MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na wymianę starych pieców w Kielcach

Agata Kowalczyk
Wnioski o dotację na wymianę pieca można składać w ratuszu, przy Strycharskiej, pracownice chętnie pomogą.
Wnioski o dotację na wymianę pieca można składać w ratuszu, przy Strycharskiej, pracownice chętnie pomogą. Aleksander Piekarski
Są dodatkowe pieniądze, które mogą otrzymać kielczanie na wymianę starego pieca węglowego na nowy system grzewczy, bardziej ekologiczny.

- Nigdy w historii mieszkańcy Kielc nie wykorzystali wciągu roku całej puli pieniędzy przeznaczonej przez ratusz na dofinansowanie wymiany kopciuchów. A w tym roku pieniądze skończyły się już w czerwcu – mówi Grzegorz Wnuk, dyrektor Wydziału Zarządzania Energią w kieleckim ratuszu. – Wydaliśmy na dotacje 300 tysięcy złotych. Pieniądze trafiły do 80 osób.

Na wymianę starego, węglowego pieca zdecydowały się głównie starsze osoby. - Wiele z nich mieszka w centrum Kielc, ale praktycznie z każdej dzielnicy były wnioski - dodaje. - W 95 procentach mieszkańcy decydowali się przejść na ogrzewanie gazowe. Cieszy nas to, ponieważ nie jest gaz nie jest źródłem niskiej emisji zanieczyszczeń. Piece węglowe nawet te najnowocześniejsze jednak produkują jakieś pyły.

Największa dotacja, 5 tysięcy złotych przysługuje za zlikwidowanie pieca węglowego i podłączenie domu do miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Na 4 tysiące złotych mogą liczyć osoby, które przejdą na ogrzewanie gazowe. 3 tysiące złotych przysługuje za montaż nowoczesnego pieca węglowego, ale ekologicznego, na pelet. Osoby, które zdecydują się na ogrzewanie gazowe dodatkowo otrzymają tysiąc złotych od zakładu gazowniczego.

Prezydent Kielc i radni zdecydowali się przeznaczyć dodatkowe 100 tysięcy złotych na dotacje dla kolejnych kielczan likwidujących kopciuchy. Pieniędzy wystarczy dla 20 osób, ale władze Kielc zapowiadają, że dadzą więcej funduszy, jeśli będzie taka potrzeba.

Z szacunków wynika, że w Kielcach działa 6-7 tysięcy starych pieców węglowych, które są źródłem szkodliwych pyłów dostających się do powietrza. - W województwie świętokrzyskim jest ich 220 tysięcy a zanieczyszczenia z nich docierają także do Kielc i do wszystkich gmin– dodaje dyrektor. - Miasto samo nie rozwiąże problemu. Dlatego tak ważne jest przyjecie przepisów, które zabronią sprzedaży węgla najgorszej jakości, w całym kraju.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Startuje Tour de Pologne. Będą utrudnienia w wielu miastach

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie