MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skalbmierz odlicza dni do dwóch premier filmowych. Powstanie też wirtualne miasto, dla świata

Adam Ligiecki
 Na rocznicowych uroczystościach pojawił się sam Stanisław ze Skalbmierza (z prawej – w roli uczonego Leszek Śmiech) w asyście króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Także te historyczne postacie zobaczymy już wkrótce na ekranie
Na rocznicowych uroczystościach pojawił się sam Stanisław ze Skalbmierza (z prawej – w roli uczonego Leszek Śmiech) w asyście króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Także te historyczne postacie zobaczymy już wkrótce na ekranie ADAM LIGIECKI
2017 rok to dla Skalbmierza ważna data. Obchodzimy 800-lecie pierwszych zapisów historycznych, wspominając także postać najwybitniejszego skalbmierzanina – Stanisława ze Skalbmierza, pierwszego rektora odnowionej Akademii Krakowskiej.

ZOBACZ TAKŻE:
Wielka Brytania: Polak potrafi czyli historia sukcesu Paula Lajszczaka

(Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press)

Główne obchody rocznicowe miały miejsce 11 czerwca. W programie celebry znalazły się między innymi: uroczysta msza w kolegiacie, sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej, konferencja naukowa. Po paradnym przemarszu przez miasto, z mażoretkami i orszakiem królewskim, odbyła się wielka impreza plenerowa na rynku.

Skalbmierz zamienił się tego dnia... w średniowieczny gród. Były występy artystyczne, pokazy rycerskie, kiermasze, tort gigant podzielony na 800 porcji i inne atrakcje. Wszystko to wróci – na ekranie. Przygotowywany jest bowiem film, dokumentujący to historyczne wydarzenie.

– Wiemy, że pamięć ludzka jest zawodna. Postanowiliśmy więc zadbać o to, by te wyjątkowe chwile nie odeszły w zapomnienie. Będzie film! – zapowiada Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu.

Datę premiery wyznaczono na koniec listopada. Film powstaje z materiałów nagranych podczas uroczystości rocznicowych. Stanowi dokument ważnego wydarzenia, ale to także specjalna forma podziękowania.
– W prace przy organizacji obchodów zaangażowana była ogromna grupa ludzi. To dzięki nim mogliśmy przybliżyć widzom historię naszego miasta i osobę Stanisława. Mogliśmy pokazać, jak wyglądał średniowieczny gród i kto go zamieszkiwał. „Ożywiliśmy” też króla Władysława Jagiełłę, królową Jadwigę oraz_Stanisława, przeszliśmy z nimi w ponadstuoso-bowym orszaku. Zaprezentowaliśmy średniowiecznych dworzan, mieszczan i rzemieślników oraz targ z ziołami, żywymi zwierzętami, tkaninami – wylicza dyrektor Agata Jackiewicz, dodając: – Naszym podziękowaniem dla nich wszystkich będzie właśnie ten film. Naprawdę zasłużyli na to. W_taki sposób chcemy ich zapisać na dłużej w ludzkiej pamięci.

Okazuje się, że listopadowa premiera nie kończy obchodów rocznicowych w Skalbmierzu. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz stowarzyszenie Towarzystwo Kultur Wszelakich ruszają już w styczniu ze specjalnym projektem. W ramach gry komputerowej Minecraft zostanie wybudowany... nowy Skalbmierz. Wirtualny.

– To będzie wyjątkowy element obchodów rocznicowych. Zbudujemy nasz Skalbmierz w grze komputerowej. Dzięki temu jej posiadacze, ludzie na całej kuli ziemskiej, będą mogli – w sieci – odwiedzać nasze miasto, poruszać się po nim i je dowolnie modyfikować. Poznając przy tym piękno i historię Skalbmierza – podkreśla Agata Jackiewicz.
Skalbmierz może także aspirować do miana... „ponidziańskiego Hollywood”. Listopadowa premiera filmu o obchodach 800-lecia miasta to nie wszystko. Już pod koniec października będziemy mogli obejrzeć obraz dokumentujący działania Mobilnego Uniwersytetu Wiedzy Wszelakiej, jaki funkcjonował w Skalbmierzu w okresie minionych wakacji.

Mówiąc precyzyjnie, pierwszej części projektu – pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Uczestnicy „mobilnego uniwerku” odwiedzili kilka ważnych miejsc, w regionach świętokrzyskim i małopolskim. Zawitali do Kobylnik, Bronocic, Pałecznicy, Stradowa, Racławic. Były wykłady o historii, a każdą z wypraw rejestrowano na taśmie filmowej. Teraz trwają prace nad wyborem najlepszych fragmentów, które zobaczymy niebawem na ekranie.

– Chcemy, aby nasz film pokazywał piękno okolicy, ale pragniemy też pokazać, że każda z tych wypraw była wyjątkową przygodą – deklaruje Agata Jackiewicz. – Jednocześnie przygotowujemy Mapę Wspomnień. Będzie zawierała elementy przypominające poszczególne wyprawy. Czyli: ziemię z kurhanu, ceramikę z Bronocic, korę z drzew rosnących pod kopcem w kościuszkowskich Racławicach czy... śmigło z zagubionego na grodzisku w Stradowie drona. Całe szczęście, że odnalazł się po wielu godzinach poszukiwań – dodaje z uśmiechem.

Mobilny Uniwersytet Wiedzy Wszelakiej to projekt realizowany przez Towarzystwo Kultur Wszelakich. Przy współpracy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skalbmierzu. W zajęciach brało udział blisko 30 nastolatków.

– Odkrywanie razem z dziećmi miejsc do tej pory nieznanych jest wielką przyjemnością. Mamy nadzieję, że film będzie interesujący nie tylko dla nas, ale też dla szerszej grupy odbiorców. Chcemy zaprosić na premierę także gości z odwiedzanych gmin – mówi_Agata Jackiewicz.

Dwie premiery filmowe w 2017 roku – brawa dla Skalbmierza. A wcześniej trafiły na ekran obrazy dokumentujące obchody 70-lecia pacyfikacji i spektakl „Kopciuszek”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie