„Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia, o których się nie zapomina" - 79 lat minęło

Materiał informacyjny Powiat Pińczowski

W pochmurny piątek 28 lipca 2023 roku, pod Górą Byczowską zgromadzili się mieszkańcy, władze samorządowe województwa, powiatu i gmin oraz służby mundurowe. Pogoda nie rozpieszczała, ale dzielnie wszyscy wytrwali do końca, oddając hołd obrońcom Republiki Pińczowskiej - małego skrawka wolności zdobytej w 1944 roku, okupionej krwią i łzami naszych przodków. Wydarzenie zorganizowane przez pińczowskie Starostwo Powiatowe poprowadził niezastąpiony konferansjer, przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego Ireneusz Gołuszka, a krótkie przemówienia wygłosili: starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, regionalista i pasjonat historii Mariusz Korzeniowski oraz wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek. Mieszkańców gminy Działoszyce reprezentował burmistrz Stanisław Porada z Działoszyc, a z Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przybył radny Tadeusz Kowalczyk. Nie zawiodły służby mundurowe Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Zakładu Karnego, a organizatorzy zadbali o piękną oprawę święta. Była kilkumetrowa flaga Polski, wystrzał z armaty, poczty sztandarowe urzędów i szkół, były Kozubowianki w regionalnych strojach, a pińczowscy patrioci odpalili race w biało - czerwonych barwach. Rocznicowe obchody zakończyło składanie kwiatów i wspólna fotografia.

„Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia, o których się nie zapomina. Są takie rocznice w powiecie pińczowskim, które łączą wszystkich, bez względu na wiek, poglądy i przynależność. Latem 1944 roku, połączone siły oddziałów partyzanckich oswobodziły teren Ponidzia spod niemieckiej okupacji. Partyzancka Republika Pińczowska, choć nie trwała długo, do dziś jest symbolem męstwa, odwagi i odrzucenia podziałów, w dążeniu do jednego celu – do wolności” - tak w swoim przemówieniu mówił Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski. Gospodarz powiatu przytoczył także słowa Teresy Znojek, wyjątkowej, ponad dziewięćdziesięcioletniej mieszkanki Pińczowa, łączniczki Armii Krajowej, harcerki Szarych Szeregów, uczestniczki wydarzeń sprzed 79 lat. „Dobrze, że pomnik jest na swoim miejscu. Dobrze, że możemy tutaj oddać hołd ludziom, którzy chcieli wolności, a wolność jest dla Polaków najważniejsza” - mówiła pani Teresa podczas obchodów rocznicowych z 2018 roku.

„Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia, o których się nie zapomina
„Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia, o których się nie zapomina
„Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia, o których się nie zapomina
„Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia, o których się nie zapomina

Dla zwiększenia bezpieczeństwa pieszych

Gospodarze powiatu dokonali technicznego odbioru nowych chodników wybudowanych wzdłuż powiatowych dróg. Nowe ciągi piesze powstały w Pawłowicach (gm. Michałów), Niegosławicach (gm. Złota), a także w Pińczowie na ul. Leśnej. Łącznie odebrano prawie 1,5 km chodników, których budowa kosztowała 1 milion 115 tysięcy złotych, w finansowaniu prac partycypowały samorządy gminne, na terenie których znajdują się nowe chodniki.

To nie koniec takich inwestycji. Kilka tygodni temu powiat przekazał wykonawcy teren budowy chodnika w Gackach. Remont obejmie odcinek o długości 656 mb wraz zatoką autobusową. Prace będą kosztować ponad 637 tysięcy złotych. 60% kosztów pokryje Fundusz Dróg Samorządowych. Pozostałe 40% , po połowie, dołożą Powiat Pińczowski oraz Gmina Pińczów. Wykonawcą jest firma Usługi Transportowe Edmund Krupa. Teren budowy przekazał wykonawcy starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, kierownictwo Powiatowego Zarządu Dróg w Pińczowie oraz radna Jadwiga Irla, której inwestycja mocno leży na sercu. Na miejsce budowy dostarczono już odpowiednie materiały i prace ruszyły. W najbliższym czasie podobne zadania rozpoczną się w Wierzbicy (gm. Kije) i Turze Piaski (gm. Michałów). „Czekamy ponadto na rozstrzygnięcia procedur przetargowych dotyczących kolejnych inwestycji. Jakich? O tym niebawem” - mówi starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski.

„Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia, o których się nie zapomina
„Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia, o których się nie zapomina
„Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia, o których się nie zapomina

Projekt dla edukacji

„Dziś uczeń-jutro student” - gospodarze Powiatu Pińczowskiego i władze kieleckich uczelni podpisali kolejną edycję projektu realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 8 Działanie 08.03 Wysoka Jakość edukacji ponadpodstawowej ogólnej. Projekt będzie realizowany od 1 września 2023 do 30 czerwca 2027 roku. Jego liderem jest Politechnika Świętokrzyska, a partnerem Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Umowę z ramienia Powiatu podpisał Zbigniew Kierkowski starosta pińczowski, Ryszard Barna - wicestarosta oraz Anita Głuszek - skarbnik powiatu pińczowskiego, w imieniu Politechniki Świętokrzyskiej rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, a Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego – prof. dr hab. Stanisław Głuszek.

Celem projektu jest realizacja kompleksowego przedsięwzięcia edukacyjnego, które powinno przyczynić się do zwiększenia liczby uczniów kontynuujących naukę na kierunkach inżynieryjnych i matematyczno-przyrodniczych w uczelniach wyższych obejmujących swoim zakresem uczniów szkół i placówek systemu oświatowego prowadzącego kształcenie ogólne i zawodowe.
„Liczę na to, że ten nowatorski projekt spotka się z dużym zainteresowaniem młodzieży” - mówi starosta Zbigniew Kierkowski.

„Są takie miejsca, ludzie i wydarzenia, o których się nie zapomina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie