Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżka do grodziska w Wiślicy. Pokażą średniowieczny zabytek [WIZUALIZACJE]

Michał Kolera
Michał Kolera
Wiślica dysponuje jednym z najważniejszych zabytków z pierwszych wieków istnienia państwa polskiego. Niewielu turystów jednak o tym wie. Grodzisko, którego początki datowane są na przełom IX i X wieku jest dobrze znane w zasadzie tylko w środowiskach archeologicznych. Samorząd Wiślicy chce to zmienić. Pomóc ma w tym ścieżka turystyczna, która poprowadzi odwiedzających do tego niezwykłego miejsca.

O budowie ścieżki mówi burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski. - W ramach rewitalizacji Wiślicy będziemy realizować ważne zadanie. To budowa trasy turystycznej. W planach ma ona przebiegać od placu króla Kazimierza Wielkiego, wzdłuż starorzecza Nidy. Poprzez drewniany most ścieżka będzie prowadzić do samego grodziska, pierwszego grodu o charakterze militarnym, który istniał tutaj praktycznie od początku państwa polskiego - mówi Jarosław Jaworski, burmistrz Wiślicy.

Prezydent Andrzej Duda w grudniu 2018 roku nadal grodzisku status pomnika historii. Gmina chce wykorzystać stworzoną w ten sposób markę. Grodzisko ma być ogrodzone i zabezpieczone. Po koronie wałów samorząd chciałby poprowadzić ścieżkę. W środku mają być zaznaczone domostwa, które tam kiedyś istniały, cysterna oraz studnia.

Ścieżka poprowadzona po koronie wałów będzie mieć około 400 metrów. Trasa prowadząca do grodziska będzie mieć około 600-700 metrów, mówi się nawet o kilometrze. Sposób, w jaki będzie wykonana oraz jej otoczenie ma wprowadzać turystów w nastrój związany z epoką. Będą tam ustawione figury - posągi drewniane, które w tej chwili są zlokalizowane na łące, gdzie kiedyś odbywały się światowe dni młodzieży. Gmina już rozmawia na ten temat z proboszczem pobliskiej parafii.

- Cała rewitalizacja będzie kosztować około sześciu milionów złotych. Koszt ścieżki szacujemy na nie więcej niż 1,5 miliona złotych. Staraliśmy się o ustawienie bramy wjazdowej na grodzisko, co spotkało się ze sprzeciwem konserwatora zabytków. Przynajmniej na razie nie jest to możliwe. Robimy to, na co mamy zgodę, przyjęliśmy zasadę małych kroków. Mamy wsparcie środowiska naukowego. Badacze także uważają, że taka odbudowa powinna mieć miejsce, po to, by uwidocznić ten zabytek. To, co znajduje się w środku, jest w tej chwili przysypane piaskiem, zabezpieczone w doraźny sposób - mówi Jarosław Jaworski, burmistrz Wiślicy.

Samorząd chciałaby postawić mocno na turystykę. - Kiedy zostanie u nas już ukończone muzeum i trasa podziemna, razem z grodziskiem może to stanowić interesującą całość. Mamy w planach przyciągnąć do Wiślicy większą liczbę turystów, niż miało to miejsce do tej pory - tłumaczy Jarosław Jaworski. Budowa ścieżki ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Wiślica niedługo zyska także kolejne atrakcje. Rozpoczęta jesienią 2019 roku modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy ma zakończyć się w drugiej połowie 2021 roku. Projekt obejmuje nie tylko prace modernizacyjne, zabezpieczające, remontowo – renowacyjne, ale także archeologiczne. Zastosowano nowoczesne technologie. Muzeum uzyska trójwymiarowe obrazy pozwalające pokazać w atrakcyjny sposób historię Wiślicy, będą one także przydatne w dalszych badaniach.W planach jest jeszcze modernizacja nowej siedziby muzeum w Wiślicy, która będzie się mieścić w budynku dawnego zakładu energetycznego. Koszt inwestycji w Wiślicy to ponad 26 milionów złotych.

Podziemna trasa coraz bliżej – Wiślica będzie urzekać gości [WIDEO, ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie