Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rysie w świętokrzyskich lasach? Coraz więcej na to wskazuje

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Coraz więcej wskazuje na to, że świętokrzyskie lasy odwiedzają pojedyncze rysie. Niestety, do tej pory nie udało się u nas nagrać ani sfotografować tego drapieżnika
Coraz więcej wskazuje na to, że świętokrzyskie lasy odwiedzają pojedyncze rysie. Niestety, do tej pory nie udało się u nas nagrać ani sfotografować tego drapieżnika Polskapress
Świętokrzyskie lasy stały się ostoją wilków. W ostatnim czasie pojawiają się informacje, żę widuje się u nas także znacznie rzadsze drapieżniki, rysie. Naukowcy starają się potwierdzić te informacje.

Przyroda w naszym regionie się odradza. Coraz liczniejsze są w świętokrzyskim wilki, łosie, wydry i inne zwierzęta, do niedawna prawie nie spotykane. Ostatnio pojawiły się informacje o wyjątkowo rzadkim gatunku - rysiu. Kilka lat temu miał być widziany w okolicach Bliżyna w powiecie skarżyskim. W lutym tego roku leśnik i myśliwy ponoć obserwował rysia podczas zasiadki na ambonie i to w dzień. Zdarzenie miało miejsce w Nadleśnictwie Marcule, między Starachowicami i Iłżą.

- Informacja pochodzi od osoby wiarygodnej - podkreśla przyrodnik Jacek Major, który oprócz badania życia świętokrzyskich wilków, zbiera dane o innych gatunkach. Badacz w leśnictwie Jasieniec znalazł trop zwierzęcia, odciśnięty w piasku przy strumieniu. Prawdopodobnie należał do rysia. Jednak specjaliści od tego gatunku na podstawie fotografii nie byli w stanie na sto procent potwierdzić, czy to ryś przeskakiwał strumyk. - Najbliżej nas rysie żyją na Lubelszczyźnie, potwierdzono, że nie mają problemu z przekroczeniem Wisły. Tym bardziej podczas ostatnich, niskich stanów wody. Więc jest prawdopodobne, że pojedyncze osobniki mogą się u nas pojawiać - wyjaśnia Jacek Major.

Niedawno ryś miał być widziany w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego. To kolejny sygnał, jak dotąd niepotwierdzony. Jak się dowiedzieliśmy, naukowcy podjęli działania, by zweryfikować obserwację. Prawdopodobnie zamontowano fotopułapki. Jeśli drapieżnika uda się sfilmować, nagranie zostanie opublikowane.

Czy rysie mogłyby zasiedlić świętokrzyskie lasy?

- Bardzo bym chciał, ale poza lasami suchedniowskimi w regionie nie ma dużych, zwartych kompleksów, jakich wymaga do życia i rozmnażania ten gatunek. Bardziej prawdopodobne, że będą się u nas pojawiać pojedyncze, wędrujące zwierzęta. Z drugiej strony, w Puszczy Kampinoskiej, odizolowanej od innych lasów i w dodatku znajdującej się blisko wielkiej aglomeracji rysie żyją. Więc może zamieszkają i u nas - mówi kielecki przyrodnik Łukasz Misiuna.

Ryś jest po niedźwiedziu i wilku największym drapieżnym ssakiem, żyjącym w Polsce. Dorosły samiec może ważyć nawet 35 kilogramów. Te koty żyją samotnie, terytorium jednego osobnika może mieć nawet 250 kilometrów kwadratowych powierzchni. Dlatego do życia potrzebują dużych kompleksów leśnych. Jak na koty przystało, rozmnażają się w marcu. Rysie polują głównie na sarny i młode jelenie. Według najnowszych danych w Polsce żyje zaledwie około 200 rysi. Większość w Karpatach, mniejsza populacja na północnym wschodzie kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie