Sandomierska szopka z XVIII wieku z Muzeum Diecezjalnym w...

  Sandomierska szopka z XVIII wieku z Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. Zobacz niesamowite, drewniane figurki

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Szopka znajduje się na piętrze Domu Długosza. Figury, które wchodzą w jej skład wyobrażają trzech Króli, kozaka , hajduka wołu i osła. Powstały na potrzeby
  1/4
  przejdź do galerii

  Szopka znajduje się na piętrze Domu Długosza. Figury, które wchodzą w jej skład wyobrażają trzech Króli, kozaka , hajduka wołu i osła. Powstały na potrzeby Kościoła Ducha Świętego. ©Klaudia Tajs

  W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu eksponowana jest barokowa szopka z XVIII wieku. Wchodzące w jej skład figury przedstawiające Trzech Króli, Hajduka, Kozaka, Pasterzy, wołu i osła, pochodzą z kościoła Ducha Świętego w Sandomierzu.
  Szopka wchodzi w skład stałej ekspozycji, jednak czas Bożego Narodzenia, to moment, kiedy należy przypomnieć sobie o szopce i zobaczyć ją w przededniu nadchodzących świąt.

  Szopka znajduje się na piętrze Domu Długosza.

  - Jest to sandomierska szopka z XVIII wieku ponieważ została zrobiona w Sandomierzu - przypomina Urszula Stępień, pracownik muzeum.

  - Figury, które wchodzą w jej skład wyobrażają trzech Króli, kozaka, hajduka wołu i osła. Powstały na potrzeby Kościoła Ducha Świętego.

  Do wykonania figur wykorzystano drewno i płótno lniane, które pokryto polichromią, także fragmenty tkanin z XVII i XVIII w., galony i koronki. Dla części figur wykonano szaty z zabytkowych tekstyliów, które odwołują się do polskich ubiorów kontuszowych. Figurka wyobrażająca Matkę Bożą, umieszczona na drewnianym, polichromowanym tronie, pochodzi z dawnego klasztoru Panien Benedyktynek w Sandomierzu.

  Pod szatami zachowała się oryginalna polichromia z początku XVII wieku zaprawa kredowo-klejowa, folia srebrna laserowana czerwienią i fragmenty złocenia na czerwonym pulmencie. Figura wskutek przeróbek - nawarstwienie polichromii, ścięcie części draperii szat i włosów, całkowicie zmieniła swój wygląd. Pierwotnie była to rzeźba pełnoplastyczna o wysokości około 60 centymetrów. Smukłą sylwetkę okrywała długa suknia z dekoltem o modelunku szat układających się w równoległe fałdy, których układ sugeruje lekki kontrapost. Nastrój rzeźby wydobywa zwłaszcza profilowe ujęcie, które ukazuje typ głowy z wypukłym podgolonym czołem, okolonym niegdyś przez faliste włosy opadające na plecy.


  Figury trafiły do zbiorów Muzeum Diecezjalnego urządzonego przez ks. Józefa Rokosznego w kapitularzu katedry, a następnie były eksponowane w kolejnej siedzibie muzeum w Seminarium Duchownym - w sali trzeciej, gdzie zgromadzone zostały przede wszystkim zabytki pochodzące z sandomierskiego klasztoru Panem Benedyktynek. Obecnie figurki możemy oglądać w Domu Długosza.

  Do obejrzenia szopki w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu zachęca ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum diecezjalnego w Sandomierzu. - Szopki są wyrazem kultury duchowej, religijnej kultury życia ludzi, którzy potrzebują wyrazu widzialnego, który budzi emocje i wzruszenia - powiedział ksiądz Rusak.- Szopki tworzą klimat i atmosferę tych świąt. Szopka przybliża nam kulturę duchową.
  Szopkę można oglądać od poniedziałku do soboty od godziny 9 do 15.30 w niedziele, od godziny 13.30 do 15.30

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się