Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierskie szachy, jedne z najstarszych w Europie, można oglądać na wystawie w zamku

Małgorzata PŁAZA
Marzena Szmyt, dyrektorka Muzeum Archeologicznego w Poznaniu odczytała list od odkrywcy szachów sandomierskich profesora Jerzego Gąssowskiego. Na ekranie słynne sandomierskie szachy.
Marzena Szmyt, dyrektorka Muzeum Archeologicznego w Poznaniu odczytała list od odkrywcy szachów sandomierskich profesora Jerzego Gąssowskiego. Na ekranie słynne sandomierskie szachy. Małgorzata Plaza
Okazją do prezentacji jest rocznica 50-lecia znalezienia skarbu. Jubileuszowi towarzyszy również międzynarodowa konferencja naukowa odbywająca się w siedzibie Muzeum Okręgowego.

Szachy znaleźli 50 lat temu Eligia i Jerzy Gąssowscy, archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk. Profesor Gąssowski miał być gościem sandomierskiej konferencji, nie przyjechał jednak ze względów zdrowotnych. Przysłał list, w którym opisał kulisy wielkiego odkrycia.

HISTORIA ODKRYCIA

"Kończyłem wtedy wykopaliska na przysiółku wielkiej osady na wzgórzu świętojakubskim. Została jeszcze tylko jedna niepoznana półziemianka mieszkalna. W ostatnich pociągnięciach szpachelką, w narożniku chaty pojawiło się na tle ciemnej warstwy kulturowej ciasno zbite zgrupowanie małych jasnych pałeczek, które musiały być kiedyś ułożone w woreczku - wspomina archeolog. - Nie jestem szachistą, ale był nim mój ojciec, spędzający wiele godzin z przyjaciółmi nad szachownicą. Było to jeszcze zanim rozpętało się szaleństwo brydżowe, a ja - jak to dziecko - śledziłem często rozgrywki. Dlatego, gdy przyjrzałem się uważnie znalezisku, potrafiłem zrozumieć, że mam do czynienia z wysoce zgeometryzowaną formą figur szachowych.

Stanowiły one niemal pełny komplet dla dwóch graczy, brakowało tyko jednego pionka. Figurki były wykonane z poroża jelenia. Jak przypomina archeolog, oryginalne, pierwotne szachy pochodzą z Indii, a ich figury mają mniej lub bardziej realistyczne formy.

- Można domniemywać, że gdy szachy stały się modne również w świecie islamu, zaistniała potrzeba ich odrealnienia i daleko posuniętej geometryzacji. Sandomierskie szachy byłby zatem arabską - muzułmańską formą. Różnica polega na tym, że islamskie na ogół były wykonywane z kości słoniowej - wyjaśnia Jerzy Gąssowski.

Wewnątrz półziemianki, w której dokonano odkrycia nie było innych zabytków, które umożliwiłyby dokładne datowanie szachów. Jak podkreśla profesor Gąssowski, mogą one równie dobrze pochodzić z X, jak i XII wieku.

- Myślę, że konferencja będzie kolejnym przyczynkiem do lepszego poznania wszystkich aspektów związanych z grą w szachy w wymiarze kulturowym - powiedział, otwierając spotkanie, Paweł Różyło, dyrektor Muzeum Okręgowego.

POZYCJA SZACHÓW

W pierwszym dniu konferencji jej uczestnicy mogli się dowiedzieć między innymi, jaka była pozycja gry w szachy w średniowieczu, czy jej miłośnikiem był Karol Wielki oraz jakie szachy znajdują się w muzeach Krakowa. Mówiono także o wykorzystaniu szachów jako wsparcia w terapii dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi i somatycznymi oraz o ich roli w sztuce, kulturze i rekreacji.

Wprowadzeniem był wykład profesora Andrzeja Buko z Polskiej Akademii Nauk o tym, jak wyglądał Sandomierz w XII wieku, czyli w okresie, gdy dokonano odkrycia na wzgórzu świętojakubskim.
- Gra w szachy jest czymś absolutnie wyjątkowym. Jest podróżą przez stulecia. Dostarcza niezwykłych wrażeń - mówiła Hanna Ereńska - Barlo, arcymistrzyni szachowa.

W SOBOTĘ CIĄG DALSZY

Sobotnia część konferencji rozpocznie się o godzinie 9. Prelegenci przybliżą cenne znaleziska szachowe, między innymi z wyspy Lewis. O godzinie 19 na zakończenie odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Il Canto.

Do połowy czerwca w ratuszu można oglądać wystawę zatytułowaną "Szachy w średniowieczu - średniowiecze w szachach". Ekspozycji towarzyszy możliwość podziwiania w zamku oryginalnych figur szachów sandomierskich. Na co dzień prezentowana jest kopia. Oryginał, najcenniejszy eksponat archeologiczny w zbiorach Muzeum Okręgowego, będzie pokazywany do 15 czerwca.

Organizatorami obchodów są: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Polski Związek Szachowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie