Sesja w Nowinach w czasach epidemii. Nadzwyczajne środki ostrożności

Paulina Baran
Paulina Baran
-To była sesja bez precedensu. W dzisiejszym świecie, niepewnym jutra, gdzie wszyscy zastanawiamy się, co będzie dalej, radni dali przykład swej odpowiedzialności i powagi - napisał wójt Sebastian Nowaczkiewicz na swoim facebooku.
W nietypowych okolicznościach odbyła się sesja Rady Gminy Sitkówka- Nowiny, w poniedziałek, 23 marca. Ze względu na stan epidemiologiczny wprowadzony w całym kraju zastosowano nadzwyczajne środki ostrożności.

-Długo dyskutowaliśmy z panem wójtem, czy jest konieczność zwoływania sesji w takich okolicznościach. Porządek obrad został ograniczony do niezbędnego minimum – uchwały, które były przedmiotem naszych obrad, musiały zostać podjęte właśnie teraz. To między innymi uchwała dotycząca zmiany nazwy gminy. Jeśli do 31 marca nie złożymy stosownego wniosku do ministerstwa, wyniki naszych prac pójdą na marne, a konsultacje w tej sprawie musiałyby być powtarzane – mówi przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Pyk.

- Niestety, obowiązujące przepisy prawa nie są dostosowane do sytuacji, jaka nas spotkała, nie można odbyć sesji zdalnie, głosując on-line. Musimy mieć też świadomość tego, że to, co dzieje się obecnie na całym świecie, nie skończy się za tydzień czy dwa, a potrwa znacznie dłużej. Nie możemy doprowadzić do paraliżu organów administracji na jakimkolwiek szczeblu, musimy działać sprawnie. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostanie to prawnie uregulowane, niemniej jednak obecnie musimy działać tak, jak pozwalają na to przepisy prawa – mówi z kolei wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

W trosce o bezpieczeństwo radnych i innych osób uczestniczących w sesji wprowadzono dodatkowe środki ostrożności. W porządku obrad znalazły się jedynie tematy, które musiały zostać omówione i zaakceptowane przez Radę Gminy w określonym terminie, przez co nie znalazły się w nim m.in. sprawozdanie wójta z działalności międzysesyjnej, a sama dyskusja została ograniczona do minimum. Przed sesją radni zdezynfekowali dłonie, została im również zmierzona temperatura. Do dyspozycji mieli maseczki i rękawiczki, z których mogli skorzystać, zapewniono również bezpieczną odległość między miejscami wyznaczonymi do siedzenia. W obradach nie uczestniczyli mieszkańcy i sołtysi, a także pracownicy urzędu i jednostek organizacyjnych, z wyjątkiem mnie, sekretarza gminy oraz pracownika obsługującego sesje Rady Gminy.

W sesji uczestniczyło 12 radnych. Podjęli oni uchwały dotyczące zmian w budżecie i wieloletniej prognozy finansowej, przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zwalczania Narkomanii, wystąpienia od ministra właściwego do spraw administracji z wnioskiem o zmianę nazwy gminy, ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Przychodni Nowiny, uchwalenia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt”. Przedmiotem obrad był również stan bezpieczeństwa publicznego i przeciwpożarowego na terenie gminy w 2029 roku, działalność Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej za 2019 rok, realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie za 2019 rok.

O tym, że poniedziałkowa sesja była bez precedensu napisał na swoim facebooku wójt Sebastian Nowaczkiewicz. - W dzisiejszym świecie, niepewnym jutra, gdzie wszyscy zastanawiamy się, co będzie dalej, radni dali przykład swej odpowiedzialności i powagi. Pragnę podziękować radnym obecnym na dzisiejszej sesji za to, że w trudnych sytuacjach mogę na nich liczyć. Wasza praca jest służbą dla społeczeństwa i Wy dziś tę służbę wypełniliście doskonale. Wasza obecność na sesji to dowód na Waszą troskę o naszych mieszkańców, to konsekwencja w podejmowaniu wcześniej działaniach. Podczas sesji zachowaliśmy wszelkie środki ostrożności. Udało się ją przeprowadzić sprawnie, w porządku obrad znalazły się jedynie tematy, które musiały zostać omówione i zaakceptowane przez Radę Gminy w określonym terminie, przez co nie znalazły się w nim m.in. sprawozdanie wójta z działalności międzysesyjnej, a sama dyskusja została ograniczona do minimum. Przed sesją radni zdezynfekowali dłonie, została im również zmierzona temperatura. Do dyspozycji mieli maseczki i rękawiczki, z których mogli skorzystać, zapewniono również bezpieczną odległość między miejscami wyznaczonymi do siedzenia. W obradach nie uczestniczyli mieszkańcy i sołtysi, a także pracownicy urzędu i jednostek organizacyjnych, z wyjątkiem mnie, sekretarza gminy oraz pracownika obsługującego sesje Rady Gminy. Pragnę też podkreślić, że jestem pełen zrozumienia dla radnych, którzy nie uczestniczyli w sesji z uzasadnionych przyczyn.– zaznaczał wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Drożyzna nad Bałtykiem. Lepiej wyjechać za granicę?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja nawet w szpitalu nie mam takich maseczek jak panowie na zebraniu w sprawie zmiany nazwy

Dodaj ogłoszenie