Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na poprawę bezpieczeństwa w gminie Starachowice. Na co zostaną wydane?

M.K.
Spotkanie na osiedlu Południe i promocja działań profilaktycznych.
Spotkanie na osiedlu Południe i promocja działań profilaktycznych. Urząd Miasta Starachowice
Gmina Starachowice po raz kolejny dostała pieniądze z rządowego programu "Razem bezpieczniej". Na poprawę bezpieczeństwa w mieście wydane zostanie 172 tysiące złotych, z czego większość - 110 tysięcy złotych to pieniądze rządowe.

Informację przekazał podczas spotkania z przedszkolakami z Przedszkola Miejskiego numer 10 na osiedlu Południe prezydent Marek Materek, któremu towarzyszył komendant Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Ungier. Spotkanie, któremu towarzyszył piknik promujący działania strażaków i otwarcie placu zabaw wybudowanego w ramach zeszłorocznego projektu "Starachowice bezpieczne w praktyce" odbyło się na placu przy ulicy Pustowójtówny. Dzieci dostały zabawki - samochody strażackie, mogły też obejrzeć sprzęt, którym strażacy posługują się podczas akcji ratunkowych.

Prezydent Marek Materek przedstawił wyniki tegorocznego starania się o pieniądze z programu na poprawę bezpieczeństwa. Tym razem pieniądze przeznaczone zostaną na dwa projekty. Pierwszy z nich to popraw bezpieczeństwa w rejonie dwóch przejść dla pieszych: przy ulicy Jana Pawła II przed Szkołą Podstawową nr 13 i przy ulicy Konstytucji 3-go Maja przed budynkiem poczty. Zamontowane zostaną tam zestawy znaków informujących o przejściu dla pieszych. Przy przejściach zamontowane zostaną pulsatory, systemy działające na podczerwień, reagujące na ruch pieszych. Urządzenia zasilane będą za pomocą panelu fotowoltaicznego. Dodatkowe oznakowanie dwóch przejść dla pieszych ma kosztować 18 tysięcy złotych, z czego 10 tysięcy złotych to pieniądze rządowe.

Drugi projekt zawiera w sobie znacznie więcej działań. Gmina planuje zakup czujników czadu, które zostaną wypożyczone mieszkańcom mieszkań socjalnych i komunalnych w mieście. Jak mówi koordynator projektu Piotr Ambroszczyk, czujnik otrzymają wszyscy, którzy zgłoszą się do Referatu Lokalowego w Urzędzie Miasta. Szkolenia dotyczące ich prawidłowego użytkowania przeprowadzą strażacy. Jak powiedział Marcin Nyga, rzecznik prasowy starachowickich strażaków, to bardzo dobry projekt, ponieważ czujnik czadu to jedyne urządzenie, które może uratować życie ludzkie w momencie, kiedy dojdzie do ulatniania się tlenku węgla.
- Wiele osób sądzi, że tlenek węgla można wyczuć po jego charakterystycznym zapachu, co nie jest prawdą Tlenek Węgla jest bezwonny i bardzo niebezpieczny - podkreślił Marcin Nyga.

Wśród pozostałych zaplanowanych działań znalazły się między innymi: zakup przenośnych kamer dla mieszkańców mieszkań socjalnych i wspólnot mieszkaniowych, zorganizowanie kursu ochrony osobiste oraz kursu pierwszej pomocy, zakup i instalacja syreny alarmowej, powstanie jeszcze jednego trzyosobowego Senior-Patrolu, zakup defibrylatora do zabezpieczenia imprez masowych na terenie miasta, rozbudowa systemu monitoringu o dodatkowe stanowisko operatora, montaż zabawki w kształcie wozu strażackiego na placu zabaw na osiedlu Południe. Gmina zamierza ogłosić też konkurs na zabudowę antykatastroficzną otoczenia wiat przystankowych małą architekturą. Mają być to specjalne kosze oraz gazony z zielenią. W planach jest także organizowanie ulicznych pokazów resuscytacji dla mieszkańców Starachowic oraz akcje profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa na drogach. Wszystkie zamierzenia mają być zrealizowane do końca tego roku.

ZOBACZ TAKŻE: Telemagazyn. Jurorzy "MasterChefa" o 6. edycji show

(Źródło:telemagazyn.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie