Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon kąpielowy czas zacząć! Tylko u nas. Prezentacja wszystkich świętokrzyskich kąpielisk

Paulina BARAN [email protected]
Woda w większości świętokrzyskich zbiorników została poddana badaniom przez Sanepid. Kilka akwenów jest już dopuszczonych do kąpieli.

Otwarto już kąpieliska w Borkowie, Golejowie i Sędziszowie. W ten weekend ruszają Jędrzejów, Morawica. Większość ruszy 29 czerwca i 1 lipca. My już dziś prezentujemy wszystkie kąpieliska.

GDZIE NAD WODĘ?

W tym roku w świętokrzyskim kąpać będzie można się w ponad trzydziestu akwenach - poinformował Robert Orzechowski kierownik oddziału nadzoru higieny środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Sanepid pozytywnie ocenił już wodę w zalewach w Skalbmierzu (powiat kazimierski), Bałtowie (powiat ostrowiecki) raz w Golejowie (powiat staszowski).

Pozytywny wynik badań sanepidu otrzymały także cztery świętokrzyskie kąpieliska, czyli akweny, które mają zdecydowanie większą rangę niż zwykłe miejsca przeznaczone do kąpieli. Jak wyjaśnił Robert Orzechowski w takich zbiornikach woda musi być badana kilka razy w sezonie. Bardziej skomplikowana jest także procedura ustalania statusu kąpieliska, ponieważ może ono powstać tylko na wniosek rady gminy. Jak nieoficjalnie poinformował Robert Orzechowski do kąpieli została dopuszczona woda w kąpielisku w Sędziszowie (powiat jędrzejowski), Sielpi (powiat konecki), Piachach i Lubiance (powiat starachowicki). O miano kąpieliska ubiega się również zbiornik w Suchedniowie (powiat skarżyski), ale na razie nie ma wyników analizy wody.

Gdzie nad wodę w powiecie buskim? Raport z kąpielisk

Gdzie nad wodę w powiecie kazimierskim? Raport z kąpielisk. W sobotę rusza Skalbmierz

[Gdzie się kąpać w powiecie jędrzejowskim? Kąpieliska w Jędrzejowie i Sędziszowie już czekają
Rusza sezon kąpielowy! Przegląd kąpielisk w powiecie kieleckim. Borków już otwarty, w niedzielę start w Morawicy
Gdzie nad wodę w powiecie koneckim? Sielpia już kusiGdzie się kąpać w powiecie ostrowieckim? Raport z kąpieliskGdzie się kąpać w powiecie skarżyskim? Atrakcją most pontonowy w MostkachGdzie się kąpać w powiecie staszowskim? Golejów już otwarty. Oto nasz raportGdzie nad wodę w powiecie opatowskim? Kąpieliska w Zochcinku i Nieskurzowie. Oto nasz raportGdzie się kąpać w powiecie pińczowskim? Raport z naszych kąpieliskGdzie nad wodę w powiecie sandomierskim? Oto nasz raport. Ruszają Szymanowice, za tydzień KoprzywnicaGdzie się kąpać w powiecie starachowickim. Oto nasz raport z kąpieliskGdzie się kąpać w powiecie włoszczowskim? 1 lipca początek sezonu w Klekocie i ChyczyZACHOWAJ ROZSĄDEK
Upalna pogoda zachęca do wypoczynku nad wodą. Warto jednak zadbać o to, aby beztroska zabawa nie doprowadziła do tragedii. - Brawura, brak wyobraźni i alkohol to główne przyczyny wypadków, do jakich dochodzi nad wodą - twierdzi Wacław Mozer Prezes Świętokrzyskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego.
- Przygotowania świętokrzyskich akwenów do sezonu kąpielowego idą pełną parą. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie podczas letnich kąpieli - apeluje Mozer. Mierzmy siły na zamiary. - To, że w ubiegłym roku mieliśmy dobrą kondycję nie znaczy, że także i teraz przepłyniemy długi dystans - twierdzi prezes. Ostrzega, że nie wolno wchodzić do wody rozgrzanym. - Może to doprowadzić do szoku termicznego - wyjaśnia. Nie można także wypływać poza boje, które wyznaczają teren kąpieliska, ponieważ woda za nimi może mieć bardzo dużą głębokość.
W ostatnim czasie zmieniły się przepisy dotyczące wypożyczenia sprzętu wodnego. - Teraz wystarczy zapewnić, że umie się pływać i można wypożyczyć sprzęt. Korzystajmy z niego rozsądnie, zbyt duża prędkość już wiele razy była przyczyną wypadków nad wodą - informuje Mozer.
Uwaga także dla osób korzystających z pomostów. - W wielu świętokrzyskich akwenach woda jest dosyć płytka. Skoki "na główkę" są jedną z najczęstszych przyczyn urazów kręgosłupa - informuje Mozer. Nad wodą nie wolno także spożywać alkoholu. - Osoby nietrzeźwe mogą zostać ukarane mandatem - dodaje prezes Mozer.
NIEBEZPIECZNE DZIKIE KĄPIELISKA
Mimo zakazów i ostrzeżeń o zagrożeniach, wielu plażowiczów wypoczywa w miejscach, gdzie jest to zabronione. Dzikie kąpieliska w Lipowicy, Bolminie czy Ciekotach już odwiedzają plażowicze. - Kąpiel w takich zbiornikach jest bardzo niebezpieczna - twierdzi Wacław Mozer.
- Może tam być szkło albo inne niebezpieczne przedmioty o które można się skaleczyć. Poza tym w takich akwenach są duże skoki głębokości, nie ma natomiast ratowników, którzy mogliby udzielić pomocy tonącemu - dodaje.
Za kąpiel w miejscu oznaczonym zakazem można zostać ukaranym mandatem. Kamil Tokarski z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji informuje, że na dzikich kąpieliskach przeprowadzane będą kontrole. Osoby nie przestrzegające zakazu mogą dostać 250 złotych grzywny.
- Kąpiąc się w miejscach do tego nie przeznaczonych może nas jednak spotkać coś gorszego od mandatu. Z pozoru niegroźna zabawa może skończyć się utratą zdrowia, a nawet życia - dodaje Tokarski. ](http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130621/POWIAT0102/130629967)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie