MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skąd bierze się ból? Zobacz sprawdzone ćwiczenia na ból stawów

Oprac. KAK
serwis prasowy
Według najnowszych danych, w Polsce blisko 7 milionów osób skarży się na bóle stawów i mięśni, a ponad 2 miliony cierpi na bóle reumatyczne.Schorzenia układu ruchu są obecnie jednym z najpoważniejszych problemów Jak powstaje ból? - odpowiadają specjaliści

Dlaczego boli?

- W genezie bólu i procesu zapalnego ważną rolę odgrywają tzw. prostaglandyny, czyli substancje, powstające w wyniku uszkodzenia lub podrażnienia tkanek - mówi dr n. med. Marcin Obrębski - Przyczyny uszkodzeń mogą być różne. W przypadku wszelkich kontuzji i urazów oraz stanów zapalnych ścięgien są to bodźce mechaniczne i termiczne. Pobudzają one receptory bólowe zwane nocyreceptorami od łacińskiego słowa "nocere" czyli szkodzić. To one stanowią zakończenia cienkich włókien nerwowych.

Prostaglandyny pełnią szereg funkcji. Powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych oraz obrzęk tkanki i przekrwienie w obrębie ciała, w którym zadziałał bodziec uszkadzający. Przekształcają także inne receptory w receptory bólowe. Słowem hormon ten sprawia, że boli nas to, co z założenia nie powinno nam dostarczać tak niemiłych doznań jak ból. Pod wpływem dużego stężenia prostaglandyn, uwrażliwieniu ulega receptor dotyku, co powoduje ból nawet przy delikatnym dotknięciu stłuczonej części ciała.

Wrażenie bólu

Działanie prostaglandyn poprzez pobudzenie zakończeń nerwowych receptorów bólowych, stymuluje przepływ impulsów nerwowych do mózgu. W ten sposób, w korze mózgowej powstaje wrażenie bólu. Charakter tego odczucia zależy od bodźców oraz lokalizacji pobudzonych receptorów bólowych. Ośrodki odpowiedzialne za odczuwanie bólu, umiejscowione w korze mózgowej "oceniają" doznania bólowe, umiejscawiają ich źródła, a następnie kierują odpowiednimi reakcjami organizmu. Ból informuje naszą świadomość o tym, gdzie nastąpił uraz, a także ostrzega przed wykonaniem niepotrzebnych ruchów, co chroni te okolice ciała przed nieprzyjemnymi doznaniami. Skuteczna walka z bólem odbywa się poprzez ograniczenie syntezy prostaglandyn.

Nowoczesny lek na ból
Gama leków przeciwbólowych jest bardzo szeroka. Jednym z nowoczesnych i całkiem nowych na rynku leków przeciwbólowych jest Naxii. Naxii to lek hamujący enzym cyklooksygenazę, która odpowiada za produkcję nasilających ból i stan zapalny prostaglandyn. Składnikiem aktywnym Naxii jest naproksen - substancja przeciwbólowa i przeciwzapalna o długotrwałym działaniu, której skuteczność jest potwierdzona badaniami klinicznymi.
Działa przeciwzapalnie a jego działanie utrzymuje się do 12 godzin. Produkt przeznaczony jest dla osób cierpiących z powodu dolegliwości układu ruchu - bólów kręgosłupa, pleców, stawów i mięśni.

Strona www o bólu i jego zwalczaniu

W czerwcu uruchomiono serwis internetowy www.naxii.pl. , gdzie opublikowano zbiór artykułów edukacyjnych poświęconych budowie układu ruchu oraz jego najczęstszym chorobom. Na stronie można znaleźć informacje o przyczynach bólów stawów, kości, krzyża, pleców i bólów urazowych oraz o sposobach zapobiegania tym schorzeniom. Na stronie zamieszczone zostały zestawy ćwiczeń rozciągających oraz na ból kręgosłupa, krzyża i stawów, których regularne wykonywanie pomoże zadbać o zdrowie i zachować sprawność fizyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie