Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz: Wyremontują zabytkową bramę cmentarza katedralnego

Małgorzata Płaza [email protected]
Tynk został skuty, a fundamenty odsłonięte.
Tynk został skuty, a fundamenty odsłonięte. M. Płaza
Zabytkowa brama prowadząca do cmentarza katedralnego w Sandomierzu, jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, odzyska pierwotną urodę. Prace remontowo - konserwatorskie już trwają.

Brama cmentarna była w bardzo złym stanie. Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego, który w ciągu kilkunastu lat odrestaurował ponad 100 zabytkowych nagrobków, postanowił i jej przywrócić dawny blask.

- Prace remontowo - konserwatorskie mają nie tylko poprawić wygląd bramy, ale przede wszystkim zahamować zachodzące procesy destrukcyjne - mówi Dariusz Fugiel, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego.

Ogromne szkody wyrządziła wilgoć i glony porastające mury.
Z cmentarnej bramy został już zdjęty tynk, odkopano fundamenty. Jak informuje Dariusz Fugiel, prace będą obejmowały przede wszystkim: wykonanie izolacji pionowej bramy, odsolenie i usunięcie glonów, impregnację oraz położenie tynku o szczególnych właściwościach - mury będą mogły odparowywać wodę i nie będą nasiąkały wilgocią. Nowym elementem będzie blacha ułożona na dachu bramy.
Dla skuteczniejszego zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią wymieniony zostanie grunt. Potem w tym miejscu ułożona zostanie kostka granitowa.

Konserwacji zostaną poddane elementy zdobiące bramę. Metalowy krzyż oraz data założenia nekropolii będą oczywiście patynowane.
Finał prac ma nastąpić przed dniem Wszystkich Świętych. Inwestycję w dwóch trzecich sfinansowało miasto. Pozostała suma to fundusze Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego zebrane podczas ubiegłorocznej kwesty.

Komitetowi udało się w tym roku również oczyścić około 30 odrestaurowanych wcześniej nagrobków. Ponadto konserwacji została poddana tablica Zofii Saniewskiej z 1825 roku. Marmurowa tablica, znaleziona kilkanaście lat temu przez uczniów Liceum Konserwacji Zabytków, została wmurowana w bramę. Można ją oglądać od strony cmentarza.

Płyta, podkreśla Dariusz Fugiel, jest cenna zarówno ze względu na walory artystyczne, jak również z uwagi na wiek, należy bowiem do najstarszych zabytków znajdujących się na sandomierskim cmentarzu katedralnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie