Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd taki rachunek? Nasza czytelniczka podejrzewa, że ktoś się podpiął do jej licznika

Beata RYGIEL, [email protected]
Jeżeli licznik znajduje się na klatce, łatwiej jest się komuś do niego podłączyć
Jeżeli licznik znajduje się na klatce, łatwiej jest się komuś do niego podłączyć Fot. Łukasz Zarzycki
- W styczniu dostałam do zapłaty duży rachunek za prąd. Przeraziłam się, bo wcześniejsze opłaty nigdy nie były tak wysokie. Sama nie mogłam zużyć aż tyle prądu - mówi zdenerwowana czytelniczka. - Licznik znajduje się na klatce, dlatego podejrzewam, że ktoś mógł się do niego podpiąć, ale nikomu przecież tego nie udowodnię. Czy można to jakoś sprawdzić? - pyta zrozpaczona.

Anna Szcześniak, rzecznik prasowy Zakładów Energetycznych Okręgu Radomsko-Kieleckiego:

Anna Szcześniak, rzecznik prasowy Zakładów Energetycznych Okręgu Radomsko-Kieleckiego:

- Do naszej spółki wpływa wiele informacji na temat nielegalnego poboru energii. Należy pamiętać o tym, że w świetle prawa kradzież prądu jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zapytaliśmy o radę rzecznika prasowego zakładu energetycznego. - Jeżeli zaniepokoi nas, że rachunki za energię w naszym domu wzrosły, najpierw powinniśmy sami przeanalizować jej zużycie - mówi Anna Szcześniak, rzecznik prasowy Zakładów Energetycznych Okręgu Radomsko-Kieleckiego.

- Należy wziąć pod uwagę, czy na przykład zakupiliśmy dodatkowe urządzenia elektryczne, albo jest to okres zimowy, kiedy jak wiadomo, następuje zwiększone zużycie energii spowodowane dogrzewaniem i wydłużonym czasem oświetlenia mieszkań czy okresem świątecznych przygotowań.

DO KOGO SIĘ ZGŁOSIĆ?

- W przypadku podejrzenia, że licznik energii elektrycznej pracuje nieprawidłowo, należy skontaktować się z najbliższym Biurem Obsługi Klienta w Rejonowym Zakładzie Energetycznym. Na podstawie zgłoszenia licznik zostanie sprawdzony przez pracowników PGE ZEORK - informuje Szcześniak.
Jak mówi Anna Szcześniak, w przypadku, gdy odbiorca nie będzie usatysfakcjonowany wynikiem badania, może zlecić laboratoryjne sprawdzenie prawidłowości działania układu pomiarowo-rozliczeniowego. - Wówczas po przeprowadzonej przez spółkę kontroli oraz sporządzeniu protokołu z uwzględnieniem uwag odbiorcy, licznik zostaje w jego obecności zdemontowany, zabezpieczony w odpowiedniej kopercie ochronnej i w takim stanie przekazany do badania laboratoryjnego.
Jeśli okaże się, że licznik działał prawidłowo, koszty badania pokrywa odbiorca.

FACHOWCY SPRAWDZĄ

Do ZEORK-u wpływa wiele informacji na temat nielegalnego poboru energii. - Każda z nich jest skrupulatnie sprawdzana. Dodatkowo nasi pracownicy na bieżąco kontrolują prawidłowość poboru energii u odbiorców. Prowadzone są systematyczne analizy zużycia energii. Te wszystkie działania pozwalają zidentyfikować miejsca, w których może zachodzić prawdopodobieństwo nielegalnego poboru energii - tłumaczy Szcześniak.

- Opieramy się na pracy fachowców z długoletnim doświadczeniem, którzy do wykrywania nieprawidłowości w poborze energii elektrycznej używają specjalistycznego sprzętu. Metody wykrywania nielegalnego poboru energii elektrycznej są stale doskonalone - zauważa Szcześniak.

Osoba, która otrzymała duży rachunek za prąd, nawet jeśli uważa, że go sama nie zużyła, musi go zapłacić. - Reklamacja nie zwalnia odbiorcy z opłaty rachunku. Kiedy sytuacja się wyjaśni na korzyść odbiorcy, kwoty ewentualnej nadpłaty są zwracane - dodaje Szcześniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie