Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają bezpłatne badania dla kobiet w powiecie kazimierskim

Adam LIGIECKI
Robert Orzeszko (pierwszy z lewej), świętokrzyski koordynator badań przesiewowych, uczestniczył w spotkaniu w Kazimierzy Wielkiej.
Robert Orzeszko (pierwszy z lewej), świętokrzyski koordynator badań przesiewowych, uczestniczył w spotkaniu w Kazimierzy Wielkiej. Adam Ligiecki
Przez blisko dwa miesiące - z przerwą na święta wielkanocne - na terenie naszego powiatu pracować będzie cytomammobus. Na pierwszy ogień idzie Czarnocin, akcja zakończy się w Kazimierzy Wielkiej.

To specjalny, nowocześnie wyposażony autobus ze specjalistami Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przystosowany do wykonywania bardzo ważnych badań dla pań.

FATALNE STATYSTYKI

Mammografia pozwala wykryć we wczesnym stadium raka piersi. Badania cytologiczne służą wykrywaniu raka szyjki macicy. Statystyki biją na alarm - na choroby te zapada coraz więcej Polek! Także mieszkanek regionu kazimierskiego.
W marcu z inicjatywy starosty Jana Nowaka odbyło się spotkanie w sprawie badań, na które zostali zaproszeni przedstawiciele gmin wchodzących w skład powiatu. I tak, Kazimierzę Wielką reprezentowała Agnieszka Nowaczkiewicz, Skalbmierz - Mirosław Magnes, Opatowiec - Bożena Zbertek, Bejsce - Joanna Michalska, a delegację Czarnocina tworzyli Andrzej Markiewicz i Leszek Durbacz.

W imieniu starosty spotkanie prowadziła Agnieszka Kubicka, która od lat koordynuje działania na rzecz badań mammograficzych na terenie powiatu kazimierskiego. Przybyli na nie również Renata Wiśniewska, prezes zarządu Centrum Medycznego "Maszbacha" oraz Robert Orzeszko, koordynator badań przesiewowych ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

CZARNOCIN PIERWSZY

Na spotkaniu zapadły ważne ustalenia. Wyznaczone zostały terminy badań w każdej z gmin, zastanawiano się też nad wyznaczeniem miejsc postoju dla cytomammobusu. Dużo czasu poświęcono ważnej kwestii, jaką jest rejestracja kobiet, które chcą wziąć udział w darmowych badaniach, a także sposobowi powiadomienia mieszkanek o całej akcji.

Już wiadomo, że pierwszą gminą na trasie cytomammobusu będzie Czarnocin. Tu badania rozpoczną się w poniedziałek, 30 marca i potrwają do 3 kwietnia. Przez trzy pierwsze dni "superprzychodnia na kółkach" ma stacjonować przed budynkiem Urzędu Gminy, później pojedzie do Stradowa i Sokoliny.
Od 6 do 8 kwietnia prowadzone będą badania w gminie Bejsce. Po świętach wielkanocnych w Opatowcu (14-17 kwietnia), Skalbmierzu - od 20 do 22 kwietnia przed siedzibą Urzędu Miasta, 23 kwietnia w pobliskiej Topoli.
Najdłużej cytomammobus będzie pracował w największej gminie Kazimierza Wielka. Badania ruszą 27 kwietnia i potrwają prawie dwa tygodnie. Co ważne, ich wyniki będą do odebrania w urzędach poszczególnych gmin.

ZACHĘTA (TAKŻE) Z AMBONY

Jak wynika z danych statystycznych, na terenie powiatu kazimierskiego mieszka 3708 kobiet w wieku 50-69 lat i to one powinny udać się na badania mammograficzne.

- Liczymy, że badania wykonywane w cytomammobusie przyniosą większą skuteczność niż akcje, jakie prowadziliśmy dotychczas na terenie naszego powiatu. Kobiety w zorganizowanych grupach wyjeżdżały wtedy cyklicznie na badania do Kielc. A problem jest bardzo poważny - podkreśla Agnieszka Kubicka. - Do tej pory z tego rodzaju badań skorzystało tylko około 20 procent pań.

Zachętą dla kobiet na pójście na darmowe badania mammograficzne i cytologiczne ma być też apel księży. Duchowni robią to z ambony podczas niedzielnych nabożeństw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie