Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sala koncertowa w muzeum Hammonda w Kielcach z nową salą koncertową. Jej patronem został Andrzej Zieliński

Mateusz Kołodziej
Mateusz Kołodziej
Kamil Bukowski z Muzeum Laurensa Hammonda w Kielcach zaprasza do nowej sali koncertowej już we wrześniu.
Kamil Bukowski z Muzeum Laurensa Hammonda w Kielcach zaprasza do nowej sali koncertowej już we wrześniu. Mateusz Kołodziej
O nową salę koncertową z widownią na 60 osób wzbogaci się od września Muzeum Laurensa Hammonda w Kielcach. Sala ma nosić imię znanego muzyka, Andrzeja Zielińskiego.

Muzeum Laurensa Hammonda, znanego amerykańskiego inżyniera, który wynalazł między innymi słynne organy, które potem nazwano jego nazwiskiem, to oddział Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Mieści się przy ulicy Kościuszki 13.

Na dwóch kondygnacjach zostało zaprezentowanych wtedy ponad 100 organów Hammonda. W codziennym wyposażeniu muzeum są między innymi najstarsze organy pochodzące z 1935 roku. Najnowsze pochodzą natomiast z początku lat 90-tych XX wieku. W trakcie zwiedzania można usłyszeć oryginalne brzmienie instrumentu. Odwiedzający dodatkowo mogą samodzielnie zagrać na udostępnionym egzemplarzu organów Hammonda. Muzeum powstało z inicjatywy Pawła Wawrzeńczyka. To właśnie do tego kieleckiego muzyka należą wszystkie modele organów, które składają się na kolekcję

Sala imienia znanego muzyka

Od jakiegoś czasu władze muzeum zabiegały jednak, żeby swoją ofertę wzbogacić o salę koncertową. Pracę nad nią trwają już kilka dobrych miesięcy.

- Planowaliśmy tę inwestycję od samego początku, teraz w końcu udaje się ją zrealizować - przyznaje Kamil Buko-wski, kurator wystawy w Muzeum Laurensa Hammonda. Dodaje, że nowa sala będzie nosiła imię znanego muzyka, założyciela legendarnej grupy „Skaldowie”, Andrzeja Zielińskiego.

- Nie trzeba go przedstawiać, to wybitny muzyk, kompozytor, aranżer, wielbiciel organów Hammonda. Zaszczyci nas z resztą swoją obecnością 1 września, kiedy w naszym muzeum zainaugurujemy sezon koncertowy. Oprócz Andrzeja Zielińskiego w naszej nowej sali koncertowej wystąpi też kielecki zespół Limit Blues - mówi Kamil Bukowski.

Widownia na 60 miejsc

Co dokładnie będze zrobione w nowej sali? Zostanie ona wytłumiona, zamontowana będzie specjalna belka do oświetlenia oraz stanie podest przeznaczony na urządzenia sterujące dźwiękiem. Obok sali koncertowej planowana jest garderoba dla artystów oraz sporych rozmiarów zaplecze gastronomiczne w postaci kawiarenki z barkiem i częścią sanitarną. Nie zabraknie też oczywiście miejsc siedzących na widowni. Wstępnie planuje się ich 60, ale widownię łatwo będzie powiększyć do 100 miejsc.

- Chcemy, żeby te koncerty były jak najbardziej profesjonalne, dobrze odbierane przez publiczność. Chcemy też zapewnić komfort gry samym wykonawcom, żeby czuli się u nas jak w domu.

Muzeum Laurensa Hammonda w Kielcach mogą zwiedzać grupy zorganizowane do 30 osób oraz osoby indywidualne. Czas zwiedzania jednej grupy to około 40 minut.

Sprzedali 3 tysiące biletów

Muzeum Laurensa Hammonda to stosunkowo nowy obiekt, bo oddany do użytku pod koniec października 2017 roku. Otwarcie było huczne, ale w kolejnych miesiącach nieco brakowało kolejnych wydarzeń, które mogłyby zachęcić do
odwiedzania muzeum.

Mimo to od dnia otwarcia, czyli 28 października 2017 roku muzeum odwiedziło blisko trzy tysiące osób. Dodajmy, że od tamtej pory muzeum było otwarte przez 245 dni, co daje średnią ponad 12 sprzedanych biletów na dzień.

- Na otwarciu mieliśmy znane muzyczne osobistości, bo byli między innymi wspomniany Andrzej Zieliński, czy Władysław Komendarek. To, że odwiedza nas tyle osób jest dla nas bardzo budujące, dowód na to, że to muzeum powinno istnieć i mieć się jeszcze lepiej. Dlatego między innymi robimy nową salę koncertową. W założeniu skupiamy się, żeby mówić dużo o Laurensie Hammondzie, o jego twórczości i różnych wynalazkach. Nie tylko o najbardziej znanych organach - dodaje Kamil Bukowski.

Muzeum Laurensa Hammonda w Kielcach otwarte dla zwiedzających jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 9 – 17 (w czasie zimowym w godzinach 8-16). Bilet wstępu kosztuje 5 złotych od osoby. Dostępne są też zniżki dla uczniów, studentów, czy dla grup, które sięgają 50 procent

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Powstanie polskie TGV? W trzy godziny z Gdańska do Krakowa

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie