Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierska szopka z XVIII wieku z Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. Zobacz niesamowite, drewniane figurki

Klaudia Tajs
Szopka znajduje się na piętrze Domu Długosza. Figury, które wchodzą w jej skład wyobrażają trzech Króli, kozaka , hajduka wołu i osła. Powstały na potrzeby Kościoła Ducha Świętego.
Szopka znajduje się na piętrze Domu Długosza. Figury, które wchodzą w jej skład wyobrażają trzech Króli, kozaka , hajduka wołu i osła. Powstały na potrzeby Kościoła Ducha Świętego. Klaudia Tajs
W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu eksponowana jest barokowa szopka z XVIII wieku. Wchodzące w jej skład figury przedstawiające Trzech Króli, Hajduka, Kozaka, Pasterzy, wołu i osła, pochodzą z kościoła Ducha Świętego w Sandomierzu.

Szopka wchodzi w skład stałej ekspozycji, jednak czas Bożego Narodzenia, to moment, kiedy należy przypomnieć sobie o szopce i zobaczyć ją w przededniu nadchodzących świąt.

Szopka znajduje się na piętrze Domu Długosza.

- Jest to sandomierska szopka z XVIII wieku ponieważ została zrobiona w Sandomierzu - przypomina Urszula Stępień, pracownik muzeum.

- Figury, które wchodzą w jej skład wyobrażają trzech Króli, kozaka, hajduka wołu i osła. Powstały na potrzeby Kościoła Ducha Świętego.

Do wykonania figur wykorzystano drewno i płótno lniane, które pokryto polichromią, także fragmenty tkanin z XVII i XVIII w., galony i koronki. Dla części figur wykonano szaty z zabytkowych tekstyliów, które odwołują się do polskich ubiorów kontuszowych. Figurka wyobrażająca Matkę Bożą, umieszczona na drewnianym, polichromowanym tronie, pochodzi z dawnego klasztoru Panien Benedyktynek w Sandomierzu.

Pod szatami zachowała się oryginalna polichromia z początku XVII wieku zaprawa kredowo-klejowa, folia srebrna laserowana czerwienią i fragmenty złocenia na czerwonym pulmencie. Figura wskutek przeróbek - nawarstwienie polichromii, ścięcie części draperii szat i włosów, całkowicie zmieniła swój wygląd. Pierwotnie była to rzeźba pełnoplastyczna o wysokości około 60 centymetrów. Smukłą sylwetkę okrywała długa suknia z dekoltem o modelunku szat układających się w równoległe fałdy, których układ sugeruje lekki kontrapost. Nastrój rzeźby wydobywa zwłaszcza profilowe ujęcie, które ukazuje typ głowy z wypukłym podgolonym czołem, okolonym niegdyś przez faliste włosy opadające na plecy.

Figury trafiły do zbiorów Muzeum Diecezjalnego urządzonego przez ks. Józefa Rokosznego w kapitularzu katedry, a następnie były eksponowane w kolejnej siedzibie muzeum w Seminarium Duchownym - w sali trzeciej, gdzie zgromadzone zostały przede wszystkim zabytki pochodzące z sandomierskiego klasztoru Panem Benedyktynek. Obecnie figurki możemy oglądać w Domu Długosza.

Do obejrzenia szopki w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu zachęca ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum diecezjalnego w Sandomierzu. - Szopki są wyrazem kultury duchowej, religijnej kultury życia ludzi, którzy potrzebują wyrazu widzialnego, który budzi emocje i wzruszenia - powiedział ksiądz Rusak.- Szopki tworzą klimat i atmosferę tych świąt. Szopka przybliża nam kulturę duchową.
Szopkę można oglądać od poniedziałku do soboty od godziny 9 do 15.30 w niedziele, od godziny 13.30 do 15.30

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie