Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżka edukacyjna w gminie Kunów odkrywa geologiczne tajemnice sprzed milionów lat

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Skały w kamieniołomie w Dołach Opacich w gminie Kunów mają około 400 milionów lat.
Skały w kamieniołomie w Dołach Opacich w gminie Kunów mają około 400 milionów lat. Fot. Anna Śledzińska
Był przewodnik, teraz jest też ścieżka edukacyjna. Spacerując doliną rzeki Świśliny w gminie Kunów, dzięki grupie geologów i zapaleńców, odkrywać można jej prehistoryczne tajemnice.

Nowa atrakcja turystyczna w gminie Kunów

Otwarta we wtorek, 26 kwietnia ścieżka geoedukacyjna „Dolina Świśliny” to niezwykłe przedsięwzięcie, ukazujące malownicze okolice Dołów Biskupich i Dołów Opacich w gminie Kunów, z nieco innej perspektywy. Spacerując wyznaczoną ścieżką można przenieść się w czasie i to bardzo daleko.

Kamieniołom sprzed 400 milionów lat

Gmina Kunów na swoim terenie ma kilka miejsc, które przykuwają uwagę zarówno turystów jak i historyków. Niewątpliwą perełką, choć wciąż mało znaną i niedocenianą, jest dolina rzeki Świśliny.

To właśnie tam, jak zaznaczają naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego, znajdują się unikatowe na skalę światową odkrywki geologiczne, datowane nawet na 400 milionów lat. Na długości około 3,5 kilometra, na trasie od zapory Wióry w kierunku Witulina, można podziwiać różnorodną budowę geologiczną. Obok skał piaskowych występują tu skały węglanowe oraz dolomity. Zachwycają nie tylko budową geologiczną, ale kolorytem. Na wielu z nich można spotkać odciski zwierząt, które żyły na tym terenie w minionych epokach.

- Dolinę Świśliny i te okolice zna każdy geolog świętokrzyski i większość geologów w ogóle- mówi dr hab. Piotr Szrek, zastępca dyrektora do spraw badań i rozwoju Państwowego Instytutu Geologicznego.- Cały ciąg zjawisk, jakie się tu pojawią to coś niepowtarzalnego, czego nigdzie w Polsce nie ma. Są tu skały stare sprzed 400 milionów lat, w kamieniołomie w Dołach Opacich. Jest tu jedna z nielicznych i naprawdę unikalnych niezgodności kątowych, kontaktu między utworami dewonu i triasu. To oczywiście zagadnienia bardzo naukowe, ale pomijając żargon, w tych utworach triasowych są tropy zwierząt, które biegały tutaj między nogami dinozaurów. Wszystkie stanowiska, obrazujące to co działo się na tej ziemi na przestrzeni nie tysięcy, a milionów lat, są świetnie przygotowane przez kolegów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Warto to sobie uświadomić, zabrać dzieci na spacer i pokazać im to w praktyce.

Praktyczna nauka

Jesienią ubiegłego roku zaprezentowano przewodnik, który poprowadzi wszystkich zainteresowanych ścieżką doliną Świśliny. Udział w jego tworzeniu miały Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy w Kunowie, a także Stowarzyszenie „Witulin nad Świśliną” w Dołach Biskupich, które otrzymało dotację ze środków Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Przewodnik powstał pod nadzorem naukowym doktor hab. Anny Fijałkowskiej- Mader i Katarzyny Szadkowskiej z Państwowego Instytutu Geologicznego. Pomagał dr hab. Piotr Szrek.

Wiele uwagi poświęcono w nim kamieniołom w Dołach Biskupich, należącym niegdyś do rodziny Gombrowiczów. To właśnie z surowa wydobywanego w Dołach Biskupich budowano nie tylko nagrobki, ale również gmachy użyteczności publicznej, kościoły, pałace.
- Ścieżka jest fantastycznie położona w takim miejscu, gdzie ziemia ukazuje nam swoje wnętrze. Możemy zobaczyć kilkaset milionów lat dziejów ziemi, niespecjalnie się przy tym męcząc- dodaje Piotr Szrek.

Zadowolenia i dumy nie kryje burmistrz gminy Kunów Lech Łodej, który gratulacje odebrał nie tylko od naukowców, ale i parlamentarzystów- senatora Jarosława Rusieckiego i posła Andrzeja Kryja.
- Jestem dumny przede wszystkim z mieszkańców, którzy wiedząc doskonale, jaki skarb tutaj mają, robili wszystko by doprowadzić sprawę do końca. Tym samym Doły Biskupie i Doły Opacie dołączą do atrakcyjnych turystycznie terenów w naszej gminie- mówi Lech Łodej.- Teraz nadszedł właśnie czas to, by skupić się na walorach turystycznych i poprawie infrastruktury tak, by jak najwięcej osób chciało do nas przyjeżdżać i oglądać te wspaniałe miejsca.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie