie