Samorządność to podstawa rozwoju Miedzianej Góry!

Materiał informacyjny - Gmina Miedziana Góra
Sukces w II Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego
Sukces w II Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego
Samorządność to podstawa rozwoju gminy Miedziana Góra! – wielokrotnie podkreśla w rozmowie z nami włodarz gminy Damian Sławski. A fakt ten potwierdza wiele niezależnych rankingów prowadzonych przez ogólnopolskie media i ośrodki rozwojowo-badawcze. Wnioski płynące z przeprowadzanych analiz są bardzo pozytywne: gmina aktywnie wykorzystuje środki krajowe i europejskie na inwestycje infrastrukturalne i te służące wzmocnieniu kapitału ludzkiego, efektywnie gospodaruje mieniem, rośnie pod względem liczby mieszkańców, korzysta z nadarzających się szans rozwojowych. Jak zatem zaprezentowała się gmina w zeszłorocznych zestawieniach? O tym dowiemy się z wywiadu z wójtem gminy Miedziana Góra.

Uruchomienie pierwszego samorządowego żłobka, pozyskanie wielomilionowych środków zewnętrznych na rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogowej, stworzenie pierwszego w gminie programu stypendialnego dla najbardziej uzdolnionych dzieci i młodzieży szkolnej, poprawa stanu środowiska. Pana praca i zmiany zachodzące w gminie są zauważane przez niezależnych ekspertów w ogólnopolskich rankingach.

Zgadza się! Nasza gmina już od dwóch, może nawet trzech lat zaczęła awansować i zajmować wysokie miejsca w najważniejszych zestawieniach podsumowujących aktywność polskich samorządów. Mowa tu oczywiście o kategorii gmin wiejskich, bo taką jest właśnie gmina Miedziana Góra. W całym kraju wszystkich gmin wiejskich jest 1 533, zatem jest to najliczniejsza grupa spośród wszystkich rodzajów samorządów. A wiadomo, im liczebniejsza grupa, tym trudniej o dobre miejsce! Nam się to udaje. W 2022 roku nasza gmina zajęła 33. miejsce spośród wszystkich gmin wiejskich w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, który uznawany jest za najbardziej prestiżowy i wiarygodny w Polsce. Zgodnie z przyjętą metodologią ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju, trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy to niejedyny atut wyróżniający gminę. Miedziana Góra zajęła również bardzo wysokie bo 214. miejsce spośród wszystkich gmin wiejskich w rankingu „Liderzy inwestycji. Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2019–2021” pod względem średnich wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2019-2021. Jest to zestawienie czasopisma „Wspólnota” i przygotowane jest w oparciu o informacje o wydatkach majątkowych poniesionych przez polskie samorządy przez ostatnie trzy lata. Zajmowane przez nas miejsca w obu zestawieniach pokazują, że mimo trudnych czasów wywołanych pandemią COVID-19 i wybuchem konfliktu zbrojnego na Ukrainie, można realizować wiele inwestycji i jednocześnie zadbać o zrównoważony rozwój. Nasza gmina uplasowała się również wysoko, bowiem na 455. miejscu spośród wszystkich gmin wiejskich, w niezależnym Rankingu Finansowym Samorządów za 2021 rok, który przygotowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Katedrą Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. To akurat zestawienie utwierdza nas w przekonaniu, że cały czas czuwamy nad finansami i coraz lepiej wydajemy publiczne pieniądze. Nie ukrywam, że moim marzeniem jest stworzenie takich warunków dla naszych mieszkańców, aby jeszcze mocniej identyfikowali się ze swoją gminą, tu płacili podatki i tutaj rozwijali swoje firmy.

Gmina Miedziana Góra odnotowała także duży sukces w drugim plebiscycie organizowanym przez kielecki oddział Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

To prawda! Z końcem zeszłego roku w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki drugiej już edycji rankingu przygotowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z urzędami statystycznymi w całym kraju. W przypadku Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego, tak jak i pozostałych województwach, pod uwagę wzięto 16 wskaźników dotyczących jakości różnych sfer życia w lokalnych samorządach. Dają one obraz tego, jak gminy realizują swoje zadania oraz w jaki sposób wykorzystują potencjał rozwojowy. Wyniki zestawienia stanowią zaś odpowiedź na pytania, jak samorządy sobie radzą, jakie czynniki wpływają na ich kondycję i przede wszystkim czy mieszkańcom żyje się wygodniej i łatwiej. Wypadkowa wskaźników zadecydowała, którą gminę uznano za najlepszą pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych stosowanych praktyk. Okazało się, że w najnowszej edycji rankingu gmina Miedziana Góra zajęła wysokie 6. miejsce na 101 samorządów gminnych w naszym województwie, ustępując piątego miejsca o zaledwie jedną tysięczną punktu. Gmina zajęła również wysokie lokaty w innych obszarach, tak jak 5. i 6. miejsca odpowiednio w kategoriach „Saldo migracji na 1000 ludności w 2021 r.” oraz „Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2021 r.”. Na wysokie miejsca trafiliśmy także pod względem potencjału inwestycyjnego, bowiem uzyskaliśmy wysokie 17. miejsce pod względem wykorzystania środków zewnętrznych z Unii Europejskiej, budżetu państwa i innych na realizację przedsięwzięć gminnych oraz 19. miejsce pod względem wartości wydatków majątkowych (inwestycyjnych) w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Duży udział środków budżetowych przeznaczamy także na działania związane z ochroną powietrza atmosferycznego i klimatu, co dostrzeżono w zestawieniu, plasując naszą gminę na 25. miejscu pod tym względem.

W najnowszej edycji Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego zwrócono uwagę na bardzo wysokie wyniki uczniów miedzianogórskich szkół na egzaminie ósmoklasisty.

Dokładnie tak! W tej edycji postanowiono przyznać także wyróżnienia gminom, które w danej kategorii – wskaźniku obrazującym wybraną sferę życia – zajęły pierwsze miejsca. Gmina Miedziana Góra zajęła 1. miejsce pod względem wyników egzaminu ósmoklasisty za rok szkolny 2021/2022. Niezmiernie cieszy mnie ten fakt, bowiem ogłoszenie wyników w tym rankingu, zbiegło się w czasie z zainaugurowaniem pierwszego w historii naszego samorządu gminnego programu stypendialnego „Nadzieje Miedzianej Góry”. Osobiście uważam, że jest to jedna z najbardziej wyjątkowych inicjatyw jakie udało nam się wdrożyć w naszej gminie. To przede wszystkim rozwiązanie wspierające najzdolniejszych uczniów pobierających naukę w naszych szkołach, rzadko spotykane w innych samorządach. Dzięki tej inicjatywie chcemy promować szczególnie uzdolnioną młodzież szkolną, zwiększyć szanse dla uzdolnionych uczniów na sukces edukacyjny, motywować ich do podejmowania działań pomagającym im rozwijać talenty i pogłębiać wiedzę, a przede wszystkim kreować wizerunek naszej gminy, jako miejsca przyjaznego dla wybitnie uzdolnionych młodych ludzi. Każdy uczeń o ponadprzeciętnych osiągnięciach może ubiegać się o stypendium w wysokości 3 000,00 złotych, płatne jednorazowo.

Jak chciałby pan podsumować aktywność gminy, która została dostrzeżona i doceniona we wspominanych wcześniej rankingach i plebiscytach?

Wysokie miejsca w rankingach to ogromne wyróżnienie dla gminy Miedziana Góra, gdzie od kilku już lat stawiamy na ciągły rozwój, poszukujemy nowych źródeł finansowania dla kolejnych inwestycji, budujemy dobry klimat do życia. Niezależne analizy potwierdzają naszą wysoką pozycję wśród samorządów gminnych, nie tylko na tle regionu, ale i często na arenie ogólnopolskiej. Z pewnością napędzają one do dalszego działania. Sprawiają, że nie spoczywamy na lurach i chcemy sięgać po więcej!

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie