Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pierwsze wyniki badań po pożarze substancji toksycznych w Nowinach. W powietrzu i wodzie groźne chemikalia. Są obawy o zdrowie ludzi

Paulina Baran
Paulina Baran
Doszło do skażenia wody i powietrza, na razie nie wiadomo, w jakim stanie jest gleba. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował wyniki badań przeprowadzonych po pożarze składowiska substancji chemicznych w podkieleckich Nowinach.

Przypominamy, że od ponad dwóch tygodni kilkuset mieszkańców Nowin i okolic drży o własne życie. Ludzie boją się, że podczas pożaru składowiska odpadów chemicznych wydobyły się substancje rakotwórcze, które cały czas wdychają, bo potworny fetor czuć w promieniu kilometra od pogorzeliska.

Wszystko o pożarze w Nowinach Gigantyczny pożar chemikaliów w Nowinach. Zobaczcie zdjęcia z akcji gaszenia [RAPORT MINUTA PO MINUCIE]

W piątek, 8 maja Wojewódzki Inspektorat ochrony Środowiska opublikował wyniki badań przeprowadzonych dzień po, i kilka dni po wielkim pożarze. Oficjalnie potwierdzone zostało to, czego tak naprawdę wszyscy się spodziewali - do wody i powietrza przedostały się toksyczne substancje, cały czas nie ma jeszcze wyników badań gleby.

Laikowi, nieznającemu się na związkach chemicznych trudno jednoznacznie zinterpretować opublikowane wyniki dlatego o komentarz poprosiliśmy dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Witolda Bruzdę. - Mamy potwierdzenie, że do środowiska przedostała się cała masa niebezpiecznych substancji. Cały czas czekamy na wyniki badań gruntu, ponieważ procedura badawcza jest w tym przypadku dłuższa - mówi Witold Bruzda.

Zapytany, czy pobliscy mieszkańcy faktycznie powinni obawiać się negatywnych konsekwencji pożaru dla swojego zdrowia odparł, że nie da się odpowiedzieć jednoznacznie "tak" lub "nie", ale będąc w ich sytuacji, także miałby obawy.

Poniżej publikujemy pełne wyniki badań:

Informacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach w sprawie pomiarów i badań w związku z pożarem odpadów w miejscowości Nowiny

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach informuje, że w związku z mającym miejsce w dniach 19-20 kwietnia 2020 roku pożarem odpadów nagromadzonych przez firmę PERFORMANCE-CAR Łukasz Paw na terenie nieruchomości przy ulicy Perłowej w Nowinach (gmina Sitkówka-Nowiny), bezpośrednio po ujawnieniu zdarzenia zostały podjęte działania kontrolne w tym rejonie. Czynności Inspekcji Ochrony Środowiska były realizowane w trakcie akcji gaśniczej prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, jak i po jej zakończeniu.

1. W dniu 19.04.2020 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach oraz pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Oddział w Kielcach prowadzili ustalenia dotyczącego zakresu i zasięgu pożaru jak również wykonano badania jakości powietrza przy wykorzystaniu „Mobilnego Laboratorium do szybkiej oceny ryzyka” wyposażonego w analizator związków organicznych – detektor fotojonizacyjny PID MiniRAE 3000. Pomiary wskazały na występowanie lotnych związków organicznych, których sumę oznaczono na poziomie 4,8 ppm.
2. W dniu 20.04.2020 r. podjęto ponowne badania w ww. zakresie, które wykazały obniżenie się stężeń lotnych związków organicznych do poziomu 1 ppm (suma LZO). Dodatkowo, przy wykorzystaniu spektrometru masowego E2M Brucker stwierdzono występowanie w powietrzu związków aromatycznych.

3. Wykonane w dniach 20 - 22.04.2020 r. badania zanieczyszczeń gazowych w powietrzu w lokalizacjach sąsiadujących z miejscem pożaru w m. Nowiny (tj. ul. Perłowej, ul. Parkowej, Trzcianka, teren oczyszczalni ścieków), przeprowadzone przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - Oddział w Krakowie, przy wykorzystaniu mobilnego laboratorium wyposażonego w spektrometr podczerwieni RAPID Plus, wykazały obecność amoniaku, styrenu, acetonu i par kwasu azotowego.

Oznaczenia wykonywano miernikiem do wykrywania obecności substancji niebezpiecznych w sytuacji nagłego zagrożenia środowiska co pozwala na szybkie zbadanie obecności w powietrzu substancji niebezpiecznych w odniesieniu do listy substancji znajdującej się w bazie danych spektrometru RAPIDPlus możliwych do zidentyfikowania przez system. Przy wykorzystaniu tego urządzenia pomiarowego nie jest możliwe określenie stężenia oznaczonych związków chemicznych.
4. Dodatkowo, w dniach 21 - 23.04.2020 r. Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Oddział w Kielcach przeprowadziło badania wybranych zanieczyszczeń gazowych w powietrzu (styren i amoniak) przy użyciu urządzenia Drager CMS Remote. Pomiary wykonane w sąsiedztwie najbliższej zabudowy mieszkaniowej i miejsca pożaru wykazały obecność styrenu w stężeniu poniżej 2 ppm (przy zakresie pomiarowym 2 - 40 ppm) tzn. poniżej 8,66 mg/m3 (tj. poniżej największego dopuszczalnego stężenia na stanowiskach pracy (NDS) jako wartości odniesienia = 50 mg/m3) oraz amoniaku w stężeniu poniżej 0,2 ppm (przy zakresie pomiarowym 0,2 - 5 ppm), tzn. poniżej 0,1416 mg/m3 (tj. poniżej NDS = 14 mg/m3). Stężenia styrenu i amoniaku w powietrzu atmosferycznym, poza największymi dopuszczalnymi stężeniami na stanowiskach pracy (NDS), nie są normowane w obowiązujących przepisach.

5. W trakcie działań kontrolnych w dniach 19 – 21.04. oraz w dniu 27.04.2020 r. Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Oddział w Kielcach przeprowadziło pobór wody powierzchniowej z rzeki Bobrzy, ścieków i odcieków powstałych w wyniku prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczej, ścieków surowych i oczyszczonych na terenie oczyszczalni ścieków „Sitkówka”, a także ścieków zretencjonowanych w urządzeniach technicznych oczyszczalni oraz płynnych odpadów chemicznych. Analizy ścieków i odcieków powstałych w związku z akcją ratowniczo - gaśniczą wykazały przede wszystkim wysokie stężenia indeksu fenolowego (do 1900 mg/dm3), wysokie stężenia kadmu, chromu, cynku, niklu, miedzi, a także antracenu i naftalenu. Analizy wody powierzchniowej z rzeki Bobrzy pobranej w dniu 20.04 wykazały wartość indeksu fenolowego na podwyższonym poziomie 0,046 mg/dm3, natomiast w próbach pobranych w dniu 27.04. stężenie indeksu fenolowego wyniosło 0,0004 mg/dm3, powracając do poziomu wartości stwierdzanych w normalnych warunkach.

6. W dniu 20.04.2020 r. dokonano poboru prób gleby z rowu przy ul. Perłowej na kierunku spływu ścieków i odcieków z akcji ratowniczej celem przeprowadzenia badań laboratoryjnych w zakresie spełniania standardów jakości gleby (metale ciężkie, węglowodory ropopochodne, węglowodory aromatyczne). Badania są w trakcie realizacji. Po uzyskaniu wyników zostaną one opublikowane.

7. W ramach kontynuacji monitorowania stanu środowiska w rejonie pożaru, na zlecenie WIOŚ, Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Oddział w Kielcach przeprowadziło w dniu 4.05.2020 r. pobór prób odcieku z miejsca pożaru oraz wód powierzchniowych rzeki Bobrzy. Analizy są w trakcie realizacji. Dodatkowo w dniu 7.05.2020 r. będą wykonane kolejne badania jakości powietrza, których wyniki będą opublikowane po zakończeniu analiz pobranych próbek.
Kielce, 7.05.2020 roku."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie