Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły badania prenatalne w starachowickim szpitalu. Już można się zgłaszać

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Pixabay
Rozszerzono zakres świadczeń zdrowotnych Poradni Położniczo-Ginekologicznej starachowickiego szpitala, o badania prenatalne. Z bezpłatnej diagnostyki mogą skorzystać kobiety powyżej 35 roku życia, u których ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi od 3 do 5 procent.

Badania prenatalne w Starachowicach

Badania prenatalne pozwalają na identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym etapie ciąży. Część z wad jest możliwa do rozpoznania już w okresie płodowym, dlatego każda ciąża wymaga sprawdzenia za pomocą badań genetycznych. W starachowickim szpitalu już to jest możliwe.

Badania umożliwiają podjęcie leczenia wad jeszcze w okresie życia płodowego i dają rodzicom czas na przygotowanie się na ewentualność wdrożenia specjalistycznej opieki, tuż po narodzeniu dziecka. Bezpłatna diagnostyka realizowana jest w ramach Programu Badań Prenatalnych, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wszystkie kobiety w ciąży, po 35 roku życia, szpital zaprasza do zgłoszenia się do Poradni Położniczo-Ginekologicznej starachowickiego szpitala celem umówienia terminu wizyty kwalifikacyjnej. Należy zadzwonić pod numerem 459 599 996 wewnętrzny 3 we wtorki i środy, w godzinach od 12 do 15. Warunkiem rejestracji jest posiadanie skierowania
od lekarza prowadzącego ciążę. Badanie składa się z czterech wizyt, podczas których są wykonywane kolejne, specjalistyczne badania.

Skierowanie na badania prenatalne

Warunkiem uzyskania skierowania na bezpłatne badania prenatalne jest spełnienie przynajmniej jednego spośród poniższych kryteriów:
• skończone 35 lat (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym kończysz 35 lat),
• wystąpienie aberracji chromosomowej płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży,
• stwierdzenie u matki lub ojca dziecka wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych,
• stwierdzenie u kobiety znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
• stwierdzenie w badaniu USG i badaniach biochemicznych płodu nieprawidłowości wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Pacjentkę z jednym z wyżej wymienionych wskazań lekarz kieruje do poradni we wczesnym etapie ciąży, aby pierwsza wizyta kwalifikacyjna mogła zostać przeprowadzona między 8 a 10 tygodniem ciąży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie