MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Sercowcy” już nie będą musieli szukać pomocy w Pińczowie. Busko otwiera nowy oddział

Adam Ligiecki [email protected]
Nowy ośrodek kardiologiczny będzie mieścił się w tym budynku buskiego Szpitala Powiatowego.
Nowy ośrodek kardiologiczny będzie mieścił się w tym budynku buskiego Szpitala Powiatowego. ADAM LIGIECKI
Kardiologia wraca do Buska. Drogą trochę okrężną, bo... przez Pińczów, ale fakt cieszy. Już niebawem w Szpitalu Powiatowym ma rozpocząć działalność nowy oddział leczenia chorób serca i naczyń Intercard. Będzie też druga na Ponidziu - i czwarta w Polsce - „Szkoła Serca”.

Duży krok w tym kierunku postawiono w miniony poniedziałek. Podczas konferencji prasowej w buskim szpitalu została podpisana umowa w sprawie wydzierżawienia powierzchni na świadczenie usług zdrowotnych w zakresie kardiologii. Dokument parafowali dyrektor lecznicy Grzegorz Gałuszka oraz profesor Dariusz Dudek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Zagrożenie śmiercią

Buskie centrum dla „sercowców” ruszy prawdopodobnie w marcu 2016 roku. W ośrodku ma powstać również poradnia kardiologiczna, której celem będzie zapewnienie kompleksowej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji kardiologicznej dla mieszkańców regionu.

- Potrzeba wzmocnienia kardiologicznego w tym regionie istnieje od dawna. Powiaty leżące na obszarze Ponidzia należą do najbardziej zagrożonych śmiertelnością z powodu chorób serca i naczyń w Polsce. Dzięki współpracy szpitali w Pińczowie i Busku-Zdroju oraz wspólnemu planowaniu racjonalnej polityki zdrowotnej, już wkrótce na mapie województwa świętokrzyskiego powstanie nowoczesny podmiot, zapewniający kompleksową opiekę kardiologiczną - mówi Marcin Pająk z biura prasowego Intercard.

Buski ośrodek będzie działał w ścisłej współpracy z oddalonym o kilkanaście kilometrów Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Pińczowie oraz innymi placówkami ochrony zdrowia na Ponidziu. Ma to przyczynić się bezpośrednio do poprawy dostępności do świadczeń, a także zwiększenia oszczędności w wydawaniu publicznych pieniędzy.

- Całodobowy dyżur zawałowy będzie prowadzony w Pińczowie. Z kolei nowa placówka w Busku zapewni świadczenia wysokospecjalistyczne w dziedzinie elektrokardiologii - informuje Marcin Pająk. - Oba oddziały stanowić będą kompleksowe zabezpieczenie kardiologiczne dla powiatów: buskiego, pińczowskiego, staszowskiego, kazimierskiego, jędrzejowskiego - dodaje.

24 godziny na dobę

Buski ośrodek mieścił się będzie w budynku Szpitala Powiatowego przy ulicy Bohaterów Warszawy. Placówka zostanie zlokalizowana na powierzchni 800 metrów kwadratowych, a znajdą się w niej: izba przyjęć, 20-łóżkowy oddział kardiologiczny, cztery łóżka oddziału intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz pracownia radiologii zabiegowej, wyposażona w angiograf.

Mają być tutaj wykonywane zabiegi elektrokardiologiczne (w tym wszczepienie rozruszników i kardiowerterów, zabiegi ablacji) oraz świadczenia z zakresu kardiologii inwazyjnej i zachowawczej. Oddział będzie pracował 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.

- Zgodnie z profilem prowadzonej w Busku działalności szpitalnej z zakresu elektrokardiologii, poradnia Intercard będzie szczególnie rozwijać obszary związane z konsultowaniem, kwalifikacjami do zabiegów oraz monitorowaniem pacjentów po zabiegach. W placówce będą pracować wybitni specjaliści, również z Krakowa i Kielc - zapowiada Marcin Pająk.

Serce w szkole

Unię Buska z Pińczowem podciąga się pod szyld „świętokrzyski pakt kardiologiczny”. Ale obok nowego ośrodka ma powstać w naszym mieście coś jeszcze. To „Szkoła Serca”.

- Zapewnia ona po wypisie ze szpitala indywidualne zlecenia i konsultacje. Między innymi, jak żyć, aby nie dopuścić do nawrotu choroby - mówi wybitny specjalista w tej dziedzinie, profesor Dariusz Dudek, kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Koncepcja „Szkół Serca” narodziła się w marcu 2015 roku, w rezultacie polsko-norweskiej wymiany doświadczeń podczas I Międzynarodowego Klubu Pacjenta w Krakowie. Projekt ten stanowi uzupełnienie działającego od kilku lat, unikalnego programu prewencji wtórnej dla pacjentów z chorobami układu krążenia.

Buska „Szkoła Serca” będzie drugą tego rodzaju placówką na Ponidziu i czwartą w kraju. Pierwsza powstała w połowie roku w Pińczowie, podobne szkoły działają także Nowym Targu i Nowym Sączu. Zdaniem lekarzy, model ten zwiększa skuteczność profilaktyki. Docelowo też ma poprawić wyniki zabiegowego leczenia chorób serca i naczyń.

Start w marcu?

Nowy buski oddział leczenia chorób serca i naczyń ruszy najprawdopodobniej w marcu 2016 roku. Dzisiaj „sercowcy” z terenu naszego powiatu muszą szukać pomocy medycznej w Pińczowie.

Busko-Zdrój będzie teraz siódmym miastem w województwie świętokrzyskim, posiadającym oddział kardiologiczny z pracownią hemodynamiki. Po Kielcach, Starachowicach, Pińczowie, Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sandomierzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie