Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rządowe pieniądze na bezpieczeństwo. W województwie świętokrzyskim powstaną kolejne bezpieczne przejścia dla pieszych i monitoringi

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wojewoda Józef Bryk mówił w czwartek o rządowych pieniądzach na bezpieczeństwo. Więcej na kolejnych zdjęciach
Wojewoda Józef Bryk mówił w czwartek o rządowych pieniądzach na bezpieczeństwo. Więcej na kolejnych zdjęciach ŚUW
Jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe mogą się ubiegać o pieniądze w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej". Dzięki wsparciu, w kolejnych miejscach naszego regionu, mogą powstać bezpieczne przejścia dla pieszych, czy miejskie systemy monitoringu. Czas na składanie wniosków upływa 8 marca. Maksymalna kwota dofinansowania na jedno to 100 tysięcy złotych.

Rządowe pieniądze na bezpieczeństwo. W województwie świętokrzyskim powstaną kolejne bezpieczne przejścia dla pieszych i monitoringi

O szczegółach rządowego programu, podczas czwartkowego briefingu prasowego, opowiedział wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, a także dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, Robert Sabat.

- Nabór wniosków już się rozpoczął. Na realizację programu zaplanowano pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa. O środki można się ubiegać z następujących działań: wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa. Mamy tu na myśli głównie przejścia dla pieszych, ale nie tylko. Stanowi to uzupełnienie już istniejących systemów bezpieczeństwa

- informował na wstępie wojewoda.

Do programu wnioski mogą składać samorządy i organizacje samorządowe.

- Drugim działaniem, które obejmuje program stanowi podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania. Mamy tu na myśli, bardzo ważny problem z obszaru bezpieczeństwa dzieci i młodzieży związany z edukacją i profilaktyką w zakresie cyberprzestrzeni, ruchu drogowego oraz szkodliwości substancji psychoaktywnych

- dodał wojewoda Józef Bryk.

Jak przypomina dyrektor Robert Sabat, Rządowy program ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" to już wieloletnia tradycja.

- Program funkcjonuje od 2007 roku. Kwota jaka została przeznaczona w budżecie państwa na ten program to 12 milionów złotych w skali kraju. Maksymalne dofinansowanie do jednego projektu wynosi 100 tysięcy złotych. Minimalna ilość projektów, które w skali kraju uzyskają dofinansowanie to 120 - wyjaśnia dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Robert Sabat.

Termin składania wniosków na terenie województwa świętokrzyskiego upływa 8 marca 2024 roku. Potencjalni beneficjenci składają wnioski do Urzędu Wojewódzkiego, konkretnie do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

- Pan wojewoda w terminie do 22 marca przesyła zarekomendowane przez siebie wnioski do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do ostatecznej weryfikacji. Zainteresowanie tą formą dofinansowania na terenie naszego województwa jest naprawdę bardzo dużo. Dla przykładu, w roku ubiegłym do pana wojewody wpłynęło 86 wniosków

- dodał dyrektor Robert Sabat.

Ze wszystkich propozycji dostarczonych przez samorządy i organizacje pozarządowe, dwanaśnie najlepiej ocenionych projektów zostanie przesłanych do Ministerstwa, gdzie odbędzie się drugi etap postępowania.

Jako priorytetowe będą traktowane zadania związane z budową, modernizacją lub doposażeniem przejść dla pieszych, zapewnieniem bezpieczeństwa w miejscach szczególnie niebezpiecznych, z uwzględnieniem budowy lub modernizacji systemów monitoringu miejskiego. Kolejny aspekt to działania w obszarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, związane z edukację i profilaktyką w zakresie cyberprzestrzeni, ruchu drogowego oraz szkodliwości substancji psychoaktywnych.

Do tej pory w województwie świętokrzyskim zrealizowano 74 projekty, na kwotę 4,2 miliony złotych.

W ubiegłym roku pozyskano pieniądze na cztery zadania:

  1. Gmina Mirzec uzyskała 100 tysięcy złotych na zadanie pod nazwą: Wyznaczenie bezpiecznego przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania drogi gminnej z drogą wojewódzką numer 744 w sołectwie Mirzec II".
  2. Gmina Michałów otrzymała 50,5 tysiąca złotych z realizację zadania "Bezpieczni w szkole i w domu".
  3. Gmina Pińczów uzyskała 100 tysięcy złotych na zadanie: "Nie podglądani, lecz bezpieczni - budowa systemu monitoringu wizyjnego miasta Pińczów".
  4. Gmina Mniów otrzymała 90 tysięcy złotych na realizację projektu: "Budowa instalacji monitoringu wizyjnego w centrum miejscowości Mniów".

Zobacz galerię zdjęć z konferencji wojewody świętokrzyskiego

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie