Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są chętni na kieleckie uczelnie! Zobacz, które kierunki najpopularniejsze (video)

Piotr BURDA, NiK
sxc.hu
Uczelnie wyższe nie narzekają na brak chętnych. Na państwowych nabór jest podobny jak przed rokiem, niepubliczne nie narzekają, ale tam sprawa wyjaśni się we wrześniu.

POLITECHNIKA ZAPEŁNIONA, MUSIAŁA ODMAWIAĆ

Na Politechnikę Świętokrzyską przyjęto 2 708 osób. Do 24 lipca kandydaci mają czas na dostarczenie oryginałów dokumentów. - Liczymy, że 1800 kandydatów potwierdzi wolę nauki na naszej uczelni - mówi profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Uczelnia wypełniła limity przyjęć na wszystkich kierunkach. Dla 500 kandydatów zabrakło miejsc. - Duże zainteresowanie cieszy, ale smuci fakt, że musieliśmy odmówić tak dużej liczbie osób - mówi profesor Stanisław Adamczak.

Politechnika Świętokrzyska zwróciła się do ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego o zwiększenie puli przyjęć o 12 procent. Na razie ministerstwo zgadza się na cztery procenty. Największym zainteresowaniem cieszy się geodezja i kartografia, gdzie o jedno miejsce ubiegało się trzech chętnych. Prawie trzysta osób chce studiować ekonomię (uczelnia dysponuje 200 miejscami). - Mamy tez większe zainteresowanie informatyką, mechaniką i budową maszyn, automatyką i robotyką. Nieco mniej osób chce studiować budownictwo, tak popularne w poprzednich latach - mówi profesor Stanisław Adamczak.

Politechnika Świętokrzyska nie będzie prowadzić naboru w drugim, wrześniowym terminie.

UNIWERSYTET SPOKOJNY

Kandydaci na Uniwersytet Jana Kochanowskiego mają czas do piątku, 19 lipca na potwierdzenie woli studiowania. - Zgłosiło się do nas 3 416 kandydatów na studia stacjonarne I stopnia. To o trzysta osób mniej niż przed rokiem - mówi Jan Duda z Biura Promocji i Informacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Największym zainteresowaniem cieszy się ekonomia (408 chętnych) oraz kierunki związane z medycyną: fizjoterapia (366 chętnych, czterech na jedno miejsce), pielęgniarstwo (262 chętnych, trzech na jedno miejsce) i ratownictwo medyczne. Udało się zrobić nabór na nowy kierunek, czyli militarystykę historyczną, gdzie zgłosiło się 29 kandydatów (potrzebnych było 25). Zainteresowaniem cieszy się filologia polska, w tym nowe specjalności: menadżer kultury oraz media i reklama. 76 osób zamierza studiować dziennikarstwo. Największy problem jest z fizyką, na którą znalazło się zaledwie siedmiu chętnych. - Prawdopodobnie ten kierunek nie ruszy w nowym roku akademickim - mówi Jan Duda. Druga tura rekrutacji na Uniwersytet Jana Kochanowskiego rozpocznie się 18 września. Pojawi się szansa dla maturzystów, którzy pod koniec sierpnia będą zdawać poprawkę. - Wszystko wskazuje na to, że rekrutacja zamknie się na podobnych poziomie jak przed rokiem - mówi Jan Duda. Czarne scenariusze, zapowiadające pustki na uczelniach spowodowane niżem demograficznym na razie nie sprawdzają się.

WSEiP MA WIĘCEJ

Potwierdzają to także na uczelniach niepublicznych. Tam nabór trwa nieustannie i zakończy się z końcem września. Wtedy poznamy dokładne wyniki rekrutacji. - Na takie kierunki jak prawo, kosmetologia, czy finanse i rachunkowość mamy nabór o trzy procent wyższy niż przed rokiem - mówi Wiktor Krasa, kierownik do spraw rekrutacji Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Duże zainteresowanie jest też studiowaniem bezpieczeństwa wewnętrznego. - Czekamy na chętnych od poniedziałku do soboty, aż do końca września. Zachęcamy możliwością bezpłatnego studiowania drugiego kierunku - mówi Wiktor Krasa. Uczelnia czeka też na decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie kosmetologii i możliwości studiów na drugim stopniu, magisterskim.

NABÓR TRWA

Bezpieczeństwo wewnętrzne, ekonomia i budownictwo (studia inżynierskie) cieszą się popularnością w Wyższej Szkole Handlowej imienia Bolesława Markowskiego w Kielcach. Nabór trwa tam do 15 września, lecz z pewnością będzie przedłużony dla tych, którzy dopiero wrócili z urlopu lub pisali poprawkową maturę. Z kolei Wyższa Szkoły Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach kusi kandydatów nowym kierunkiem - pedagogiką specjalną. - Jest już zainteresowanie, ale jak większość uczelni niepublicznych ostatecznie zdecyduje nabór sierpniowo - wrześniowy - mówi doktor Danuta Kossak, prorektor do spraw dydaktycznych i studenckich. Do września trwać będzie rekrutacja na Wszechnicy Świętokrzyskiej. Uczelnia oferuje sześć kierunków licencjackich i trzy magisterskie (pedagogika, turystyka i rekreacja i wychowanie fizyczne). Trwa także nabór do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu. Tam najpopularniejszymi kierunkami są kosmetologia, filologia angielska i mechatronika. Ten ostatni kierunek istnieje w sandomierskiej uczelni od dwóch lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie